2021. Rewolucja w przepisach drogowych

CO NOWEGO?
2021. Rewolucja w przepisach drogowych
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Już w tym roku mają się zmienić przepisy mówiące o pierwszeństwie na przejściach dla pieszych. Co więcej, mundurowi będą upoważnieni do wystawiania mandatów za jazdę „na zderzaku”. Sprawdź, co jeszcze przyniesie nowy rok.

Jak czytamy na łamach Rzeczpospolitej – W najbliższych miesiącach kierowców czekają duże zmiany. Po pierwsze: poprawi się bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. To jedna z najważniejszych i z pewnością najgłośniejszych zmian w 2021 r. Pod koniec grudnia 2020 r. sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła ją bez żadnych poprawek. Poparły ją wszystkie znaczące siły polityczne, co się rzadko zdarza. Na kampanię edukacyjną, która wyjaśni nowe przepisy Polakom, wygospodarowano 30 mln zł z funduszy unijnych. Zmienione zasady pierwszeństwa mają zacząć obowiązywać już niebawem.

Zmiany dotyczą między innymi:

  • ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim (niedotyczy tramwajów),
  • piesi, podczas pokonywania przejścia, nie będą mogli korzystać ze smartfonów lub innych urządzeń elektronicznych,
  • na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość od poprzedzającego samochodu musi wynosić połowę prędkości z jaką porusza się kierowca,
  • popularne elektryczne hulajnogi zjadą z chodników.

(Photo by Daryan Shamkhali on Unsplash)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kategoria AM – na czym polega egzamin i nauka jazdy?
Kategoria AM – na czym polega egzamin i nauka jazdy?
Kategoria AM – na czym polega egzamin i nauka jazdy? Niezbędne kryteria, jakie należy spełnić, żeby otrzymać prawo jazdy.
Czy młody kierowca musi mieć rzeczywiście mały samochód?
Czy młody kierowca musi mieć rzeczywiście mały samochód?
Czy młody kierowca powinien na pierwsze auto wybrać mały pojazd? Dlaczego jest to tak popularna teza? W końcu nie zawsze musi to być najlepszy wybór. Sprawdź, co sądzimy na ten temat!
Jak bezpiecznie jeździć autem jesienią i zimą?
Jak bezpiecznie jeździć autem jesienią i zimą?
Jazda samochodem zawsze powinna być uważna i ostrożna, jednak w porze jesienno-zimowej warto zwrócić na bezpieczeństwo dodatkową uwagę. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby jeździć bezpiecznie jesienią i zimą.
Ostatnie wpisy