Kategoria D — warunki przystąpienia do egzaminu

INNE KATEGORIE
Kategoria D — warunki przystąpienia do egzaminu
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zostać kierowcą autobusu? Co trzeba zrobić, aby uzyskać przywilej kierowania takimi pojazdami? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Kategoria D, co daje to prawo jazdy?

Zacznijmy od prostego tematu; czym jest prawo jazdy kategorii D i na prowadzenie jakich pojazdów ono pozwala? Zgodnie z Kodeksem Drogowym, a konkretniej Prawem o ruchu drogowym, Dział IV rozdział 1: Uprawnienia Kierowcy, posiadacz takiego dokumentu, może kierować:

  • Autobusem; to bardzo popularny powód wyrabiania sobie prawa jazdy kategorii D.
  • Ciągnikiem rolniczym; tego typu maszyny również mieszczą się w zakresie kategorii D.
  • Pojazdem wolnobieżnym; to dosyć szeroka kategoria pojazdów, znajdziemy wśród nich np. melexy.

Wygląda więc na to, że jest to szansa do rozpoczęcia całkiem interesującej kariery. Szczególnie gdy pociągają nas długie trasy wycieczkowe, podczas których możemy podziwiać piękne widoki. Do zalet posiadania prawa jazdy kategorii D jeszcze wróćmy, teraz jednak przejdźmy do tego, jakie wymagania są konieczne, aby je zdobyć.

Wymagania — kategoria D tylko dla doświadczonych kierowców?

Nie da się ukryć, że tak szeroka gama różnych pojazdów daje szansę na rozpoczęcie kariery jako kierowcy, który ma być odpowiedzialny za najważniejsze i najcenniejsze ładunki. Transport osób to zajęcie, którym powinni zajmować się najlepiej wykwalifikowani i zaangażowani w swoją pracę zawodowcy. Warunki przystąpienia do egzaminu na kategorię D wcale nie są jednak aż tak drastyczne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

  • Prawo jazdy kategorii B; najpierw musimy doskonale opanować prawo drogowe, jazdę mniejszymi pojazdami i zdać egzamin na najbardziej popularną kategorię w Polsce.
  • Wiek 24 lat; wymóg ten wynika prawdopodobnie z wagi nadania tego uprawnienia. Kierowca autobusu powinien być osobą dojrzałą, odpowiedzialną i doświadczoną.
  • Zaświadczenia lekarskie; standardowe, które wydaje odpowiedni lekarz współpracujący ze szkołą jazdy, albo inny specjalizujący się w badaniach kierowców.
  • Orzeczenie od psychologa; wykonywane są nam testy, które mają potwierdzić, czy nadajemy się do prowadzenia tego typu pojazdu.

Jak uzyskać prawo jazdy kategorii D?

Oczywiście, same wymagania wstępne to nie wszystko. Kiedy przyjdzie nam do składania dokumentów, należy pamiętać o tym, że muszą się w nich znaleźć także:

  • wniosek: zawiera on podstawowe dane na nasz temat,
  • zdjęcie — posłuży ono jako weryfikacja naszych dokumentów.

Procedura zdobywania prawa jazdy D przypomina inne kursy. Musimy zapisać się do szkoły nauki jazdy pojazdami zawartymi w tej kategorii. To kwestia dwóch miesięcy nauki, po których mamy szansę uzyskać uprawnienie do kierowania autobusami, ciągnikami i pojazdami wolnobieżnymi. W tym czasie będziemy uczyć się, jak radzić sobie na drodze z tak różnymi w prowadzeniu pojazdami. Kurs to szansa na zdobycie cennego doświadczenia. Warto słuchać porad prowadzących; zazwyczaj mają oni naprawdę wiele praktycznych uwag do zaoferowania. Oczywiście, w trakcie egzaminu musimy znakomicie operować prawem drogowym. Jego znajomość jest absolutnym wymogiem w przypadku chęci kierowania autobusem. Nie ma możliwości, abyśmy się wyłożyli na prostym pytaniu. Praktyczny egzamin na kategorię D wygląda podobnie do tego na kategorię B — siadamy za kółkiem i ruszamy w trasę.

Chcę zostać kierowcą autobusu, jakie warunki muszę spełnić?

Posiadanie samej kategorii D nie jest wystarczające do uzyskania prawa do prowadzenia autobusu. Istnieje szereg innych warunków, które należy spełnić, aby legalnie ruszyć w trasę. Jakie to wymagania? Wyglądają podobnie do tych, które związane są z kategorią D — w praktyce znaczna część z nich się po prostu pokrywa. A należą do nich:

  • Wpis od lekarza, który świadczy o tym, że jesteśmy zdolni do kierowania pojazdami zawartymi w kategorii D.
  • Zaświadczenie od psychologa, który wykona odpowiednie testy, aby była pewność, że jesteśmy w stanie mentalnie poradzić sobie z tak istotnym zadaniem.
  • Zaświadczenie o niekaralności; to jeden z kluczowych warunków, który należy spełnić, aby profesjonalnie zająć się prowadzeniem takich pojazdów.
  • Wiek powyżej 24 lat; co prawda istnieje kilka sytuacji, w których możemy zasiąść za kółkiem autobusu wcześniej, np. gdy uzyskamy wcześniejszą kwalifikację i zdecydujemy się na kierowanie pojazdem na krótkich dystansach (przeważnie w przypadku stałych linii miejskich).
  • Co więcej, potrzebna nam jest kwalifikacja wstępna. To kolejny kurs, który ma na celu pokazanie nam bardziej praktycznych aspektów prowadzenia takiego pojazdu. Kwalifikacja wstępna to klucz do rozpoczęcia kariery profesjonalnego kierowcy.

Jednak już po zdobyciu tych uprawnień możemy liczyć na niezłe zarobki, stabilne warunki zatrudnienia, duże zapotrzebowanie na naszą profesję na rynku, szczególnie w dużych miastach, a także niezwykłe doświadczenia. Praca za kółkiem nie jest dla każdego, ale fani podróży zdecydowanie będą się w niej odnajdywać i czuć znakomicie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią firmę oferującą non-stop usługi holowania?
Jak wybrać odpowiednią firmę oferującą non-stop usługi holowania?
Odkryj, jak z łatwością wybrać niezawodną firmę holowniczą czynną 24/7. Dowiedz się, na jakie czynniki zwracać uwagę i jak unikać potencjalnych problemów.
WORD Białystok pomaga w zdaniu prawka! W jaki sposób?
WORD Białystok pomaga w zdaniu prawka! W jaki sposób?
Białostocki WORD kręci filmy o tym, jak łatwiej zdać prawo jazdy! Produkcje biją kolejne rekordy wyświetleń, a egzaminatorzy na tym nie poprzestają i zapowiadają następne produkcje.
W maseczce na motocyklu? Co mówią przepisy?
W maseczce na motocyklu? Co mówią przepisy?
Sprawdzamy, czy każdy kask motocyklowy na pewno spełnia wymogi odnośnie zasłaniania ust i nosa w czasie pandemii.
Ostatnie wpisy