Japonia. Komputer zdecyduje, czy może przejąć prowadzenie nad autem

CO NOWEGO?
Japonia. Komputer zdecyduje, czy może przejąć prowadzenie nad autem
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Jako pierwszy kraj na świecie, Japonia oficjalnie zalegalizowała autonomiczne samochody. Przełom legislacyjny pozwoli na poruszanie się samochodami wyposażonymi w tryb jazdy autonomicznej na poziomie trzecim.

Poziomem trzecim nazywamy warunkową automatyzację, która pozwala na autonomiczną jazdę w określonych warunkach. Jeśli droga jest wystarczająco szeroka i odpowiednio oznakowana, kierowca może puścić kierownicę i zdjąć nogę z gazu. System sam zwolni, przyspieszy, skręci, a nawet ominie niektóre przeszkody.

Nowe przepisy precyzują jednak, że kierowca będzie zmuszony do ciągłego monitorowania sytuacji na drodze i w razie potrzeby do przejęcia prowadzenia.

Co ważne, maksymalna dopuszczalna prędkość wyniesie tylko 50 km/h. Co więcej, samochód sam zdecyduje, czy może przejąć prowadzenie nad samochodem. Nie będzie to możliwe jeśli komputer wykryje złe warunki atmosferyczne, niedostateczne oznakowanie lub zbyt duże natężenie ruchu.

To kolejny krok w stronę całkowitej automatyzacji motoryzacji.

(Photo by Clay Banks on Unsplash)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rondo turbinowe – jak się nie zgubić na egzaminie?
Rondo turbinowe – jak się nie zgubić na egzaminie?
Rondo turbinowe jest bardzo lubiane przez kierowców, lecz dla młodych adeptów może być dość podchwytliwe. Oto sposoby na uniknięcie wpadki!
Najlepsze auto do nauki jazdy – TOP5
Najlepsze auto do nauki jazdy – TOP5
Jako świeżo upieczony kierowca stoisz przed nie lada wyzwaniem. Który samochód okaże się odpowiedni do celów edukacyjnych? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy zestawienie prezentujące pięć najlepszych aut do nauki jazdy.
Tramwaj na drodze – pierwszeństwo i najważniejsze informacje
Tramwaj na drodze – pierwszeństwo i najważniejsze informacje
Wielu młodych kierowców niesamowicie obawia się spotkań z tramwajami. Jak więc jeździć na drogach, w których pobliżu są tory tramwajowe i kiedy tramwaje mają pierwszeństwo?
Ostatnie wpisy