Samochody do nauki jazdy – te pojazdy wykorzystują OSK

KATEGORIA B
Samochody do nauki jazdy – te pojazdy wykorzystują OSK
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nauka jazdy dla wielu osób jest stresująca. Zdanie prawa jazdy wymaga zdobycia doświadczenia i określonych umiejętności. Do nauki wykorzystywane są samochody, dzięki którym młodzi kierowcy poznają prowadzenie pojazdu zgodnie z przepisami drogowymi. Muszą spełniać wiele wymagań. Jakie auta najczęściej wykorzystywane są do nauki jazdy? 

Opel Corsa D

Samochód niemieckiego Opla jest bardzo dobrym pojazdem do nauki jazdy. Osiągnęły wysokie oceny w teście Euro NCAP. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że manewrowanie jest zdecydowanie łatwiejsze dla kursantów. To samochody, które znajdują się w ośrodkach egzaminacyjnych w Częstochowie. Zostały wyposażone w silnik o pojemności 1,2 litra. Mają moc 80 koni mechanicznych. 

Peugeot 207

Znajduje się w WORD-ach w Przemyślu, Rzeszowie, Koszalinie oraz Tarnobrzegu. Peugeot 207 produkowany na Słowacji, we Francji i Hiszpanii osiągnął ogromny sukces i cieszy się popularnością na całym świecie. Samochód ten widziany jest często na polskich drogach. Bezpieczny i łatwy do opanowania. Doskonale sprawdza się jako pierwszy samochód do nauki jazdy i egzaminów. 

Chevrolet Aveo

To samochód, który oczekuje na przyszłych kursantów w Toruniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Przez lata był jednym z najpopularniejszych pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy. Obecnie jest to model nieco przestarzały, jednak nadal można go zobaczyć na naszych ulicach. 

Hyundai i20

Samochód najczęściej wykorzystywany do nauki jazdy i egzaminach na prawo jazdy kategorii B. Pojazd wyróżnia się silnikiem o pojemności 1,2 litra oraz mocy 75 koni mechanicznych. Wykorzystywane są samochody z fabryczną instalacją gazową. To pojazd czekający na kursantów w Suwałkach, Przemyśle, Radomiu, Rzeszowie, Tarnobrzegu oraz Skierniewicach. 

Renault Clio

Dostępny jest dla kursantów w Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu i Wałbrzychu. Podstawowa wersja ma pojemność 1,2 litra oraz moc 75 koni mechanicznych w silniku benzynowym. Samochód z takim wyposażeniem można kupić za około 42 tysiące złotych. 

Fiat Punto

Popularny w Ośrodkach Ruchu Drogowego w Elblągu, Łomży, Olsztynie i Suwałkach. Dostępne są dwie wersje. Nieco słabsza z silnikiem o pojemności 1,2 litra oraz wersje z silnikiem 1,4 litrowym o mocy 77 koni mechanicznych. 

Skoda Fabia

Najnowsza generacja znajduje się obecnie jedynie w Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie i Płocku. Ma jednolitrowy silnik benzynowy o mocy 60 koni mechanicznych. Mały samochód, który przez lata był jednym z najpopularniejszych aut służących kursantom do nauki jazdy. 

Kia Rio 

Koreański producent zaoferował samochód, który doskonale sprawdza się do nauki jazdy i egzaminów dla potencjalnych kierowców. W Ośrodku Ruchu Drogowego we Włocławku i Sieradzu znajdują się auta, które mają 1,2 litrowy silnik o mocy 84 koni mechanicznych. Często wykorzystywane są również modele 1,1 litrowym silniku z mocą 75 koni mechanicznych. 

Jaki jest idealny samochód do nauki jazdy? 

Samochody w Ośrodkach Ruchu Drogowego dla kursantów muszą spełniać określone wymogi. To auta, które przede wszystkim powinny być bezpieczne i ekonomiczne. Do nauki jazdy najlepiej sprawdzają się małe samochody. Zazwyczaj dostępne są hatchbacki, które są łatwe do opanowania na drodze. Wybierane są takie modele, które napędzane są silnikami o zakresie mocy uznawanymi za bezpieczne, czyli pojemności ok. 1,2 litrów i mocy 50-85 koni mechanicznych. Najczęściej wybierane są pojazdy z pięciobiegową skrzynią manualną. 

Do nauki jazdy w WORD-ach nie można przystąpić własnym samochodem. Wyjątkiem są egzaminy, do którego przystępuje osoba niepełnosprawna. W takich wypadkach można przystąpić do egzaminu z własnym autem, jeśli pojazd jest dostosowany do rodzaju niepełnosprawności oraz spełnia wymogi pojazdów egzaminacyjnych. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego opony ząbkują?
Dlaczego opony ząbkują?
Czym jest ząbkowanie opony i dlaczego powstaje? Zapraszamy do artykułu
Świeże fotoradary i wyższe mandaty. Nowy przetarg ITD
Świeże fotoradary i wyższe mandaty. Nowy przetarg ITD
Sytuację może zmienić nowy przetarg Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) na zakup i dostawę fotoradarów monitorujących wjazd aut na czerwonym świetle na skrzyżowanie.
Nowe mandaty – o czym należy pamiętać?
Nowe mandaty – o czym należy pamiętać?
Sprawdź, jak wyglądają zmiany w nakładaniu mandatów na uczestników ruchu drogowego. Na co musimy uważać?
Ostatnie wpisy