Kategoria C – jak wygląda zdawalność?

Kategoria C – jak wygląda zdawalność?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Transport drogowy to wciąż bardzo prężnie rozwijający się rynek. W ostatnim czasie kierowców jednak brakuje, nic dziwnego, że głównie mężczyźni po szkole coraz chętniej i śmielej decydują się na kurs prawa jazdy kat. C. Jak jednak wygląda zdawalność i czy przyszli kierowcy mają się czego obawiać?

Kategoria C – czym jest, do czego upoważnia?

Prawo jazdy kategorii C uprawnia kierowców do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Co ważne, nie uprawnia niestety do prowadzenia autobusów. Kierowca z prawem jazdy kat. C może prowadzić zestaw składający się z samochodu o masie całkowitej 3,5 tony i przyczepy lekkiej, czyli tej o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kilogramów. Abyś mógł kierować zestawem z przyczepą powyżej 750 kilogramów, potrzebujesz kategorii C+E. 

Głównym warunkiem rozpoczęcia kursu i przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii C jest wiek. Musisz skończyć 21 lat, aby ubiegać się o ten dokument, co więcej, musisz mieć prawo jazdy kat. B lub zaświadczenie o zdanym egzaminie państwowym na tę kategorię. Jeśli spełniasz te warunki, wybierz się do starostwa powiatowego i załóż profil kandydata na kierowcę, następnie udaj się do szkoły jazdy, aby po pewnym czasie rozpocząć kurs i przystąpić do egzaminu państwowego.

Przebieg egzaminu na prawo jazdy kategorii C

Wszystko rozpoczyna się oczywiście od egzaminu teoretycznego, składa się na niego 20 pytań ogólnych i 12 pytań specjalistycznych. Egzamin praktyczny to w pierwszej kolejności plac manewrowy, gdzie na polecenie egzaminatora dokonasz czynności kontrolno-obsługowych, przygotujesz się do jazdy, wykonasz jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu (po łuku), a na koniec wybrany losowo zestaw manewrów, na przykład parkowanie skośne i prostopadłe, skośne i równoległe czy prostopadłe i zawracanie.

Wszystko kończy się wyjazdem na drogę, ta część potrwa minimum 45 minut. Jest kilka zadań obowiązujących w ruchu ulicznym, czyli na przykład przejazd przez przejścia dla pieszych, torowisko tramwajowe i kolejowe czy przejazd obok przystanku tramwajowego i autobusowego. Po powrocie dowiesz się, czy zdałeś.

Statystyki zdawalności na prawo jazdy kat C

Chcemy dziś przedstawić podsumowanie statystyk zdawalności na prawo jazdy kategorii C w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Poznaniu w roku 2020. Oczywiście wyniki procentowe będą różnić się od tych z innych ośrodków z całej Polski. I tak w roku 2020 na egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii C zapisało się 1541 chętnych, z czego 999 osób zaliczyło go pozytywnie, co daje 69,23%, a więc bardzo przyzwoity wynik. Niestety 444 osoby (30,77%) nie zaliczyło egzaminu, a nie przystąpiło do niego 98 osób. 

Statystyki podsumowujące egzamin praktyczny również są bardzo obiecujące, do testu przystąpiły 1583 osoby, a 943 z nich uzyskało wynik pozytywny, co daje 61,23%. Negatywny wynik przypadł 597 osobom (25,13%), z czego 387 nie zaliczyło placu manewrowego! Do egzaminu nie przystąpiły 43 osoby. Jak widzisz, dane statystyczne zebrane przez WORD w Poznaniu pokazują, że większość osób dobrze radzi sobie z teorią i praktyką podczas egzaminu na prawo jazdy kategorii C.

Zdj. główne: Seb Creativo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?
Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?
Dowiedz się, jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu!
Podchwytliwe pytania na egzaminie na prawo jazdy
Podchwytliwe pytania na egzaminie na prawo jazdy
Na zdających egzamin teoretyczny na prawo jazdy czeka kilka pułapek. Sprawdzamy, jakie pytania są najbardziej podchwytliwe!
Dolnośląskie. Kierowca Forda wjechał w przystanek autobusowy
Dolnośląskie. Kierowca Forda wjechał w przystanek autobusowy
Funkcjonariusze policji po raz kolejny apelują o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i warunków pogodowych.
Ostatnie wpisy