Co do zasady rozmawianie przez telefon podczas kierowania autem jest zabronione. Istnieją jednak metody i narzędzia, które legalnie dają taką możliwość. Jakie? Jak prowadzić bezpieczną konwersację telefoniczną jako kierowca? Dowiedz się już teraz.
Jak pokazują statystyki, nawet jedna czwarta zmotoryzowanych Polaków używa telefonu podczas jazdy samochodem. Mimo licznych kampanii społecznych i wciąż zaostrzających się przepisów wielu kierowców sięga po telefon za kółkiem. Takiego postępowania nie można w żadnym razie usprawiedliwiać, jednak faktem jest, że niekiedy odebranie połączenia jest konieczne i nie można go odkładać na później. Czy w takiej pozostaje jedynie łamanie przepisów? Na szczęście nie – zamiast tego zdecydowanie lepiej dowiedzieć się, jak prowadzić bezpieczną rozmową w aucie.
Jeśli posiadasz nowoczesny samochód, być może został wyposażony w system pozwalający na obsługę za pomocą komunikatów głosowych. Podłączając do niego telefon – np. jeden z modeli marki RealMe, które zostały zrecenzowane na tej stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-realme/ – można się nim posługiwać za pośrednictwem interfejsu samochodowego, np. przy użyciu łopatek przy kierownicy. Tym samym pojawia się możliwość bezpiecznego i zgodnego z przepisami prowadzenia rozmowy telefonicznej nawet w trakcie jazdy. Starsze auta nie dysponują jednak takimi zaawansowanymi funkcjami, więc ich właściciele muszą sobie radzić w inny sposób. Z jakich rozwiązań mogą skorzystać?
Jeżeli auto nie posiada wbudowanego zestawu głośnomówiącego, można go po prostu kupić, zamontować i połączyć z telefonem metodą przewodową lub za pośrednictwem transmisji bezprzewodowej. Składa się on z centrali (odbiornika) i jednego lub wielu mikrofonów – im ich więcej, tym lepsza jakość produktu. Cena zestawu głośnomówiącego jest niska i w zależności od modelu może osiągnąć nawet mniej niż 100 zł.
Korzystając z systemu pozwalającego na komunikację głosową z autem lub z zakupionego i zamontowanego indywidualnie zestawu głośnomówiącego, można w trakcie jazdy zgodnie z prawem rozmawiać przez telefon. Przepisy nie zakazują bowiem samego prowadzenia konwersacji za kółkiem, lecz wykluczają trzymanie urządzenia przy uchu z uwagi na fakt, że zajmuje ono rękę i dekoncentruje kierowcę. Warto zatem pamiętać, że o ile dzięki zestawowi lub rozmowie poprzez system głosowy rzeczywiście obie ręce mogą spoczywać na kierownicy, o tyle kwestia rozproszonej uwagi wciąż pozostaje otwarta.
Niekiedy nawet zastosowanie zestawu głośnomówiącego albo systemu komunikacji głosowej z autem nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Wynika to z prostego faktu, że rozmawiając przez telefon, pewną część uwagi przekierowujesz z drogi i sytuacji, która Cię otacza, na informacje przekazywane przez rozmówcę. W ten sposób się rozpraszasz, co wprost przekłada się na podwyższone ryzyko stłuczki, kolizji czy wypadku, a z pewnością to ostatnie, na czym Ci zależy.
Mając to na względzie, mimo wszystko staraj się ograniczać rozmowy telefoniczne podczas jazdy, nawet jeśli posiadasz w aucie system komunikacji głosowej czy zestaw głośnomówiący. Odbieraj tylko naprawdę ważne połączenia, a gdy wiesz, że rozmowa będzie długa i angażująca, a zamierzasz ją przeprowadzić, w miarę możliwości najpierw zatrzymaj auto i zrób to podczas postoju. Jeżeli zaś poszukujesz dobrego smartfonu do jazdy na dalekich trasach z wytrzymałą baterią, znajdziesz go w serwisie komorkomat.pl.
Fot. Omar Al-Ghosson/unsplash.com