Czy nowy samochód dla początkującego kierowcy to dobre rozwiązanie?

Czy nowy samochód dla początkującego kierowcy to dobre rozwiązanie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Samochód wprost z salonu dla osoby, która dopiero zdobyła prawko? W pierwszej chwili może to brzmieć nawet absurdalnie, lecz po głębszym zastanowieniu, taki ruch może mieć naprawdę sporo sensu.

Jedną z pierwszych myśli osób, które właśnie zdały egzamin na prawo jazdy, jest oczywiście chęć zaopatrzenia się w samochód, a najlepiej w auto swoich marzeń. Często jednak możliwości finansowe młodego kierowcy skutecznie ograniczają taki zakup. Co jednak, jeżeli rodzice chcą mu zaoferować samochód prosto z salonu bądź ma na tyle duży budżet, iż może sobie na taki pojazd pozwolić? Takie sytuacje oczywiście również się zdarzają, lecz w głowach niektórych osób mogą pojawić się pewne wątpliwości.

Nie da się ukryć, iż osoby niedoświadczone za kółkiem mogą popełniać więcej błędów i tym samym są bardziej narażone na wypadki. Dodatkowo po kilku tysiącach przejechanych kilometrów, gdy taki jeszcze niezbyt okrzesany kierowca poczuje się za kółkiem zbyt pewnie, może zacząć testować swoje limity. Nie mówimy, iż jest to reguła, lecz bez wątpienia zdarzają się takie przypadki – i to w niemałej liczbie. Stąd też nie dziwi strach przy oferowaniu młodemu kierowcy bez większego obycia za kółkiem auta wprost z salonu. Pytanie tylko, czy naprawdę jest to strach zasadny?

Nowy samochód to więcej systemów bezpieczeństwa

Nie można mydlić sobie oczu – żaden asystent czy system bezpieczeństwa nie uchronią nas w stu procentach, jeżeli nie będziemy polegać na własnych umiejętnościach oraz głowie. Nie można jednak zapominać o tym, iż bardzo często takie oprogramowanie może okazać się niezwykle pomocne i wyratować nas z wielu tarapatów. Nowe samochody są dosłownie po brzeg wypakowane technologiami, które pomagają zachować bezpieczeństwo na drodze.

Paradoksalnie więc młody kierowca, który podczas kursu miał do czynienia z zaledwie podstawowymi systemami bezpieczeństwa, może używać ich roztropnie i skutecznie. Jeżeli bowiem nauczył się jazdy w trudniejszy sposób, przesiadka na w teorii łatwiejszą maszynę nie powinna sprawić żadnego problemu, a tylko zwiększyć jego bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Nowy samochód to mniej awarii. Mniej awarii – większe bezpieczeństwo

Decydując się na auto używane, w szczególności jakiś tańszy model wart kilka tysięcy złotych, musimy mieć z tyłu głowy myśl o tym, iż może posiadać pewne ukryte wady. Młody kierowca może nie być jeszcze aż tak biegły w ich zauważaniu, co w niektórych przypadkach może stanowić pewne zagrożenie. Nowe auta zaś nie posiadają żadnych mankamentów, dzięki czemu automatycznie bezpieczeństwo kierowcy się zwiększa. To kolejny atut oferowania młodemu kierowcy nowego samochodu.

Nowe auto dla nowego kierowcy – warto?

Z naszych rozważań praktycznie jednoznacznie wynika, iż jeżeli tylko istnieje taka możliwość, warto zainwestować w nowy samochód dla młodego kierowcy. Nie można jednak zapominać o kilku „ale”, na przykład o zakupie pojazdu z rozsądną mocą oraz z dobrymi systemami bezpieczeństwa. Taka konfiguracja będzie wprost idealna dla świeżo upieczonego kierowcy!

Zdjęcie główne: Ruffa Jane Reyes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak innowacyjne technologie przekształcają projektowanie ekonomicznych hal produkcyjnych?
Jak innowacyjne technologie przekształcają projektowanie ekonomicznych hal produkcyjnych?
Dowiedz się, jak innowacyjne technologie, takie jak robotyka czy AI, wpływają na projektowanie efektywnych kosztowo hal produkcyjnych, poprawiając produktywność i zyskowność.
Pięć propozycji samochodów dla kierowców bez prawka!
Pięć propozycji samochodów dla kierowców bez prawka!
Wiesz, że nie zawsze prawo jazdy kategorii B jest wymagane do prowadzenia samochodu? Są auta, którymi możesz jeździć bez najpopularniejszego uprawnienia, albo po zdaniu innych egzaminów – przed 18 rokiem życia. Przedstawiamy pięć propozycji popularnych aut tego typu.
Który WORD oblewa najwięcej osób? Sprawdzamy
Który WORD oblewa najwięcej osób? Sprawdzamy
Statystyki zdawalności poszczególnych WORD-ów znacznie różnią się między sobą. Przedstawiamy zestawienie ze wszystkich województw i doradzamy, jak ułatwić sobie powodzenie na egzaminie.
Ostatnie wpisy