Nowy sposób płacenia za autostrady. Będzie bezkontaktowy, a bramki znikną

CO NOWEGO?
Nowy sposób płacenia za autostrady. Będzie bezkontaktowy, a bramki znikną
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Już niedługo wejdzie w życie zupełnie nowy sposób płacenia za przejazd przez autostradę. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że kończy właśnie prace nad likwidacją bramek przy państwowych odcinkach. Przejazd Konin-Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie-Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania będzie możliwy już w IV kwartale 2021 roku.

Dokładnie 1 lipca 2020 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej zaczął być odpowiedzialny za pobór opłat na dwóch odcinkach państwowych autostrad. Mowa tutaj o kawałkach Konin-Stryków na A2 i Bielany Wrocławskie-Sośnica an A4. Do tej pory opłata za przejazd pobierana była przy bramkach lub elektronicznie przy pomocy specjalnych urządzeń OBU (viaBOX i viaAUTO). Co ma się zmienić już w drugiej połowie 2021 roku?

Szef KAS dostał zadanie stworzenia i wdrożenia specjalnego systemu, który będzie w stanie pobierać opłaty od pojazdów ciężkich, opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego. System będzie w pełni kompatybilny z architekturą już stworzoną przez Ministerstwo Finansów. Jest to m.in. ANPRS lub SENT.

Niedawno unieważniono przetarg na automatyzację podnoszenia szlabanów dla pojazdów lekkich. Dlaczego? Budowa nowego systemu dla pojazdów ciężkich, który miał powstał jedynie dla dwóch odcinków autostrad w Polsce, była zupełnie nietrafiona. Tak twierdzi pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji, Przemysław Koch. Również videotolling ograniczyłby jedynie korki tworzące się przed bramkami.

Ministerstwo Finansów ma w planach dwie możliwość płatności za przejazd autostradą:

  1. zakup biletu autostradowego,
  2. wykorzystanie bezpłatnej aplikacji mobilnej, która sczytuje dane geolokalizacyjne.

Bilet autostradowy będzie dostępny zarówno poprzez kanały online, jak i na stacji paliw, w kiosku. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla osób, które lubią korzystać z rozwiązań cyfrowych, jak i dla tych, którzy wolą analogowe formy realizacji. Zaletą może być również zakup biletu bez konieczności przekazywania danych lokalizacyjnych swojego samochodu.

Wszystko to możliwe będzie już w IV kwartale 2021 roku. Dlaczego przyjdzie nam tyle jeszcze czekać? Wszystko wynika z dotychczasowych umów podpisanych z podwykonawcami odpowiedzialnymi za pobór opłat przy bramkach. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej może zostać uruchomiona wcześniej.

Markus Spiske/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Świętokrzyskie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy sześciu kierowcom
Świętokrzyskie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy sześciu kierowcom
Rekordzistą okazał się być 34-letni kierujący pojazdem marki Audi, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 70 kilometrów na godzinę.
Debata na temat wkrótce obowiązującego asystenta prędkości ISA trwa
Debata na temat wkrótce obowiązującego asystenta prędkości ISA trwa
Choć zostało jeszcze trochę czasu, nie zanosi się, aby samochody były wyposażone w jednolity system.
Przegląd Technologii AGM i Żelowej w akumulatorach oraz Znaczenie Odpowiedniego Prostownika
Przegląd Technologii AGM i Żelowej w akumulatorach oraz Znaczenie Odpowiedniego Prostownika
Akumulator samochodowy to jeden z najistotniejszych elementów każdej jednostki spalinowej. Pełni on rolę źródła energii elektrycznej prądu stałego.
Ostatnie wpisy