Mandaty w 2022 roku – co się zmieniło?

Mandaty w 2022 roku – co się zmieniło?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W kwestii nowych mandatów zaszło wiele zmian. Dotykają one zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Nowy taryfikator mandatów oraz liczne modyfikacje z nimi związane mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa zarówno prowadzących pojazdy, jak i pieszych.

Zmiany w mandatach – najważniejsze informacje

Rządzący chcieli błyskawicznie wprowadzić nowe zasady w życie. Projekt nowej ustawy zakładający szereg zmian został przedstawiony w lipcu zeszłego roku, a już w grudniu mogliśmy zauważyć wyższe kary za część wykroczeń. Dokładna data wprowadzenia nowych przepisów to 1 grudnia 2021 roku. Politycy partii rządzącej motywowali taki pośpiech troską o bezpieczeństwo obywateli.

Oczywiście zmiany w mandatach mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Są one uaktualnione o zjawiska, które nie były obecne jeszcze kilkanaście lat temu, jak na przykład korzystanie z telefonu. Taryfikator uwzględniał kary dla kierowców, jednak znowelizowany projekt wprowadza również kary dla pieszych, co nie zdarzało się wcześniej. 

Na czym polegają zmiany?

Nowelizacja taryfikatora weszła w życie od 1 grudnia 2021. Pierwszą ze zmian jest wyższa kara za przekroczenie minimalnej prędkości wynoszącej 30 km/h. Będzie ona opiewać na minimum 1,5 tysiąca złotych. Dotyczy to zarówno sytuacji w terenie zabudowanym, jak i poza tym obszarem. Co więcej, w przypadku, gdy kierowca znowu zostanie przyłapany na tym wykroczeniu w ciągu kolejnych 2 lat, kara wzrośnie dwukrotnie do pułapu 3 tysięcy. 

Na wyzerowanie punktów karnych trzeba będzie poczekać 2 lata

Do 1 grudnia 2021 roku na wyzerowanie punktów karnych trzeba było czekać 365 dni. Nowelizacja taryfikatora przewiduje wyzerowanie dopiero po 2 latach. Oprócz tego rządzący wprowadzają mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Polega on na tym, że punkty będą kasowane po upływie 2 lat od uiszczenia opłaty. Co więcej, za największe przewinienia została również podniesiona liczba punktów karnych z 10 do 15. 

Uzależnienie stawek OC od częstotliwości łamania przepisów

Ten przepis wydaje się dość korzystny dla tych kierowców, którzy przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Jego działanie jest dość proste – im mniej wykroczeń, tym niższa stawka OC dla prowadzących pojazd zgodnie z kodeksem ruchu drogowego. Instytucje ubezpieczeniowe będą mogły uzyskać dane z CEPiK i na ich podstawie ustalić stawki za ubezpieczenie. Nie jest to jednak wygodne dla osób, które uwielbiają brawurową jazdę. Właśnie dlatego nowe przepisy przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Pozostałe nowelizacje w przepisach

Zmiany obejmują również większą karę za jazdę bez prawa jazdy – 1 tysiąc złotych, w przypadku ponowienia wykroczenia 2 tysiące złotych. Będą też wyższe kary na przykład za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszych. Do zmian zalicza się również m.in. renta dla najbliższych ofiary wypadku drogowego. 

Zdjęcie główne: NeONBRAND/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nie mam telefonu i dokumentu prawa jazdy – czy dostanę mandat?
Nie mam telefonu i dokumentu prawa jazdy – czy dostanę mandat?
Co stanie się, gdy podczas kontroli drogowej nie będziesz w stanie okazać prawa jazdy? Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Jak zwracać się do egzaminatora? To problem dla zdających
Jak zwracać się do egzaminatora? To problem dla zdających
Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy to dopiero początek. Wynik jest zależny od wielu kwestii – nawet takich jak kultura osobista.
Toruńscy policjanci brali udział w akcji pod nazwą „Bezpieczny pieszy”
Toruńscy policjanci brali udział w akcji pod nazwą „Bezpieczny pieszy”
Już wkrótce na toruńskim niebie znajdzie się więcej policyjnych dronów, które będą pilnować porządku na drodze.
Ostatnie wpisy