Znak „taxi” – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Znak „taxi” – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z każdy z nas chociaż raz w życiu widział zapewne charakterystyczny znak z napisem „taxi”. Co on jednak tak dokładnie oznacza?

Oznakowanie drogowe z reguły ma być proste i dość czytelne nawet dla osób, które nie posiadają prawa jazdy. Chodzi głównie o to, by każdy mógł zorientować się w danej sytuacji, na przykład gdzie znajduje się przejście dla pieszych, gdzie obowiązuje zakaz wstępu lub… gdzie znajdzie taksówki. Między innymi właśnie z tego powodu w polskim kodeksie drogowym obowiązuje specjalny znak „taxi”. Co on jednak oznacza i w jakich wybranych miejscach się znajduje?

Znak „taxi” – jak wygląda?

Istnieje bardzo mała szansa, że nigdy nie mieliście styczności ze znakiem „taxi”. Jeżeli jednak tak było, a Wy nie do końca wiecie, jak ten konkretny znak wygląda, spieszymy z wyjaśnieniem. Znak „taxi” to stosunkowo mały, prostokątny znak z zaokrąglonymi rogami i czarną obwódką. Na niebieskim tle naklejony jest biały napis „taxi” i… to tyle. To bardzo prosty znak, który jest bardzo dobrze widoczny nawet z większego dystansu. Taki zresztą był cel.

Co oznacza znak „taxi”?

Jak nietrudno jest się domyślić, znak z napisem „taxi” odnosi się do taksówek, a konkretniej do ich miejsc postojowych. Przekreślony znak „taxi” oznacza początek tych miejsc postojowych (brzmi to dość absurdalnie, lecz o tym powiemy za chwilę), a zwykły znak „taxi” – koniec miejsca postojowego. Oznacza to, że na wybranych miejscach parkingowych lub na danym odcinku jezdni jedynymi pojazdami uprawnionymi do parkowania są właśnie taksówki, a złamanie tego zakazu może skończyć się dla nas niestety mandatem.

„Taxi” a przekreślone „taxi”, czyli spore zamieszanie

Największe wątpliwości występują, kiedy widzimy dokładnie ten znak omówiony przez nas powyżej, lecz przekreślony. Logicznym byłoby to, gdyby oznaczał on koniec miejsca postoju taksówek. Tymczasem jednak… jest dokładnie odwrotnie. Dlaczego w ogóle ktoś wpadł na pomysł odwrócenia kota ogonem, skoro jest to tak nieintuicyjna reguła?


Przekreślony znak postoju taksówek w Kodeksie drogowym oznaczony jest kodem D-20, natomiast ten zwykły znak – kodem D-19. Znak D-20 stawiany jest w miejscu, gdzie może stanąć pierwsza oczekująca taksówka, zaś znak D-19 oznacza koniec tej strefy. Choć jest to bardzo nieintuicyjne i zapewne dla większości z nas najprostszym systemem byłoby, gdyby zwykły znak rozpoczynał miejsce postoju taksówek, a przekreślony je kończył, tak zostało już ustalone i wiele się z tym nie da zrobić.

By uniknąć więc mandatu w wysokości 100 złotych, należy pamiętać, iż znaki D-20 oraz D-19 tworzą razem swoistą strefę, w której taksówki są w stanie parkować. Zapamiętajmy również, iż przekreślony znak oznacza początek, a nie koniec miejsca postojowego taksówek. W taki sposób uchronimy się przed spotkaniem ze strażą miejską czy policją.

Zdjęcie główne: pixabay.com/Tomasz_Mikolajczyk

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kod 96 na prawie jazdy – jak go zdobyć? Do czego Cię uprawnia?
Kod 96 na prawie jazdy – jak go zdobyć? Do czego Cię uprawnia?
Prawo jazdy w Polsce można rozwinąć na całe mnóstwo sposobów. Jeden z nich to dodanie do niego kodu 96. Co on oznacza i jak go uzyskać?
Jazda zimą – na co musisz zwrócić uwagę?
Jazda zimą – na co musisz zwrócić uwagę?
Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą pomóc podczas jazdy samochodem w niesprzyjającej aurze. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas jazdy zimą.
Jak dobór odpowiedniego węzła cieplnego wpływa na efektywność systemu grzewczego?
Jak dobór odpowiedniego węzła cieplnego wpływa na efektywność systemu grzewczego?
Dowiedz się, jak prawidłowy dobór węzła cieplnego może zoptymalizować działanie Twojego systemu grzewczego.
Ostatnie wpisy