Gdzie najtrudniej było zdać prawo jazdy w 2021 roku?

Gdzie najtrudniej było zdać prawo jazdy w 2021 roku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdawalność prawa jazdy w poszczególnych ośrodkach różni się od siebie. Niektóre z nich są owiane złą sławą przez częste oblewanie kursantów. Gdzie najtrudniej było w 2021 roku?

Zdanie prawa jazdy to zadanie, które nie należy do specjalnie trudnych, lecz wiele osób ma z tym pewne problemy, gdy przychodzi do zaliczenia egzaminu praktycznego. Jest ku temu wiele powodów, ale najważniejszy z nich to oczywiście stres. Potrafi on nieco sparaliżować i sprawić, że popełni się błąd, którego normalnie by się nie zrobiło. W kwestii zdania egzaminu praktycznego bardzo ważny jest również egzaminator. 

Praktycznie każdy oddział WORD w Polsce ma w swoim składzie egzaminatora, który jest znany przez większość kursantów i nie wynika to z tego, że jest to osoba specjalnie życzliwa czy też pozwalająca na łatwe zdanie. Częściej najbardziej znani egzaminatorzy to ci, którzy bardzo często doprowadzają do tego, że ktoś tego egzaminu nie zda – czy to poprzez nałożenie presji, czy też specjalne wybieranie takich ulic, gdzie o popełnienie błędu jest niezwykle łatwo. 

W którym dużym mieście prawo jazdy zdaje najmniej osób?

Zdawanie prawa jazdy w większym mieście może być problematyczne. Sprawia jednak, że jesteśmy lepszymi kierowcami, gdyż tramwaje, specyficzne skrzyżowania i tym podobne nie zrobią już na nas takiego wrażenia w przyszłości. Spośród większych miast w Polsce najgorszą zdawalnością egzaminu praktycznego może pochwalić się WORD w Łodzi. Tam pozytywnie kończy się mniej niż jedno na cztery podejścia, gdyż zdawalność jest na tragicznym poziomie wynoszącym 24,9%.

Zdanie prawa jazdy nie należy do prostych również w Szczecinie, Opolu, a także Gdańsku. W stolicach województw zdawalność to kolejno 27,8%, 28,1% oraz 28,9%. Pośród miast wojewódzkich kiepsko wypada również Gorzów Wielkopolski ze zdawalnością rzędu 28,7% oraz Bydgoszcz, gdzie egzamin praktyczny jest zaliczany w przypadku 30,1% podejść. Niewiele lepiej jest w Katowicach i Kielcach, gdzie zdawalność to 30,4% i 30,5%. Warto uważać także na Częstochowę, gdzie egzamin praktyczny kończy się wynikiem pozytywnym zaledwie przy 29,8% podejść.

Często uważa się, że w mniejszych miastach prawo jazdy jest zdać znacznie łatwiej. O ile w znacznej większości przypadków jest to prawda, tak są również miejscowości, które wcale nie są jakkolwiek lepsze od wcześniej wspomnianych Łodzi, Szczecina czy Gdańska. Jedno z najgorszych miejsc również położone jest nad morzem. Mowa tu o Koszalinie, gdzie kandydaci na kierowców zdają prawo jazdy jedynie przy 25,4% podejść. Niewiele lepiej jest w Radomiu, gdzie zdawalność to 25,6%. 

Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy?

Oczywiście istnieją miasta, które mogą pochwalić się znacznie lepszymi wynikami. Wśród miast wojewódzkich króluje Rzeszów, gdzie zdawalność to 39,2%. Podium należy również do Wrocławia z wynikiem 38,3% oraz Białegostoku, gdzie 38,1% egzaminów kończy się wynikiem pozytywnym. Spośród mniejszych miast króluje Jelenia Góra, gdzie prawo jazdy jest zdobywane w przypadku aż 53% podejść. Na podium znajdziemy również Ostrołękę z wynikiem 51,9% oraz Kalisz, gdzie zdawalność wynosi 49,6%.

Zdj. główne: Vladyslav Tobolenko/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Po pierwszej fali pandemii wraca bum na egzaminy! Zwiększa się też zdawalność
Po pierwszej fali pandemii wraca bum na egzaminy! Zwiększa się też zdawalność
W okolicach marca wiele Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zawiesiło egzaminowanie kierowców. Po lockdownie WORDy notują najazd chętnych na egzamin, a […]
Czy wiesz, kiedy możesz używać świateł przeciwmgielnych? Rozwiązujemy twoje wątpliwości
Czy wiesz, kiedy możesz używać świateł przeciwmgielnych? Rozwiązujemy twoje wątpliwości
Czy jesteś pewien, kiedy i jak korzystać ze świateł przeciwmgielnych? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć wszelkie zasady i wyjaśni Twoje wątpliwości.
Samochody do nauki jazdy – te pojazdy wykorzystują OSK
Samochody do nauki jazdy – te pojazdy wykorzystują OSK
Chcesz przystąpić do kursu na prawo jazdy? Koniecznie dowiedz się, jakich pojazdów wykorzystuje się do nauki w szkołach jazdy i do egzaminu w WORD-ach.
Ostatnie wpisy