Najlepsze‌ ‌samochody‌ ‌dla‌ ‌młodych‌ ‌kierowców‌ ‌

SAMOCHODY
Najlepsze‌ ‌samochody‌ ‌dla‌ ‌młodych‌ ‌kierowców‌ ‌
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Zdałeś egzamin na prawo jazdy i szukasz swojego pierwszego samochodu? Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych modeli wśród młodych kierowców i podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Czym należy się kierować podczas kupna pierwszego samochodu?

Wybór pierwszego samochodu jest niezwykle istotny, ponieważ to właśnie z nim kierowca będzie zdobywał doświadczenie i umiejętności. W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motoryzacją, najważniejsze powinno być bezpieczeństwo oraz łatwość użytkowania. Powinniśmy zwrócić uwagę także na koszt ubezpieczenia OC, który jest zależny między innymi od modelu samochodu. Oto kilka najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu pierwszego auta.

Cena samochodu

W przypadku wielu młodych osób budżet na zakup samochodu może być nieco okrojony. Nie musimy jednak rezygnować z tego pomysłu – aut na rynku wtórnym jest naprawdę wiele i bez problemu można znaleźć modele, których cena nie przekracza 10 000 złotych.

Koszty dodatkowe

Oprócz wydatku, jakim jest zakup samochodu, musimy liczyć się także z kosztami dodatkowymi. Wśród nich znajduje się między innymi podatek (w przypadku samochodu zakupionego od osoby prywatnej), akcyza (w przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy), opłata za przegląd techniczny i rejestrację samochodu, a także wymiana części i opon.

Ubezpieczenie OC

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC dla niedoświadczonych kierowców może być bardzo zniechęcająca. Wynika to z faktu, że towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają młode osoby do grupy podwyższonego ryzyka. Przy ustalaniu wysokości OC brane są pod uwagę także wiek i marka samochodu oraz pojemność silnika. Jeżeli zależy nam na jak najniższych kosztach, powinniśmy wybrać model o małym silniku. Decydując się na sportowy samochód, niestety trzeba liczyć się z ogromnymi wydatkami.

Stan techniczny pojazdu

To jeden z najważniejszych aspektów, które musimy rozważyć. Jazda zaniedbanym samochodem negatywnie wpływa na komfort kierowcy i generuje dodatkowe koszty. Podczas oglądania rozważanych modeli warto mieć u boku kogoś doświadczonego, a jeżeli kompletnie nie znamy się na branży motoryzacyjnej, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z mechanikiem.

Polecane modele

Toyota Corolla VIII – 1.4

To samochód, który może poszczycić się mianem niezniszczalnego. Usterki zdarzają się niezwykle rzadko, a ceny części zamiennych są stosunkowo niskie. Obsługa systemów pokładowych jest prosta i intuicyjna, co będzie sporym atutem dla niedoświadczonego kierowcy. Co prawda osiągi w 1.4 nie są szczególnie imponujące, jednak dla osoby dopiero uczącej się nie powinno to być większym problemem.

Nissan Micra K11

Model prosty i niezawodny, idealny dla tych, którzy nie przepadają za samochodami o pokaźnych rozmiarach. Pomimo niewielkich gabarytów auto jest bardzo bezpieczne – w testach zderzeniowych EuroNCAP Nissan Micra K11 uzyskał 4 na 5 gwiazdek. Co więcej, ubezpieczenie OC dla tego samochodu jest naprawdę niskie, dzięki czemu jest to doskonały wybór dla każdego, kto chce trochę zaoszczędzić.

Fiat Grande Punto 1.2

Do najważniejszych zalet tego modelu należą niskie koszty utrzymania, włącznie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Samochód ten jest bardzo tani w naprawie i eksploatacji, a jego niewielkie rozmiary pozwolą na swobodne poruszanie się po mieście. 

Fiat Grande Punto jest dostępny w wersji trzydrzwiowej i pięciodrzwiowej. Pewną niedogodność stanowi twarde zawieszenie, jednak jest ono bardzo wytrzymałe. Pojazd w doskonałym stanie technicznym kupimy już za około 10 tysięcy złotych. Za taką kwotę możemy spodziewać się co najmniej dwóch poduszek powietrznych i udogodnień takich jak klimatyzacja czy elektryczne szyby.

Fiat Seicento Sporting 1.1

Fiat Seicento jest bardzo zgrabnym samochodem – wręcz idealnym do nauki parkowania w centrum miasta. Nie jest to natomiast pojazd dla tych, którzy lubią szybką jazdę. Cena modelu na rynku wtórnym zazwyczaj nie przekracza 5 000 złotych. W przypadku jakichkolwiek usterek nie należy martwić się o bankructwo – części zamienne są tanie, a koszty ewentualnych napraw zazwyczaj adekwatne do problemu. Za wspomnianą kwotę znajdziemy egzemplarze z elektrycznymi szybami i dwoma poduszkami powietrznymi.

Renault Twingo II GT 1.2

Pierwsza generacja samochodu Renault Twingo zaprezentowana została jeszcze w 1993 roku i była niezwykle popularna wśród kierowców poruszających się codziennie po dużych metropoliach. Druga generacja zadebiutowała w 2006 roku i była oferowana w latach 2007–2014.

Wersja GT charakteryzuje się mocnym, 100-konnym silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 litra – to spora ilość mocy przy masie własnej pojazdu nieprzekraczającej tony. Już za około 8 000 złotych możemy kupić całkiem zadbane egzemplarze, wyposażone między innymi w klimatyzację, elektrycznie otwierane szyby czy obrotomierz – w przypadku Renault Twingo obecność tego ostatniego elementu wcale nie jest oczywista.

Volkswagen New Beetle 1.6

Klasyczny „garbus” w nowoczesnym wydaniu również może okazać się dobrą propozycją na pierwszy samochód dla świeżo upieczonego kierowcy. Wersja z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 l i mocy 100 koni mechanicznych to koszt około 6 tysięcy złotych. 

Volkswagen New Beetle miał swoją premierę w 1997 roku i był sprzedawany do 2010 roku. Za wspomnianą wcześniej kwotę kupimy co prawda egzemplarze z początku produkcji, jednak nadal można znaleźć auta w dobrym stanie technicznym z ponadprzeciętnym wyposażeniem – klimatyzacją, elektrycznie otwieranymi szybami czy nawet wbudowaną nawigacją GPS!

Opel Corsa D 1.3

Za około 10 tysięcy złotych kupimy Opla Corsę D z roczników 2007–2009. Samochód ten jest produkowany od 2006 roku w niemieckim Eisenach oraz hiszpańskiej Saragossie. Kompaktowy model Opla oferuje ponadprzeciętną zwrotność, co z całą pewnością docenią świeżo upieczeni kierowcy poruszający się po mieście.

Egzemplarze z silnikami benzynowymi o pojemności 1,3 litra i mocy 80 koni mechanicznych postrzegane są jako jedne z mniej awaryjnych. Za kwotę do 10 tysięcy złotych możemy kupić auto ze sprawną klimatyzacją, elektrycznymi szybami, co najmniej dwiema poduszkami powietrznymi czy nawet z tempomatem.

Mini Cooper 1.6

Kolejnym modelem odpowiednim dla nowych kierowców jest Mini Cooper, wyposażony w silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra i mocy około 115 koni mechanicznych. Produkowany od 2000 roku samochód jest następcą kultowego Mini Morrisa, świecącego triumfy w Wielkiej Brytanii. Mimo że Mini Cooper produkowany jest już przez firmę BMW, nadal ma w sobie to coś, co przyciągało Brytyjczyków przez dziesiątki lat. Za około 10–15 tysięcy złotych znajdziemy bardzo dobrze utrzymane egzemplarze wyposażone w kilka poduszek powietrznych, elektrycznie sterowane szyby  czy klimatyzację.

Jakie cechy powinien mieć pierwszy samochód?

Podsumowując, idealny samochód dla młodego kierowcy to samochód:

  • bezpieczny,
  • bez tuningu,
  • o niskiej pojemności silnika,
  • ekonomiczny i tani w utrzymaniu,
  • z małym przebiegiem,
  • łatwy w obsłudze.

Wybór pierwszego samochodu to decyzja, która może istotnie wpłynąć na stosunek młodego kierowcy do jazdy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby była ona dobrze przemyślana, a przede wszystkim skonsultowana z kimś bardziej doświadczonym. Należy pamiętać, by nie kierować się modą, a bezpieczeństwem i funkcjonalnością.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią pompę do twojej nowej studni?
Jak wybrać odpowiednią pompę do twojej nowej studni?
Odkryj kluczowe kroki w wybieraniu odpowiedniej pompy do nowej studni. Dowiedz się, jakie parametry powinna spełniać, aby gwarantować efektywność i długotrwałe działanie.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt budowlany do swojego projektu?
Jak wybrać odpowiedni sprzęt budowlany do swojego projektu?
Wybór odpowiedniego sprzętu budowlanego zależy od wielu czynników. W tym artykule objaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do swojego projektu budowlanego.
Jaki zestaw kluczy wybrać, aby mieć w jednym miejscu wszystkie najczęściej używane elementy?
Jaki zestaw kluczy wybrać, aby mieć w jednym miejscu wszystkie najczęściej używane elementy?
Dobry zestaw kluczy nasadowych przyda się w każdym domu i firmie, nie wspominając już o warsztatach czy profesjonalnych serwisach.
Ostatnie wpisy