Dobry sprzęt i rozwaga – klucz do bezpiecznej jazdy jednośladem

Dobry sprzęt i rozwaga – klucz do bezpiecznej jazdy jednośladem
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Początkujący motocykliści, oprócz prawa jazdy, powinni posiadać również odpowiedni sprzęt, a jego wybór powinien być dokonany z rozwagą. Dopasowane ubrania to gwarancja komfortu jazdy i bezpieczeństwa.

Oprócz sprzętu, który obejmuje sam motocykl lub opony motocyklowe (które możliwe są do zakupienia na stronie https://skyseba.pl/opony-motocyklowe), koniecznie pomyśl o kupnie profesjonalnego kasku, kurtki, spodni, kombinezonu czy butów.

Kask

Wybierając kask, powinieneś rozważyć m. in.:

Kask pełny – zapewni najlepszą ochronę głowy i twarzy z dodatkową ochroną u nasady głowy. Ochroną oczu będzie najprawdopodobniej przyłbica, którą można w razie potrzeby podnieść, aby nie przeszkadzała. Daszek może mieć różne wykończenia, w tym jasny odcień, ciemny odcień, wariację kolorów lub po prostu zwykły przezroczysty. Ochrona jest najlepsza właśnie w tym typie, ponieważ obejmuje wszystko, co niezbędne. 

Kask półotwarty – zakrywa czubek głowy częściowo osłoniętym bokiem i z tyłu. Nadal zapewnia ochronę, ale w żaden sposób nie zakrywa twarzy. Motocykliści zazwyczaj wybierają inną formę ochrony oczu, taką jak okulary lub gogle. Ten kask zapewnia najmniejszą ogólną ochronę ze wszystkich trzech ze względu na ograniczone pole ochrony.

Kurtka

Bez względu na pogodę i to, jak daleko planujesz jechać, kurtka jest niezbędna. Dostępnych jest wiele materiałów, od skóry po tworzywa sztuczne, które zapewniają doskonałą ochronę, styl i funkcjonalność. Do Ciebie należy decyzja, w co się ubrać. Skóra może wyglądać świetnie z Twoim wytrzymałym cruiserem lub krzykliwie ze sportowym modelem, ale dobrze zaprojektowany materiał syntetyczny może lepiej pasować do Twojego motocykla turystycznego na długie trasy. Kurtka powinna być wygodnie dopasowana, ale nie za duża i nieporęczna.

Spodnie

Spodnie są często pomijanym ekwipunkiem, ponieważ początkujący motocykliści uważają, że dżinsy są akceptowalnym sprzętem do jazdy. Odpowiednie spodnie motocyklowe zapewniają ochronę przed środowiskiem, a także wentylację i ochronę. Widoczność jest kluczową cechą projektu, niezależnie od tego, czy jest to jasny kolor, czy powłoka odblaskowa.

Tak jak kurtki motocyklowe są wykonane z różnych materiałów i mają różne style, tak też spodnie uzupełniają się pod tym względem. Tekstylia, skóra, dżins i kevlar to różne materiały używane w spodniach i mogą być zastosowane pojedynczo lub w połączeniu ze sobą, w zależności od stylu.

Kombinezon

Kurtki i spodnie można kupić osobno, ale w kombinezonach są inne opcje i funkcje, które mogą być lepsze dla Ciebie jako motocyklisty. Kombinezony są dostępne w jedno- i dwuczęściowych zestawach, które zapewniają taki sam poziom ochrony, wentylacji oraz dobór materiałów jak kombinacja  kurtki i spodni. 

Podobnie jak w przypadku spodni i kurtek, kombinezon powinien być wygodny, niezbyt duży i nie za ciasny. Ponadto musi też zapewniać, tak jak w pozostałych przypadkach, dobrą widoczność. 

Buty

Buty przeznaczone do motocykli są zaprojektowane z myślą o specyficznych cechach kierowcy i bezpieczeństwie. Zwykle są powyżej kostki z wbudowaną ochroną, zwiększoną sztywnością w celu zmniejszenia zginania i podeszwami odpornymi na olej, które zapewniają dobrą przyczepność na ziemi . Jednym z najczęstszych urazów, które mogą wystąpić podczas jazdy na motocyklu, jest uwięzienie stopy pod motocyklem, a kostka i podudzie przejmują siłę upadku motocykla. Solidne ochronne buty motocyklowe są kluczem do ochrony kostki.

Sznurowadła na butach motocyklowych będą zwykle znajdowały się po wewnętrznej stronie buta, aby zapobiec splątaniu na motocyklu. Zewnętrzne sznurowadła mogą zaczepić się o manetkę, podnóżki itp. i uniemożliwić opuszczenie stopy podczas zatrzymania. Wszystkie buty ze sznurowadłami zewnętrznymi powinny mieć możliwość wsunięcia sznurowadeł do buta. 

Poza sznurowadłami buty motocyklowe powinny mieć podkładkę zmiany biegów przeznaczoną do noszenia na dźwigni zmiany biegów, bezpieczne klamry (jeśli są zaprojektowane z klamrami) oraz podwójne lub potrójne szwy, które są wystarczająco trwałe, aby przetrwać poślizg na ziemi.

Buty motocyklowe są przeważnie wykonane z wysokiej jakości grubej skóry, która zapewnia doskonałą odporność na ścieranie. Producenci zdają sobie sprawę, że skóra nie zawsze dobrze oddycha i zaczęli projektować buty tekstylne z materiałów odpornych na ścieranie, które są wodoodporne i zapewniają dobrą wentylację. Dodają również wymienne wzmocnienia z tworzywa sztucznego lub skóry w miejscach szczególnie narażonych na zużycie na palcach, poduszce dźwigni zmiany biegów i piętach. Można je zmienić, gdy się zużyją, zamiast kupować nową parę butów. Możesz również rozważyć inwestycję w buty z metalowymi ochraniaczami palców, aby zapewnić dodatkową ochronę palców. Jeśli wybierzesz skórzane buty, upewnij się, że są wykonane z poddanej obróbce skóry, która nie wchłonie wody podczas ulewy. Przemoczone mokre buty powodują niewygodną jazdę.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W 2022 roku wszystkie samochody będą wyposażone w rejestratory?
W 2022 roku wszystkie samochody będą wyposażone w rejestratory?
Urządzenia te miałyby pracować non-stop - bez możliwości odłączenia zasilania. Informacja ta wzbudziła sporo kontrowersji w motoświecie.
Jak bezpieczne są używane rusztowania elewacyjne?
Jak bezpieczne są używane rusztowania elewacyjne?
Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie używanych rusztowań elewacyjnych, kluczowych aspektach oceny i co zrobić, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko na placu budowy.
Jak wybrać najlepszą szkołę jazdy?
Jak wybrać najlepszą szkołę jazdy?
Po czym poznać, że akurat TA szkoła jest najlepsza? Oto najważniejsze podpowiedzi!
Ostatnie wpisy