Świeży świstek uprawniający Cię do prowadzenia samochodu, wiatr we włosach, warkot silnika – jednym słowem wolność. Do głowy przychodzą różne pomysły. Głównie te rozsądne, ale zdarzają się również te troszkę bardziej lekkomyślne. Nagle w lusterku wstecznym zauważasz koguty, wiesz, że wpadłeś w kłopoty. Jak zachować spokój i zimną krew?
Badanie wykazało, że średnio co 10. kierowca w Polsce w ciągu ostatnich 6 miesięcy otrzymał mandat. Większość z nich dotyczy przekroczenia prędkości, za to 16% kierowców zostało ukaranych za nieprawidłowy manewr, 9% za nieustąpienie pierwszeństwa, a 8% za złe parkowanie. Co ciekawe, trzy czwarte mandatów za przekroczenie prędkości otrzymują kobiety.
Warto zaznaczyć, że funkcjonariusz drogówki może Cię zatrzymać również w celu przeprowadzenia rutynowej kontroli, np. sprawdzając trzeźwość kierowcy.
Każdy kierowca, a w szczególności świeży adept czterech kółek, powinien wiedzieć jak zachować się w razie kontroli lub zatrzymania i czego wymagać od funkcjonariuszy.
Przypominam, że zatrzymania w celu przeprowadzenia kontroli może dokonać nie tylko umundurowany policjant, ale również funkcjonariusz w cywilu. Istnieje jednak pewien warunek, który w takim wypadku musi być spełniony – funkcjonariusz może to zrobić jedynie w terenie zabudowanym, używając tzw. lizaka lub latarki. Ograniczenie to nie występuje w przypadku umundurowanych funkcjonariuszy – mogą oni przeprowadzić kontrolę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Sygnał do zatrzymania musi być wydany w sposób, który umożliwi jego zauważenie lub usłyszenie.
Co, jeśli chodzi o Twoje obowiązki? Samochód lub motocykl musisz zatrzymać w miejscu nieutrudniającym ruchu innym uczestnikom ruchu drogowego. W sytuacji nadzwyczajnej może to być również miejsce niedozwolone znakami lub przepisami, o ile jest bezpieczne. Wyjątkiem od reguły będzie tutaj zatrzymanie w wyniku pościgu, złego stanu technicznego pojazdu lub podejrzanego zachowania kierującego.
Jeżeli zatrzymanie nie następuje w wyniku pościgu, obydwie strony powinny trzymać się określonego protokołu:
W wyjątkowych sytuacjach policjant może poprosić o wejście do radiowozu – np. w celu odtworzenia nagrania lub w celu przeprowadzenie badania trzeźwości. Wynik od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi jest wykroczeniem – oznacza to, że kierujący może trafić do aresztu nawet na 30 dni, otrzymać grzywnę i stracić prawo jazdy nawet na 3 lata. Wyniki powyżej tej granicy traktowane są jako przestępstwo, które podlega karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do 3 lat oraz zakazu prowadzenia pojazdów przez co najmniej 3 lata.
Pamiętaj, że podczas kontroli przysługuje zatrzymanemu szereg praw, a jest to między innymi możliwość:
Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zagłębić się w kruczki prawne, które w nadarzającej się okazji mogą uratować Ci skórę.
(fot. pixabay.com)