Chcesz odzyskać prawo jazdy kategorii B? Zobacz, na co musisz się szykować

KATEGORIA B
Chcesz odzyskać prawo jazdy kategorii B? Zobacz, na co musisz się szykować
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak doskonale wiadomo, prawo jazdy jest naprawdę trudno zdobyć, a jego utracenie może być kwestią zaledwie chwili. Na co jednak należy się szykować, jeśli utracimy prawo jazdy kategorii B i jakie wtedy obowiązują procedury?

Jak można utracić prawo jazdy kategorii B?

Na zdobycie prawa jazdy istnieje zaledwie jeden legalny sposób. Swoje uprawnienia można utracić jednak w naprawdę wiele, a do tego różnią się okresy, przez które będziemy bez nich – najkrótszy to 3 miesiące. Wtedy nasze prawo jazdy jest jedynie okresowo zatrzymywane. Dzieje się tak w razie przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym lub w razie przewożenia większej liczby pasażerów niż jest to przewidziane w dowodzie rejestracyjnym – trzeba jednak przewozić aż trzy osoby więcej. Od tych reguł istnieje wyjątek, gdyż jeśli prędkość przekroczyliśmy w wyjątkowych sytuacjach, jak przewożenie pasażera do szpitala, to policjant może nam odpuścić.

W przypadku popełnienia przestępstwa czeka nas co najmniej rok bez prawa jazdy. Wykroczenia są karane okresem od 6 miesięcy do 3 lat. Za przestępstwa maksymalny wymiar kary to 10 lat. Jednak i od tego istnieje pewien wyjątek.

Ten wyjątek dotyczy alkoholu i jego spożywania, a także jazdy pod jego wpływem. Jeśli ilość alkoholu w naszej krwi przekroczy 0,5 promila, to popełniamy przestępstwo, które w razie spowodowania poważnego zagrożenia w ruchu drogowym może oznaczać, że prawo jazdy stracimy nawet na 15 lat. Sposobów na utratę prawa jazdy jest znacznie więcej i należy do nich na przykład ucieczka z miejsca zdarzenia, bycie pod wpływem innych środków odurzających bądź po prostu nazbieranie zbyt dużej liczby punktów karnych.

Na co trzeba się przygotować, aby odzyskać prawo jazdy?

Wszystko zależy od tego, jak dokładnie zostaliśmy ukarani. Jeśli prawo jazdy zostało jedynie zawieszone na krócej niż rok lub na dokładnie 12 miesięcy, to nie trzeba będzie ponownie podchodzić do egzaminu i tym samym znowu się stresować. Wystarczy sprawdzić ważność swoich badań lekarskich. Następnie trzeba wypełnić wniosek o zwrot prawa jazdy, a także dokonać opłaty. Jeśli konieczny jest tylko zwrot dokumentu, to opłata wynosi 50 groszy, lecz gdy ten wygasł w czasie, gdy uprawnienia były zawieszone, konieczne będzie wpłacenie 100,50 zł za nowe prawko. Gdy dokumenty mamy przygotowane, a wszelkie formalności opłacone, to wystarczy złożyć wniosek, a następnie odebrać prawo jazdy w urzędzie.

Sprawa znacząco się jednak komplikuje, jeśli doszło do cofnięcia uprawnień lub zabrania prawa jazdy na okres dłuższy niż rok. Wtedy już trzeba przygotować się na podejście do egzaminów na prawo jazdy kategorii B. Konieczne jest najpierw przejście egzaminu, który oceni, czy możemy prowadzić pojazdy. Następnie należy podejść do egzaminów teoretycznego i praktycznego. Dotyczy to nie tylko kategorii B, gdyż jeśli posiadaliśmy inne kategorie i nadal je chcemy, to musimy zdać egzamin dla każdej z nich. 

Zdjęcie główne: Wesley Tingey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy młody kierowca musi mieć rzeczywiście mały samochód?
Czy młody kierowca musi mieć rzeczywiście mały samochód?
Czy młody kierowca powinien na pierwsze auto wybrać mały pojazd? Dlaczego jest to tak popularna teza? W końcu nie zawsze musi to być najlepszy wybór. Sprawdź, co sądzimy na ten temat!
Będzie powszechna wymiana prawa jazdy – co warto o tym wiedzieć?
Będzie powszechna wymiana prawa jazdy – co warto o tym wiedzieć?
Wszyscy kierowcy, a w szczególności ci z bezterminowym prawem jazdy, powinni przygotować się na wymianę swojego dokumentu. Ma być ona obowiązkowa.
Skrzyżowanie bezkolizyjne – czy można na nim zawracać?
Skrzyżowanie bezkolizyjne – czy można na nim zawracać?
Skrzyżowania przysparzają sporo problemów niejednemu kierowcy – nawet doświadczonemu. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat skrzyżowań bezkolizyjnych.
Ostatnie wpisy