Kategoria C – jak wygląda zdawalność?

Kategoria C – jak wygląda zdawalność?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Transport drogowy to wciąż bardzo prężnie rozwijający się rynek. W ostatnim czasie kierowców jednak brakuje, nic dziwnego, że głównie mężczyźni po szkole coraz chętniej i śmielej decydują się na kurs prawa jazdy kat. C. Jak jednak wygląda zdawalność i czy przyszli kierowcy mają się czego obawiać?

Kategoria C – czym jest, do czego upoważnia?

Prawo jazdy kategorii C uprawnia kierowców do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Co ważne, nie uprawnia niestety do prowadzenia autobusów. Kierowca z prawem jazdy kat. C może prowadzić zestaw składający się z samochodu o masie całkowitej 3,5 tony i przyczepy lekkiej, czyli tej o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kilogramów. Abyś mógł kierować zestawem z przyczepą powyżej 750 kilogramów, potrzebujesz kategorii C+E. 

Głównym warunkiem rozpoczęcia kursu i przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii C jest wiek. Musisz skończyć 21 lat, aby ubiegać się o ten dokument, co więcej, musisz mieć prawo jazdy kat. B lub zaświadczenie o zdanym egzaminie państwowym na tę kategorię. Jeśli spełniasz te warunki, wybierz się do starostwa powiatowego i załóż profil kandydata na kierowcę, następnie udaj się do szkoły jazdy, aby po pewnym czasie rozpocząć kurs i przystąpić do egzaminu państwowego.

Przebieg egzaminu na prawo jazdy kategorii C

Wszystko rozpoczyna się oczywiście od egzaminu teoretycznego, składa się na niego 20 pytań ogólnych i 12 pytań specjalistycznych. Egzamin praktyczny to w pierwszej kolejności plac manewrowy, gdzie na polecenie egzaminatora dokonasz czynności kontrolno-obsługowych, przygotujesz się do jazdy, wykonasz jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu (po łuku), a na koniec wybrany losowo zestaw manewrów, na przykład parkowanie skośne i prostopadłe, skośne i równoległe czy prostopadłe i zawracanie.

Wszystko kończy się wyjazdem na drogę, ta część potrwa minimum 45 minut. Jest kilka zadań obowiązujących w ruchu ulicznym, czyli na przykład przejazd przez przejścia dla pieszych, torowisko tramwajowe i kolejowe czy przejazd obok przystanku tramwajowego i autobusowego. Po powrocie dowiesz się, czy zdałeś.

Statystyki zdawalności na prawo jazdy kat C

Chcemy dziś przedstawić podsumowanie statystyk zdawalności na prawo jazdy kategorii C w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Poznaniu w roku 2020. Oczywiście wyniki procentowe będą różnić się od tych z innych ośrodków z całej Polski. I tak w roku 2020 na egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii C zapisało się 1541 chętnych, z czego 999 osób zaliczyło go pozytywnie, co daje 69,23%, a więc bardzo przyzwoity wynik. Niestety 444 osoby (30,77%) nie zaliczyło egzaminu, a nie przystąpiło do niego 98 osób. 

Statystyki podsumowujące egzamin praktyczny również są bardzo obiecujące, do testu przystąpiły 1583 osoby, a 943 z nich uzyskało wynik pozytywny, co daje 61,23%. Negatywny wynik przypadł 597 osobom (25,13%), z czego 387 nie zaliczyło placu manewrowego! Do egzaminu nie przystąpiły 43 osoby. Jak widzisz, dane statystyczne zebrane przez WORD w Poznaniu pokazują, że większość osób dobrze radzi sobie z teorią i praktyką podczas egzaminu na prawo jazdy kategorii C.

Zdj. główne: Seb Creativo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przydatne akcesoria samochodowe   
Przydatne akcesoria samochodowe   
Samochody są wyposażone w wiele gadżetów i udogodnień, które ułatwiają prowadzenie auta i sprawiają, że trasa jest bardziej przyjemna. Zdarzają się jednak akcesoria, których fabrycznie brakuje pojazdach, a warto je mieć. Przedstawiamy przydatne gadżety samochodowe.
Jak podejść do egzaminu teoretycznego kategorii C? Na co zwrócić uwagę?
Jak podejść do egzaminu teoretycznego kategorii C? Na co zwrócić uwagę?
Zdobycie prawa jazdy kategorii C może być świetną okazją na otwarcie sobie nowych dróg rozwoju zawodowego. Trzeba jednak w tym celu zdać dwa egzaminy. O czym pamiętać podczas teoretycznego?
Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Co ważne, OC przypisane jest do samochodu, a nie do kierowcy – a zatem posiadacz dwóch aut musi wykupić dwie polisy.
Ostatnie wpisy