Tramwaj na drodze – pierwszeństwo i najważniejsze informacje

Tramwaj na drodze – pierwszeństwo i najważniejsze informacje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z czynników, który zawsze stresuje młodych kierowców podczas jazd i egzaminu na prawo jazdy, jest obecność tramwajów. Kiedy mają one pierwszeństwo i jak zachowywać się w ich okolicy?

Tramwaje mają na drogach nieco specjalne zasady. Nie ma co jednak ukrywać, że wynika to z tego, iż są to dość specyficzne i nietypowe pojazdy, które są przede wszystkim bardzo długie, niesamowicie ciężkie, gdyż cały zestaw dwóch wagonów z pasażerami potrafi ważyć nawet i 50 ton, a do tego muszą poruszać się po szynach. Z tego powodu w świetle prawa tramwaje mają nieco ułatwień na drodze. 

Kiedy tramwaj ma, a kiedy nie ma pierwszeństwa?

Z reguły tramwaj pierwszeństwo ma prawie zawsze. Są jednak sytuacje, w których to my możemy przed nim swobodnie przejechać. Przede wszystkim tramwaj nie ma pierwszeństwa, gdy wyjeżdża z zajezdni w celu włączenia się do ruchu. 

Pierwszeństwa tramwaj może nie mieć również przez znaki. Mowa tu na przykład o sytuacji, w której porusza się drogą podporządkowaną, a my jedziemy drogą z pierwszeństwem. Pierwszeństwa tramwaj może nie mieć również na rondzie, a dokładniej w przypadku wjazdu na nie. Jeśli pojawia się przed nim znak „ustąp pierwszeństwa”, to tramwaj również nie może wjechać bez ustąpienia. 

Jak jeździć przy tramwajach?

W naprawdę wielu polskich miastach tramwaje poruszają się po torach na drogach asfaltowych, które są też wykorzystywane przez kierowców samochodów osobowych. Dlatego warto poznać zasady jazdy w okolicy tych pojazdów. 

Przede wszystkim trzeba zachowywać szczególną ostrożność w okolicach przystanków. Tramwaj musi zacząć hamować szybciej i może nas tym zaskoczyć. Do tego nie można zapomnieć o tym, że jeśli tramwaj stoi na przystanku, który jest tak skonstruowany, że pasażerowie muszą przejść ulicą, by dotrzeć do tramwaju lub z tramwaju na przystanek, to naszym obowiązkiem jest zatrzymać się na wysokości tyłu tramwaju. 

pureshot/pixabay.com

Bardzo ważne jest również to, by pamiętać o tym, iż tramwaje również muszą ustępować pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym i często zatrzymują się, by je przepuścić. Może to być problem, jeśli jedziemy tym samym pasem co tramwaj i jest on za nami. Droga hamowania tramwaju potrafi być bowiem nawet ponad dwukrotnie dłuższa z racji jego ogromnej masy. Trzeba o tym pamiętać i gwałtownie nie hamować, a jeśli taki manewr jest konieczny, to warto opuścić pas, na którym znajdujemy się przed tramwajem.

Tak naprawdę najważniejsze przy tramwajach jest po prostu zachowanie spokoju. Jeśli nawet zapomnisz o przepisach dotyczących pierwszeństwa, to najbezpieczniejsze może być ustąpienie pierwszeństwa, gdyż jeśli je wymusisz, to ryzykujesz nie tylko bardzo niemiłym zderzeniem, ale też zdrowiem pasażerów tramwaju, którzy nie siedzą przypięci pasami bezpieczeństwa, a często też stoją.

Zdj. główne: Neurolink/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyszedł pijany na egzamin. Wcześniej stracił prawo jazdy za jazdę na podwójnym gazie
Przyszedł pijany na egzamin. Wcześniej stracił prawo jazdy za jazdę na podwójnym gazie
46-latkowi grozi kara 5 lat więzienia, wysoka grzywna, oraz zakaz kierowania pojazdami.
Oficjalnie rusza system e-Toll. Kogo obowiązuje rejestracja?
Oficjalnie rusza system e-Toll. Kogo obowiązuje rejestracja?
W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę zwiększającą przepustowość i ograniczającą zatory na państwowych autostradach.
Wszyscy wymienimy prawa jazdy? Kiedy i za ile?
Wszyscy wymienimy prawa jazdy? Kiedy i za ile?
Wymiana prawa jazdy jest możliwa tylko i wyłącznie za złożeniem odpowiedniego wniosku. Ile to kosztuje?
Ostatnie wpisy