Kiedy ubezpieczać pojazd, by zyskać zniżki? Odpowiadamy!

UBEZPIECZENIE
Kiedy ubezpieczać pojazd, by zyskać zniżki? Odpowiadamy!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie OC to coś, z czym musi zmierzyć się każdy właściciel samochodu. Co zrobić, aby zniżki były jak największe? 

Ubezpieczenie OC – czy trzeba je mieć?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, które opłacić musi każdy kierowca. Dzięki niemu, w przypadku kolizji wynikającej z Twojej winy, wszelkie koszty pokrywające szkody zostaną uiszczone. Zgodnie z obowiązującym prawem, brak aktualnego OC jest przestępstwem, dlatego nie należy szukać sposobu na uniknięcie płacenia składek. Na szczęście spełniając określone wymagania, można uzyskać wiele zniżek, które dla każdego kierowcy są na wagę złotę. 

Zniżki OC – ile można zaoszczędzić? 

Zniżki OC to nic innego jak rabat, który udzielany jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe zainteresowanym kierowcom, zazwyczaj w formie kwotowej bądź procentowej. Zniżki te naliczane są z roku na rok, jeśli ubiegająca się osoba może pochwalić się bezszkodową jazdą. W ten sposób można zaoszczędzić aż do 60%, a niektóre firmy proponują nawet 80%. Co w przypadku kolizji? Niestety trzeba liczyć się ze stratą części, a w skrajnych przypadkach całości zniżek. Warto więc być czujnym na drodze!

Od czego zależy wysokość zniżek?

Z pewnością każdy kierowca zastanawiał się kiedyś, od czego zależy wysokość zniżek i czy jest jakiś sposób na płacenie mniejszych składek. Wysokie koszty ubezpieczenia OC w głównej mierze dotyczą młodych kierowców, którzy dopiero co nabyli swój pierwszy samochód. To, w jaki sposób naliczane są zniżki, zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawierana będzie umowa. W większości przypadków pod uwagę brane są takie kwestie, jak:

  • wcześniejszy okres ubezpieczenia samochodu,
  • ilość szkód wyrządzonych w ruchu drogowym,
  • przerwy w ubezpieczeniu OC,
  • dodatkowe ubezpieczenia,
  • czas, w którym samochód będzie ubezpieczony.

Kiedy można uzyskać największe zniżki?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, do czego powinien dążyć każdy kierowca to osiągnięcie maksymalnych zniżek, a te możliwe są do uzyskania dopiero po upływie konkretnego czasu. Wszystko zależy od firmy, z którą podpisana zostanie umowa. Niektóre z nich maksymalny rabat przyznają już po 3 latach, z kolei inne dopiero po 8 czy 10. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższy okres bezkolizyjnej jazdy, tym kierowca ma szansę uzbierać więcej zniżek, a tym samym dostanie tańszą ofertę OC. Przed wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego warto dowiedzieć się, na jakich zasadach przyznawane są zniżki, jakie wymagania trzeba spełnić, aby były one jak największe oraz co zrobić, by je zdobyć jak najszybciej. W sytuacji gdy nie ma czasu na dokładne rozeznanie się w temacie, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z powszechnie dostępnych kalkulatorów OC/AC. Dzięki nim w szybki sposób można znaleźć firmę, która najlepiej będzie odpowiadać naszym aktualnym potrzebom.

Kiedy należy wykupić OC? 

Jak już wspomniano, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, bez żadnych wyjątków. Kiedy jednak należy zacząć o nim myśleć i szukać firmy z najlepszą ofertą? Jak najszybciej! Zakup samochodu to duże przedsięwzięcie, które wiąże się z wieloma formalnościami. Pojazd należy zarejestrować, ale równie ważne jest jego ubezpieczenie. W przypadku nowego samochodu najpóźniej należy to zrobić w dniu jego rejestracji. W przypadku pojazdów wolnobieżnych bądź historycznych trzeba to zrobić przed wprowadzeniem ich do ruchu drogowego natomiast w sytuacji kupna auta używanego możliwości są następujące:

  • przekazanie OC od starego właściciela,
  • w przypadku braku aktualnej polisy zakupienie ubezpieczenia najpóźniej w dniu podpisania umowy

Bardzo ważnym aspektem pod kątem wysokości zniżek, jest ciągłość ubezpieczenia. Wiele firm zwraca na to uwagę i w zależności od liczby i okresu przerw, ustalają należyte zniżki. Jak zatem zadbać o ciągłość ubezpieczenia? Przede wszystkim należy unikać częstego zmieniania firm, z których usług się korzysta. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może posiadać swój algorytm, który nie w każdych okolicznościach będzie korzystny dla kierowców. W sytuacji, gdy postanowimy zostać wierni jednej firmie, zgodnie z przepisami ubezpieczenie powinno być odnawiane automatycznie na kolejne 12 miesięcy.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasady jazdy zimą – na co powinieneś zwrócić uwagę?
Zasady jazdy zimą – na co powinieneś zwrócić uwagę?
Jazda zimą wcale nie musi być dla nas utrapieniem lub czymś niebezpiecznym. Kilka zasad pozwoli Ci na pewniejsze i bezpieczniejsze kierowanie autem.
Nawigacja GPS – czy telefon wystarczy?
Nawigacja GPS – czy telefon wystarczy?
Czy telefon do nawigowania trasy podczas jazdy wystarczy? Co oferuje nawigacja GPS, a czego brakuje w smartfonie? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu!
Kategoria C – jakimi pojazdami możesz uczyć się jeździć?
Kategoria C – jakimi pojazdami możesz uczyć się jeździć?
Rozpoczynasz kurs na prawo jazdy kategorii C? Sprawdź, jakimi pojazdami będziesz uczyć się jeździć!
Ostatnie wpisy