Czy na kombajn potrzebne jest prawo jazdy? Sprawdź!

Czy na kombajn potrzebne jest prawo jazdy? Sprawdź!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Musisz siąść za kółkiem kombajnu i nie wiesz, czy posiadasz do tego uprawnienia? Sytuacja może być w pierwszej chwili skomplikowana, lecz rozwiązanie jest proste.

Pogmatwane przepisy na prawo jazdy – kiedy możemy obsługiwać kombajn?

Nie da się zaprzeczyć, iż w niektórych przypadkach polski system prawa jazdy potrafi być niejasny. Jeżeli chodzi o najczęściej spotykane pojazdy – kategoria A uprawnia nas do jazdy motocyklami, kategoria B przypisana jest do samochodów, zaś kategoria C pozwoli nam na poruszanie się pojazdami ciężarowymi oraz ciągnikami siodłowymi. Gdy jednak postanowimy mocniej zagłębić się w przepisy lub sprawdzić reguły dotyczące mniej oczywistych pojazdów, możemy zacząć się trochę gubić.

Weźmy na tapetę głównego bohatera tego tekstu, czyli kombajn. W definicji jakichkolwiek uprawnień nie znajdziemy oczywiście tego słowa, więc musimy podpiąć kombajn pod konkretny zwrot. W tym przypadku będzie on bowiem należeć do grupy pojazdów wolnobieżnych, co dość mocno rozjaśnia nam całą sprawę. Uprawnienia do prowadzenia tego typu konstrukcji daje nam prawo jazdy kategorii B, C, C1, D, D1 bądź T. Poza tym do prowadzenia pojazdów wolnobieżnych, w tym oczywiście kombajnu, nie potrzebujemy dodatkowych uprawnień czy szkoleń. Można odetchnąć z ulgą? Można, lecz zdecydowanie nie wyczerpuje to tematu. 

Kategoria T – czy opłaca się ją robić?

Wspomnieliśmy o kategoriach, które umożliwiają nam uzyskanie pozwolenia na prowadzenia kombajnu. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy kategorii T, która dla wielu osób może być dość niejasna, bo ani razu o niej nie słyszeli. Czym dokładnie jest ta kategoria? Nie jest to nic innego jak specjalna kategoria, która pozwala nam na prowadzenie wyłącznie ciągników rolniczych oraz pojazdów wolnobieżnych. 

Jej niewątpliwym atutem jest fakt, iż można na nią zdawać od 16. roku życia, a więc nie musimy czekać kolejnych 24 miesięcy na zdobycie tychże uprawnień, jak ma to miejsce w przypadku prawa jazdy kategorii B. Tak naprawdę jest to cały sens kategorii T – uzyskanie możliwości prowadzenia wyżej wspomnianych pojazdów przed wkroczeniem w pełnoletność.

Kurs na kombajn – czy warto z niego skorzystać?

Na kombajn, poza prawem jazdy kategorii B, C, C1, D, D1 lub T, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych szkoleń. Nie oznacza to jednak, iż takowe nie istnieją. Kurs kombajnisty co prawda w żadnym stopniu nie jest obowiązkowy, lecz zdecydowanie warto go zrealizować. Dlaczego? Podczas takiego kursu otrzymamy kompleksową wiedzę z zakresu prowadzenia tego typu pojazdów nie tylko na roli, ale również w ruchu drogowym. Może się bowiem zdarzyć, iż kombajnem będziemy musieli wyjechać na drogę publiczną, a w takim przypadku doświadczenie zebrane podczas szkolenia może okazać się wręcz nieocenione!

Zdjęcie główne: Scott Goodwill/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak działa i gdzie stosowany jest zawór zapobiegający cofaniu medium?
Jak działa i gdzie stosowany jest zawór zapobiegający cofaniu medium?
Przeczytaj, jak działają zawory zapobiegające cofaniu medium, gdzie są stosowane i jakie korzyści przynoszą ich użycie w różnych systemach i urządzeniach.
Dolnośląskie. Kierowca Forda wjechał w przystanek autobusowy
Dolnośląskie. Kierowca Forda wjechał w przystanek autobusowy
Funkcjonariusze policji po raz kolejny apelują o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i warunków pogodowych.
Ekologiczna jazda z automatyczną skrzynią biegów – w jaki sposób?
Ekologiczna jazda z automatyczną skrzynią biegów – w jaki sposób?
Automatyczna skrzynia bardzo często jest uważana za mniej oszczędną od manualnej. Jej przeciwnicy mówią o braku kontroli nad przełożeniami. Jak ekologicznie korzystać z automatycznej przekładni?
Ostatnie wpisy