Automat czy manual – na jakim aucie lepiej uczyć się jeździć?

Automat czy manual – na jakim aucie lepiej uczyć się jeździć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z największych koszmarów kandydatów na kierowcę jest sprzęgło, które jest obowiązkowe w autach z manualną skrzynią. Stąd powstało pytanie dotyczące tego, na jakim rodzaju skrzyni warto uczyć się jeździć. 

Prawo jazdy to dla wielu osób jeden z najbardziej stresujących egzaminów w życiu. Niejeden kierowca powtarza, że to właśnie tym egzaminem stresował się bardziej niż na przykład maturą. Skąd się ten strach bierze? Między innymi z tego, jakie wady ma manualna skrzynia biegów, a dokładniej mowa tu o konieczności operowania sprzęgłem.

Czym różnią się jazda manualem i automatem?

Największa różnica to oczywiście to, co robi lewa noga. W samochodach z automatem lewa noga po prostu odpoczywa i nigdy się jej nie używa. 

W autach, które korzystają z manualnej skrzyni biegów, więcej pracują lewa noga, a także prawa ręka. Kończyna dolna odpowiada w pełni za operowanie sprzęgłem, a ręka służy w tym samym czasie do zmiany aktualnego przełożenia. 

Z którą skrzynią biegów łatwiej zdać prawko?

Zazwyczaj zdać jest łatwiej z automatyczną skrzynią biegów. Wynika to z tego, że w tak stresujących chwilach kandydat na kierowcę nie musi się martwić o to, czy odpowiednio operuje sprzęgłem, gdyż jego zadanie to głównie operowanie gazem, hamulcem i kierownicą. Znacznie łatwiej jest więc zdać w aucie z automatem. 

Na jakiej skrzyni biegów warto się uczyć?

Tutaj sprawa nie jest już taka prosta. Pomimo tego, że w samochodach osobowych z automatyczną przekładnią łatwiej zdać, brak umiejętności jazdy autem ze skrzynią manualną może się pewnego dnia okazać naprawdę dotkliwy. Dlatego znacznie lepiej uczyć się na manualu. 


Owszem, nauka jazdy na manualnej skrzyni biegów ma swoje wady, gdyż w ten sposób spadają szansę na zdanie egzaminu. Można się jednak nauczyć znacznie więcej i poprawić swoją podzielność uwagi. Do tego po prostu umiejętność jazdy samochodem z manualną skrzynią może się okazać potrzebna w dowolnym momencie, więc lepiej nie zamykać sobie tej furtki już na samym starcie kursu na prawo jazdy.

Zdjęcie główne: Pietro De Grandi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wygląda zderzenie przy 200 km/h? [WIDEO]
Jak wygląda zderzenie przy 200 km/h? [WIDEO]
Kierowcy często przejawiają syndrom braku wyobraźni. Pomóc może w tym materiał wideo przesłany do serwisu YouTube.
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Najczęstsze pułapki, w które wpadają leasingobiorcy, ubezpieczając samochód związane są z brakiem znajomości zasad ubezpieczeń i umów leasingowych.
Pięć propozycji samochodów dla kierowców bez prawka!
Pięć propozycji samochodów dla kierowców bez prawka!
Wiesz, że nie zawsze prawo jazdy kategorii B jest wymagane do prowadzenia samochodu? Są auta, którymi możesz jeździć bez najpopularniejszego uprawnienia, albo po zdaniu innych egzaminów – przed 18 rokiem życia. Przedstawiamy pięć propozycji popularnych aut tego typu.
Ostatnie wpisy