Nawigacja GPS – czy telefon wystarczy?

TECHNIKA JAZDY
Nawigacja GPS – czy telefon wystarczy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sprawdź czy powinieneś wybrać nawigację GPS czy wielozadaniowy smartfon do lokalizacji trasy podczas jazdy. Czym wyróżnia się urządzenie od mapy Google w telefonie, z której tak wielu korzysta?

Dlaczego tak wielu kierowców wybiera smartfon?

Jedna z odpowiedzi jest nader prosta. Każdy z nas ma go przecież przy sobie. Skoro oferuje opcję GPS, po co mamy wybierać dodatkowe urządzenie, które przecież też kosztuje i to czasem nie mało? Warto się jednak nad tą odpowiedzią zastanowić. Świetnie obrazującym ten dylemat przykładem będzie telefon i telewizor. Gdzie lepiej oglądać najnowsze seriale i filmy? Oczywiście na tym większym ekranie, mimo, że dostęp do kanałów i platform filmowych jest równie prosty na smartfonie. Wielozadaniowość telefonu nie zawsze jest zaletą. Sprawdza się okazjonalnie jednak na dłuższą metę nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zastanówmy się jednak, co przenośne urządzenie oferuje, jeśli chodzi o lokalizację GPS.

  • dostępność darmowych aplikacji – większość z nas smartfona już posiada. Pobranie darmowej aplikacji to chwila – mapy Google, Here We Go czy Waze dość dokładnie wskażą najkrótszą trasę
  • aktualne powiadomienia o patrolach – społeczność posiadaczy smartfonów zdaje tutaj egzamin. Każdy, kto przejedzie obok patrolu policji może na mapach Google zaznaczyć to miejsce informując o tym innych kierowców
  • telefon zawsze mamy przy sobie – może okazać się, że lokalizacja będzie nam nieoczekiwanie potrzebna. Urządzenia do nawigacji innego niż telefon raczej nie będziemy mieć wtedy w kieszeni
  • wysoka jakość obrazu – odpowiednia rozdzielczość ekranu to duża zaleta smartfonów. Nawigacje, szczególnie te tańsze mają z tym problem
  • wielozadaniowość – chyba najważniejsza cecha, mimo, że jest to ostatni punkt. Smartfona użyjemy nie tylko do nawigacji podczas jazdy autem, ale także biegania czy jazdy rowerem.

Cechy przemawiające za wyborem nawigacji GPS

Urządzenie, które od jakiegoś czasu jest coraz rzadziej wybierane przez kierowców. Sprawdza się jednak podczas dłuższych tras i w rękach profesjonalistów. Zawodowcy potrzebują bardzo dokładnych danych nie tylko o tym, gdzie aktualnie się znajdują. Nawigacja GPS pozwala na wiele więcej. Co ważne, w ostatnich latach producenci tych urządzeń zdecydowali się na dożywotnie aktualizacje w ich produkcjach bez dodatkowych kosztów ponoszonych przez użytkownika. Kiedyś każda aktualizacja wiązała się z niemałym wydatkiem. 

  • informacje o fotoradarach – dokładne dane na temat lokalizacji fotoradarów na drogach nie tylko tych głównych. Dodatkowo dożywotnia aktualizacja informacji i poszerzanie bazy danych o nowe radary na trasach.
  • omijanie korków – autostrada nie zawsze jest najszybszym wyborem. Nawigacja GPS pokieruje nas przez objazd i pozwoli ominąć zator, poinformuje nas o tym sporo wcześniej dając czas na zjazd
  • aktualizacja map – element wspomniany wyżej. Dożywotnia aktualizacja map od producentów najnowszych nawigacji GPS. Co ważne, jest to zabieg automatyczny. Wystarczy, że urządzenie złapie sygnał Wi-Fi.
  • wideo rejestrator i kamera cofania – dokupując odpowiednie akcesoria możemy stworzyć swoiste 3w1. Oprócz nawigacji będzie to rejestrator i kamera cofania. Smartfonem obrazu nie nagramy, kiedy nie ma nas w aucie.
  • uchwyt i kabel w komplecie – nie trzeba martwić się rozładowaniem urządzenia, jak w przypadku smartfona. Kabel zasilający praktycznie zawsze jest w komplecie z nawigacją. Również po dopłacie możemy mieć stabilny uchwyt.
  • brak problemów z zasięgiem – wystarczy krótki odcinek na trasie, kiedy smartfon straci połączenie z internetem. Nawigacja się zatrzyma, a my skręcimy w nie tą uliczkę, co trzeba. Urządzenie GPS korzysta z satelitów krążących wokół ziemi – sygnału nie straci.

Wybór zależy oczywiście od indywidualnych preferencji użytkowników. Smartfony mimo kilku spornych aspektów wypychają nawigacje GPS z rynku. Każdy z nas ma telefon przy sobie, włączenie odpowiedniej aplikacji i ustawienie trasy to zadanie na kilka sekund. Po co dopłacać i męczyć się z nawigacją GPS? Może dla większej precyzji i dożywotniej aktualizacji map wraz informacjami o radarach czy korkach? Bez wątpienia jednak telefon zwykłemu użytkownikowi dróg spokojnie wystarczy. Osobne urządzenia zostawia się profesjonalistom, dla których precyzja wyświetlanych tras jest najważniejsza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego uprawnia kategoria B? Oto wszystkie możliwości!
Do czego uprawnia kategoria B? Oto wszystkie możliwości!
Upragnione „prawko” to przepustka do świata normalnych pojazdów o masie poniżej 3,5 tony. Co ważne, na tym dokumencie można prowadzić również inne konstrukcje mechaniczne. Jakie?
Dostawczak uderzył w „L-kę”. Instruktor nauki jazdy  poszkodowany
Dostawczak uderzył w „L-kę”. Instruktor nauki jazdy poszkodowany
Kierujący samochodem dostawczym prawdopodobnie próbował uniknąć kolizji z poprzedzającym samochodem.
Wszystko, co o wymianie opon powinien wiedzieć młody kierowca
Wszystko, co o wymianie opon powinien wiedzieć młody kierowca
Musisz wymienić opony w swoim pierwszym aucie? Zobacz, co powinieneś wiedzieć o tym procesie, jako młody kierowca.
Ostatnie wpisy