Badania kierowcy – wymogi dla konkretnych kategorii

Badania kierowcy – wymogi dla konkretnych kategorii
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Uzyskanie prawa jazdy wiąże się z wieloma formalnościami. Jedne z nich to badania, które są wymagane praktycznie dla każdej kategorii. Na czym polegają?

Prawo jazdy różnych kategorii posiada naprawdę wiele osób. Nie jest ono jednak przeznaczone dla każdego. By móc bezpiecznie prowadzić pojazdy i nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu, należy być w odpowiednim zdrowiu. Dlatego kursu na prawo jazdy nie da się rozpocząć bez posiadania ważnych badań lekarskich, które oceniają stan zdrowia i predyspozycje do prowadzenia. 

Co dokładnie na celu mają badania kierowców?

Prowadzenie pojazdu mechanicznego wydaje się dość proste, lecz jakikolwiek błąd może okazać się tragiczny w skutkach. Przez prędkości, z jakimi poruszają się motocykle, samochody czy pojazdy ciężarowe, doznanie na przykład ataku padaczki w trakcie prowadzenia to ryzyko spowodowania naprawdę poważnego wypadku, w którego wyniku ucierpi nie tylko kierowca, ale być może też inni uczestnicy ruchu drogowego oraz okoliczne zabudowania. 

Badania lekarskie sprawdzają więc, czy kandydat na kierowcę nie ma żadnej z chorób, czy innych dolegliwości, które dyskwalifikują go z bycia kierowcą, oraz oceniają czy posiadane choroby nie wymagają specjalnego oznaczenia w prawie jazdy mówiącego o tym, że taki kierowca musi na przykład kierować w okularach albo posiadać specjalnie dostosowany samochód. 

W jakich kategoriach są wymagane badania?

Pozytywny wynik badań lekarskich jest wymagany w praktycznie każdej kategorii prawa jazdy. Ich przeprowadzenie jest więc wymagane dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, C, C+E, C1, D czy też T. Ich przebieg różni się jednak w zależności od kategorii, gdyż do prowadzenia danego rodzaju pojazdów potrzebne są inne predyspozycje i zdolności. 

Badania na kierowcę w najczęściej zdobywanej kategorii B są dość proste. W ich czasie lekarz pyta o stosowane przez kandydata na kierowcę używki, sprawdza jego wzrok i słuch oraz pyta o wszelkie brane leki czy trwające kuracje, a także choroby, które mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów. Sprawdzane są również układ oddechowy, serce, powinno dojść również do badań krwi w celu sprawdzenia, czy kierowca nie ma cukrzycy. W wypadku braku lub bardzo niewielkich przeciwwskazań medycznych takie badania są ważne przez 15 lat. Po tym czasie należy je powtórzyć, by móc przedłużyć ważność prawa jazdy. 

Gdy lekarz stwierdzi, że kandydat na kierowcę może prowadzić pojazdy, lecz jego stan należy monitorować, ważność badań będzie krótsza, co oznacza konieczność przedłużania ważności prawa jazdy i przechodzenia badań co na przykład trzy czy też pięć lat. Te terminy są zazwyczaj najpopularniejsze.

Zdjęcie główne: Louis Hansel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną tarczę do cięcia granitu?
Jak wybrać idealną tarczę do cięcia granitu?
Poznaj kluczowe czynniki, które wpływają na wybór tarczy do granitu. Dowiedz się, jakie są rodzaje tarczy, jak rozpoznać ich jakość i na co zwrócić uwagę, by zapewnić bezproblemowe i precyzyjne cięcie.
Pierwszy kontakt z policją po egzaminie – poradnik
Pierwszy kontakt z policją po egzaminie – poradnik
Jak powinniśmy zachować się podczas kontroli lub zatrzymania? Diabeł tkwi w szczegółach. Zwłaszcza świeży kierowca powinien dokładnie zaznajomić się nie tylko ze swoimi obowiązkami, ale również z przysługującymi mu prawami.
Jak przesyłać paczki za granicę?
Jak przesyłać paczki za granicę?
W dobie dynamicznego rozwoju gospodarki wielu Państw, przesyłki międzynarodowe nie stanowią żadnego problemu i mogą być dostarczane w dowolne zakątki świata. Dzięki temu komfortowo można przekazać paczkę swoim bliskim, nawet jeśli dzielą was tysiące kilometrów. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób wysłać paczkę za granicę, to spieszymy z wyjaśnieniem.
Ostatnie wpisy