Prawo jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie większej niż 3,5 tony. Jakie warunki należy spełnić, aby móc przystąpić do egzaminu?
Ukończenie kursu prawa jazdy kategorii C oraz zdanie koniecznego egzaminu potwierdzającego zdobyte umiejętności daje pozwolenie na prowadzenie większości pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Wyjątkiem są autobusy, które wymagają posiadania prawa jazdy kategorii D. Warto zwrócić uwagę także na rodzaj przyczepy, z jakiej może skorzystać kierowca z dokumentem kat. C – będzie to przyczepa lekka, której masa nie przekracza 750 kg.
Uprawnienia obejmują także pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM, czyli motorowery lub tak zwane czterokołowce lekkie.
Kurs prawa jazdy kategorii C może rozpocząć osoba, która ukończyła 21. rok życia (lub ukończy określony wiek nie później niż w ciągu najbliższych trzech miesięcy). Prawo zezwala również na podjęcie kursu przez osoby, które ukończyły 18. rok życia, jednak wyłącznie w przypadku, jeśli kursant uzyskał świadectwo kwalifikacji zawodowej po 280 godzinach kwalifikacji wstępnej przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy kategorii C.
Oprócz spełnienia podstawowych warunków dotyczących wieku musimy dodatkowo mieć prawo jazdy kategorii B oraz Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Następnie możemy przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest wybór szkoły przygotowującej nas do egzaminu. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o dokumentach, które są niezbędne do wygenerowania PKK:
Kurs na prawo jazdy kategorii C dzieli się na część teoretyczną oraz praktyczną. Pierwsza z nich obejmuje 20 godzin przygotowania, natomiast w przypadku drugiej możemy spotkać się z dwoma różnymi wartościami:
Po ukończeniu kursu oraz zdaniu egzaminu wewnętrznego kandydat przystępuje do najważniejszego etapu, czyli egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Podobnie jak sam kurs, dzieli się on na część teoretyczną oraz praktyczną.
Pierwsza część egzaminu, który ma sprawdzić zdobyte w czasie kursu umiejętności, obejmuje teoretyczne informacje dotyczące ruchu drogowego. Zadaniem kandydata jest wykazanie, że posiada wiedzę w zakresie obowiązujących zasad i przepisów bezpiecznego poruszania się pojazdem po drodze publicznej, zagrożeń związanych z ruchem drogowym oraz postępowaniem w sytuacjach nadzwyczajnych.
Egzamin teoretyczny obejmuje zestaw 32 pytań i trwa 25 minut. Maksymalna liczba punktów, którą można zdobyć, jest równa 74, jednak wynik pozytywny uzyskuje się po zdobyciu minimum 68 punktów.
Kolejnym etapem jest przystąpienie do egzaminu praktycznego, który jest podzielony na dwie części. Pierwsza z nich odbywa się na placu manewrowym, natomiast druga ma miejsce w ruchu drogowym.
Podczas jazdy na placu kandydat musi wykonać następujące zadania:
Druga część egzaminu praktycznego dotyczy prowadzenia pojazdu w ruchu drogowym i następuje w momencie pozytywnego ukończenia egzaminu odbywającego się na placu manewrowym. Kandydat otrzymuje kolejne zadania:
Część druga egzaminu praktycznego powinna wynosić średnio 45 minut. Egzamin może zostać zakończony wcześniej, a jego wynik uznany za negatywny, jeśli kandydat dwukrotnie popełni wykonany błąd lub doprowadzi do stworzenia niebezpiecznej sytuacji na drodze.
(fot. pixabay.com)