Artykuł sponsorowany
Zaczynając swoją przygodę za kierownicą, warto zdawać sobie sprawę z roli znaków informacyjnych oraz innych oznaczeń informujących o zmianie ruchu na drodze. Poruszanie się po mieście „na pamięć” może skończyć się niefortunnie nie tylko dla Twojego samochodu, ale często także dla Twojego zdrowia. Podczas jazdy niezwykle istotne jest, aby być świadomym otoczenia i zwracać uwagę na wszystkie oznaczenia. W poniższym artykule przytoczymy kilka z nich.
Czasami nie należy rozglądać się za nowymi oznaczeniami, które tymczasowo pojawiły się na drodze, ale brakiem tych, które były na niej od zawsze. Jeśli w danym momencie znak przestaje obowiązywać kierowców istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie on przekreślony z użyciem taśmy czasowo unieważniającej znaki, takiej jak https://sklep.szymkowiak.pl/pol_n_Artykuly-drogowe-103.html . Dzieje się tak w przypadku eventów, kiedy np. zmieniają się zasady dotyczące parkowania na danym obszarze albo podczas robót drogowych. Daje ona kierowcom do zrozumienia, że po określonym czasie znaki znowu zaczną obowiązywać.
Mowa o znakach o oznaczeniu T-18a, T-18b, T-18c. Chociaż różnią się one przebiegiem kierunku ruchu, każdy z nich informuje o nieoczekiwanej zmianie, która nastąpiła na drodze. Spotykane zawsze ze znakiem ostrzegawczym A-30 informującym o innym bezpieczeństwie. Nie przeoczysz ich na drodze ze względu na intensywnie żółty kolor tabliczek wskazujących nieoczekiwaną zmianę ruchu i charakterystycznym wykrzykniku na znaku ostrzegawczym.
Zdarza się, że roboty drogowe znacząco wpływają na kierunek ruchu na drodze. Bariery drogowe to gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie, przechodniów i osób pracujących nad remontem jezdni. Nie sposób nie zauważyć ich na drodze ze względu na intensywny czerwony kolor i odblaskową folię. Z powodzeniem odgradzają one miejsce budowy od części drogi dostępnej kierowcom, pozwalając na tymczasowe przekierowanie ruchu.
Jako kierowca zapewne dobrze wiesz, jak bardzo kłopotliwe i utrudniające bezpieczną jazdę są roboty drogowe. Chociaż konieczne, mało kto je lubi. Na szczęście, aby ułatwić nam na drodze funkcjonowanie na obszarach, gdzie właśnie przeprowadzane są remonty, stosowana jest tak zwana sygnalizacja wahadłowa. Jest to element czasowej organizacji ruchu, który po zakończeniu prac remontowych zostaje zastąpiony. Urządzenia do sygnalizacji wahadłowej stosowane są głównie na bardzo uczęszczanych odcinkach dróg lub też w takich miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona. Dzięki sygnalizacji ruch jest kierowany automatycznie, bez zmartwień, że ograniczona widoczność może sprawić, że pokonanie odcinka trasy z robotami drogowymi będzie szczególnie trudne lub wręcz niebezpieczne. Co równie ważne – pozwala to na kierowanie ruchem bez konieczności angażowania osób fizycznych!
Sygnalizacja wahadłowa to nie jedyne rozwiązanie w przypadku robót drogowych. Całych ich obszar powinien zostać właściwie oznakowany, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami. Wszystko po to, by ułatwić kierowcom poruszanie się po danym fragmencie drogi i zapewnić im bezpieczeństwo. Tablice kierujące służą do oznaczania zajętego pobocza, pasa awaryjnego, krawędzi zawężonego pasa ruchu lub też pasa ruchu z załamaniami w planie. Najważniejszym celem tablic kierujących jest po prostu wyraźne poinformowanie kierowców, że na danym obszarze, w który wjeżdżają, znajdują się prace remontowe, które skutkują zmianami zachodzącymi w pasie drogowym.
(fot. pixabay.com)