Najbardziej powszechne błędy młodych kierowców — czego unikać?

TECHNIKA JAZDY
Najbardziej powszechne błędy młodych kierowców — czego unikać?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Bycie młodym kierowcą nie należy do przyjemnych. Wyższe stawki OC i AC, a także brak merytorycznego przygotowania do jazdy wcale nie pomaga. Jak postępować najlepiej dla siebie i innych?

Młodzi kierowcy — pełni werwy, chętni do szybkiej jazdy i niedoświadczeni!

Gdy myślimy o młodych kierowcach, jawi nam się obraz brawurowych, szalonych i często będących pod wpływem środków odurzających nastolatków, którzy pędzą z pełną prędkością przez ulicę miasta. Nie jest to prawidłowy obraz – najczęstsze błędy są znacznie bardziej subtelne. Z drugiej strony, nierzadko przez to są niebezpieczniejsze. Na pewno można zaobserwować, że młodzi kierowcy mają tendencję do wciskania gazu. Ale niepewność, nieobycie z funkcjonowaniem auta i brak doświadczenia stanowią większe problemy, niż można w pierwszej chwili podejrzewać.

Najczęstsze błędy młodych kierowców — oto top 4

Przygotowaliśmy listę czterech błędów najczęściej popełnianych przez młodych kierowców. Nie każdy z nich stanowi duże zagrożenie dla współuczestników ruchu drogowego. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba mieć je na uwadze. Każda nieoczekiwana sytuacja na trasie może prowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Jednocześnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, skąd się te problemy biorą, a także zastanowić się, jaki jest największy problem kierowców w XXI wieku – nie tylko tych młodych. Zacznijmy więc top 4 błędów świeżych kierowców:

  • Brak umiejętności technicznych — młodzi kierowcy wyjeżdżają z kursów nieprzygotowani. Problemem nie jest nieznajomość prawa, a raczej niewielkie detale – np. nieobycie z danym pojazdem. Podczas kursu mają do czynienia ze znajomymi trasami, a teraz spotykają ich zupełnie nowe doznania. Opanowanie jazdy to coś, co trzeba realizować stopniowo — mistrzami możemy stać się dopiero po wielu latach za kółkiem. Pod względem technicznym jazda młodych kierowców pełna jest niedopatrzeń i nieprzemyślanych decyzji. Nie zawsze radzą sobie oni na bardziej wymagających nawierzchniach — na kursach niekoniecznie mają szansę opanować metody radzenia sobie z oblodzoną drogą czy dziurawą trasą.
  • Brak „świadomości”, „czucia” pojazdu — to coś, co wiąże się z pierwszym punktem, ale na płaszczyźnie związanej z samym samochodem. Objawia się to często podczas wyprzedzania. Młodzi kierowcy nie do końca są w stanie wszystko precyzyjnie wymierzyć. Nie wiedzą, ile czasu zajmie kierowcy z naprzeciwka zbliżenie się do nich. Problemy z oceną sytuacji i odległości uniemożliwiają wyjście z trudnej sytuacji, takiej jak poślizg, czy reakcję na groźne zachowanie innego kierowcy.
  • Brawura i szybkość — wiele młodych kierowców ma tendencję do wciskania pedału gazu zbyt mocno. Jeśli ktoś się pragnie poczuć jak rajdowiec, powinien udać się na tor — nie jest to aż tak drogie, a z pewnością daje mu szansę na wyżycie się. Na trasie jednak lepiej stosować się do przepisów, a nie próbować za wszelką cenę zaimponować koleżankom i kolegom. Paradoksalnie, to właśnie takie stereotypowe zachowania — chęć udowodnienia komuś, jak dobrym kierowcą się jest — prowadzą do naprawdę tragicznych wypadków. Tego należy bezwzględnie unikać — to po prostu głupie.
  • Nadmierne zaufanie GPS-owi. Niespodzianka! Trasa pokazywana w Google Maps nie zawsze oddaje w 100% rzeczywiste warunki. Żadna mapa nie jest w stanie przygotować nas w pełni na to, co czeka nas na drodze. Trzeba się jednak czasem przekonać o tym na własnej skórze, aby w przyszłości zachować zdrowy dystans wobec propozycji algorytmów.

Co sprawia, że młodzi kierowcy jeżdżą tak nieodpowiedzialnie?

Wydaje się, że każdy dziś jest bliski zamknięcia w swoim świecie. Jakkolwiek w życiu utrudnia to jedynie kontakty społeczne, na drodze to zjawisko stwarza realne zagrożenie. Problem jest bardzo wyraźny — młodzi kierowcy są szczególnie podatni na różnego rodzaju rozpraszacze, takie jak zestawy głośnomówiące, systemy multimedialne i inne „gadżety”. Nie skupianie się na jeździe to ogromny błąd — można by nawet zaryzykować twierdzenie, że największy. Przyczyną wypadków może być smartfon — szczególnie gdy korzystamy z niego w sposób skrajnie nieodpowiedzialny. Dlatego podczas przejazdu lepiej się skupić na celu i samej drodze. Jeśli będziemy ranni w wypadku, to może się okazać, że już nigdy nie odpiszemy na te wszystkie wiadomości. 

Jeśli natomiast jakaś sprawa naprawdę nie może poczekać tych kilkunastu minut trasy, lepiej się zatrzymać i ją po prostu załatwić. Złym nawykiem młodych kierowców jest także przesyt multimediami — słuchanie podcastów, głośnej muzyki, audiobooków. Wielu kierowców na tym korzysta — trasa staje się mniej przewidywalna, więc bardziej się skupiamy. Jednak żeby to mogło działać, musimy mieć wyrobiony pewien styl jazdy, dzięki czemu z czasem dochodzi do automatyzacji, wyrabiamy sobie rutynę. Gdy się jeszcze uczymy, automatyzacja przebiega trudniej i jest zupełnie możliwe, że będziemy utrwalać, ale złe schematy, a przez to ryzykujemy przyczynienie się do różnego rodzaju wypadków.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną oczyszczalnię dla domu?
Jak wybrać idealną oczyszczalnię dla domu?
Zastanawiasz się, jaką oczyszczalnię wybrać dla swojego domu? Odkryj wady i zalety różnych typów oczyszczalni oraz porady ekspertów na temat wyboru optymalnej oczyszczalni.
Nowy sposób płacenia za autostrady. Będzie bezkontaktowy, a bramki znikną
Nowy sposób płacenia za autostrady. Będzie bezkontaktowy, a bramki znikną
Już niedługo wejdzie w życie zupełnie nowy sposób płacenia za przejazd przez autostradę. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że kończy właśnie prace nad likwidacją bramek przy państwowych odcinkach. Przejazd Konin-Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie-Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania będzie możliwy już w IV kwartale 2021 roku.
Czy od wielkości miasta zależy zdawalność egzaminu?
Czy od wielkości miasta zależy zdawalność egzaminu?
Chcesz wiedzieć, czy wielkość miasta ma wpływ na zdawalność prawa jazdy? Przeczytaj nasz artykuł!
Ostatnie wpisy