Chcesz zostać kierowcą autobusu? Co trzeba zrobić, aby uzyskać przywilej kierowania takimi pojazdami? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Zacznijmy od prostego tematu; czym jest prawo jazdy kategorii D i na prowadzenie jakich pojazdów ono pozwala? Zgodnie z Kodeksem Drogowym, a konkretniej Prawem o ruchu drogowym, Dział IV rozdział 1: Uprawnienia Kierowcy, posiadacz takiego dokumentu, może kierować:
Wygląda więc na to, że jest to szansa do rozpoczęcia całkiem interesującej kariery. Szczególnie gdy pociągają nas długie trasy wycieczkowe, podczas których możemy podziwiać piękne widoki. Do zalet posiadania prawa jazdy kategorii D jeszcze wróćmy, teraz jednak przejdźmy do tego, jakie wymagania są konieczne, aby je zdobyć.
Nie da się ukryć, że tak szeroka gama różnych pojazdów daje szansę na rozpoczęcie kariery jako kierowcy, który ma być odpowiedzialny za najważniejsze i najcenniejsze ładunki. Transport osób to zajęcie, którym powinni zajmować się najlepiej wykwalifikowani i zaangażowani w swoją pracę zawodowcy. Warunki przystąpienia do egzaminu na kategorię D wcale nie są jednak aż tak drastyczne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Oczywiście, same wymagania wstępne to nie wszystko. Kiedy przyjdzie nam do składania dokumentów, należy pamiętać o tym, że muszą się w nich znaleźć także:
Procedura zdobywania prawa jazdy D przypomina inne kursy. Musimy zapisać się do szkoły nauki jazdy pojazdami zawartymi w tej kategorii. To kwestia dwóch miesięcy nauki, po których mamy szansę uzyskać uprawnienie do kierowania autobusami, ciągnikami i pojazdami wolnobieżnymi. W tym czasie będziemy uczyć się, jak radzić sobie na drodze z tak różnymi w prowadzeniu pojazdami. Kurs to szansa na zdobycie cennego doświadczenia. Warto słuchać porad prowadzących; zazwyczaj mają oni naprawdę wiele praktycznych uwag do zaoferowania. Oczywiście, w trakcie egzaminu musimy znakomicie operować prawem drogowym. Jego znajomość jest absolutnym wymogiem w przypadku chęci kierowania autobusem. Nie ma możliwości, abyśmy się wyłożyli na prostym pytaniu. Praktyczny egzamin na kategorię D wygląda podobnie do tego na kategorię B — siadamy za kółkiem i ruszamy w trasę.
Posiadanie samej kategorii D nie jest wystarczające do uzyskania prawa do prowadzenia autobusu. Istnieje szereg innych warunków, które należy spełnić, aby legalnie ruszyć w trasę. Jakie to wymagania? Wyglądają podobnie do tych, które związane są z kategorią D — w praktyce znaczna część z nich się po prostu pokrywa. A należą do nich:
Jednak już po zdobyciu tych uprawnień możemy liczyć na niezłe zarobki, stabilne warunki zatrudnienia, duże zapotrzebowanie na naszą profesję na rynku, szczególnie w dużych miastach, a także niezwykłe doświadczenia. Praca za kółkiem nie jest dla każdego, ale fani podróży zdecydowanie będą się w niej odnajdywać i czuć znakomicie.