Czy zdawanie prawa jazdy w małym mieście ma sens?

Czy zdawanie prawa jazdy w małym mieście ma sens?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób woli zdawać egzamin na prawo jazdy w mniejszym mieście – liczy na to, że będzie on łatwiejszy. Czy ma to jednak jakiś sens?

Wielu kandydatów na kierowcę boi się egzaminu na prawo jazdy, który rzecz jasna nie należy do najłatwiejszych, a często można go oblać w naprawdę błahy sposób, niekoniecznie nawet z naszej winy. Niektórzy dodatkowo boją się zdawać na prawko w większym mieście. Duży ruch, skomplikowana sygnalizacja świetlna i organizacja ruchu, a także wszechobecne tramwaje, które potrafią skomplikować życie nawet tym bardziej doświadczonym kierowcom – to wszystko sprawia, że niektórzy wolą zdawać egzamin na prawo jazdy w mniejszej miejscowości.

Czy ma to jednak jakieś przełożenie na rzeczywistość, a także czy nie odczujemy skutków tego w przyszłości? Czy zdawanie egzaminu na prawo jazdy w mniejszym mieście, na przykład w tym, z którego pochodzimy, ma za sobą jakieś racjonalne argumenty?

W mniejszych miastach zdaje się częściej – czy to prawda?

Wiele osób opiera się na założeniu, iż w każdym mniejszym mieście zdanie egzaminu na prawo jazdy jest o wiele łatwiejsze niż w największych aglomeracjach. Powodów, dla których taki punkt widzenia może być słuszny, jest wiele – trochę mniejszy ruch, mniej skomplikowane drogi oraz mniejsza ich sieć, dzięki czemu miasto skrywa przed nami mniej tajemnic. Co o tym mówią jednak statystyki?

Okazuje się, że całkiem sporo. To prawda, rzadko kiedy w czołówce zdawalności prawa jazdy spotkamy największe miasta, jak Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław czy Kraków. Prędzej będziemy mogli je ujrzeć na drugim końcu zestawień. W Polsce jednak najczęściej prawko zdaje się na przykład w Rzeszowie czy Zielonej Górze, a nie są to bynajmniej najmniejsze miejscowości – mówimy bowiem mimo wszystko o miastach wojewódzkich, w których mieszka kilkaset tysięcy mieszkańców. Niewątpliwie jednak według statystyk lepiej jest zdawać w mniejszym mieście, choć… nie w każdym.

Dlaczego niektóre miasta są lepsze do zdania prawka niż inne?

O tym, że miasto miastu nierówne, można się przekonać, zerkając w statystyki. Dowiemy się z nich na przykład, że najtrudniej w Polsce prawo jazdy zdaje się w Łodzi oraz… w Koszalinie i Pile, które zdecydowanie nie zaliczają się do grona największych miejscowości w Polsce. Skąd bierze się w ogóle taka rozbieżność?

Przede wszystkim chodzi tutaj o organizację ruchu, która w każdy mieście wygląda zupełnie inaczej. Każde miasto, chcąc nie chcąc, posiada pewne miejsca-pułapki, które wśród osób zdających egzamin na prawo jazdy owiane są złą sławą. Niektóre miasta nie posiadają takich miejsc specjalnie dużo, inne – wręcz przeciwnie. To właśnie dlatego w niektórych miejscowościach, nawet tych małych, tak trudno jest o zdanie prawka.

Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję o udaniu się na egzamin do innej miejscowości, warto sprawdzić nie tylko współczynniki zdawalności, ale również dowiedzieć się, na które ulice i skrzyżowania powinniśmy w szczególności uważać.

Zdj. główne: ISABEL PEREZ/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy można uzyskać dofinansowanie na kurs prawa jazdy?
Czy można uzyskać dofinansowanie na kurs prawa jazdy?
Koszty kursów i egzaminów na prawo jazdy w Polsce nieustannie rosną. Czy jednak istnieje możliwość otrzymania dofinansowania?
Jak prawidłowo przechowywać nasiona dla zapewnienia najwyższej jakości plonu?
Jak prawidłowo przechowywać nasiona dla zapewnienia najwyższej jakości plonu?
Poznaj sprawdzone metody przechowywania nasion dla uzyskania obfitych i zdrowych plonów. Dowiedz się, jak prawidłowa konserwacja wpływa na jakość nasion.
Jak działa i gdzie stosowany jest zawór zapobiegający cofaniu medium?
Jak działa i gdzie stosowany jest zawór zapobiegający cofaniu medium?
Przeczytaj, jak działają zawory zapobiegające cofaniu medium, gdzie są stosowane i jakie korzyści przynoszą ich użycie w różnych systemach i urządzeniach.
Ostatnie wpisy