Kategoria C – jak wygląda zdawalność?

Kategoria C – jak wygląda zdawalność?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Transport drogowy to wciąż bardzo prężnie rozwijający się rynek. W ostatnim czasie kierowców jednak brakuje, nic dziwnego, że głównie mężczyźni po szkole coraz chętniej i śmielej decydują się na kurs prawa jazdy kat. C. Jak jednak wygląda zdawalność i czy przyszli kierowcy mają się czego obawiać?

Kategoria C – czym jest, do czego upoważnia?

Prawo jazdy kategorii C uprawnia kierowców do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Co ważne, nie uprawnia niestety do prowadzenia autobusów. Kierowca z prawem jazdy kat. C może prowadzić zestaw składający się z samochodu o masie całkowitej 3,5 tony i przyczepy lekkiej, czyli tej o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kilogramów. Abyś mógł kierować zestawem z przyczepą powyżej 750 kilogramów, potrzebujesz kategorii C+E. 

Głównym warunkiem rozpoczęcia kursu i przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii C jest wiek. Musisz skończyć 21 lat, aby ubiegać się o ten dokument, co więcej, musisz mieć prawo jazdy kat. B lub zaświadczenie o zdanym egzaminie państwowym na tę kategorię. Jeśli spełniasz te warunki, wybierz się do starostwa powiatowego i załóż profil kandydata na kierowcę, następnie udaj się do szkoły jazdy, aby po pewnym czasie rozpocząć kurs i przystąpić do egzaminu państwowego.

Przebieg egzaminu na prawo jazdy kategorii C

Wszystko rozpoczyna się oczywiście od egzaminu teoretycznego, składa się na niego 20 pytań ogólnych i 12 pytań specjalistycznych. Egzamin praktyczny to w pierwszej kolejności plac manewrowy, gdzie na polecenie egzaminatora dokonasz czynności kontrolno-obsługowych, przygotujesz się do jazdy, wykonasz jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu (po łuku), a na koniec wybrany losowo zestaw manewrów, na przykład parkowanie skośne i prostopadłe, skośne i równoległe czy prostopadłe i zawracanie.

Wszystko kończy się wyjazdem na drogę, ta część potrwa minimum 45 minut. Jest kilka zadań obowiązujących w ruchu ulicznym, czyli na przykład przejazd przez przejścia dla pieszych, torowisko tramwajowe i kolejowe czy przejazd obok przystanku tramwajowego i autobusowego. Po powrocie dowiesz się, czy zdałeś.

Statystyki zdawalności na prawo jazdy kat C

Chcemy dziś przedstawić podsumowanie statystyk zdawalności na prawo jazdy kategorii C w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Poznaniu w roku 2020. Oczywiście wyniki procentowe będą różnić się od tych z innych ośrodków z całej Polski. I tak w roku 2020 na egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii C zapisało się 1541 chętnych, z czego 999 osób zaliczyło go pozytywnie, co daje 69,23%, a więc bardzo przyzwoity wynik. Niestety 444 osoby (30,77%) nie zaliczyło egzaminu, a nie przystąpiło do niego 98 osób. 

Statystyki podsumowujące egzamin praktyczny również są bardzo obiecujące, do testu przystąpiły 1583 osoby, a 943 z nich uzyskało wynik pozytywny, co daje 61,23%. Negatywny wynik przypadł 597 osobom (25,13%), z czego 387 nie zaliczyło placu manewrowego! Do egzaminu nie przystąpiły 43 osoby. Jak widzisz, dane statystyczne zebrane przez WORD w Poznaniu pokazują, że większość osób dobrze radzi sobie z teorią i praktyką podczas egzaminu na prawo jazdy kategorii C.

Zdj. główne: Seb Creativo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Koniec z używaniem telefonu na przejściu. Rząd przyjął ustawę
Koniec z używaniem telefonu na przejściu. Rząd przyjął ustawę
Zapisy dotyczące zakazu korzystania z urządzeń elektronicznych mają na celu poprawić bezpieczeństwo pieszych podczas pokonywania pasów poprzez usunięcie rozpraszacza.
Prawo jazdy z Ukrainy – co powinien wiedzieć uchodźca?
Prawo jazdy z Ukrainy – co powinien wiedzieć uchodźca?
Z wiadomych względów Ukraińcy mieszkający w naszym kraju nie mogą przedłużyć ważności dokumentu umożliwiającego im jazdę samochodem. Co w takim razie zrobił rząd?
Jak zgodnie z prawem można przewozić rowery samochodem?
Jak zgodnie z prawem można przewozić rowery samochodem?
Wybierasz się w podróż i chcesz zabrać ze sobą rower? Poznaj nasze sposoby na przewożenie jednośladów!
Ostatnie wpisy