Wybór pierwszego samochodu nie jest tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Niedoświadczony kierowca nie w każdym modelu będzie czuć się dobrze. Na co należy zwrócić uwagę? Czy konieczny jest zakup małego samochodu?
Zdany egzamin na prawo jazdy nie świadczy jeszcze o umiejętnościach młodego kierowcy. Jest on jedynie poświadczeniem, że taka osoba zna przepisy ruchu drogowego, a obsługa pojazdu nie jest mu obca. Tak naprawdę technika jazdy jest szlifowana już po odebraniu dokumentu. Jednak do tego potrzebny jest pierwszy samochód. Jego wybór nie należy do najprostszych. Pod uwagę powinniśmy wziąć kilka ważnych kwestii oraz przeanalizować to, co motoryzacyjnym świeżakom sprawia najwięcej trudności i jakie są najczęściej popełniane przez nich błędy.
Młodzi kierowcy zazwyczaj mają problem z wyczuciem gabarytów pojazdu, jakim się poruszają. Oczywiście jest to sporym problemem podczas parkowania, a także innych skomplikowanych manewrów, w których należy wykazać się precyzją i czujnością, jeśli nie chcemy uszkodzić swojego auta. O ile w takich sytuacjach, narażony jest jedynie samochód, tak może się zdarzyć, że brak wyczucia pojazdu będzie zagrażał również kierowcy, bądź innym uczestnikom ruchu drogowego.
Błędy, które są notorycznie popełniane przez młodych kierowców, wynikają również z ich nieadekwatnego zachowania w stosunku do okoliczności. Oczywiście jest to normalne – niedoświadczone osoby mają prawo nie wiedzieć, jak się zachować w różnych nadzwyczajnych sytuacjach, a ich reakcja na pewne problemy może być opóźniona. Ponadto, jeśli osoba będzie znajdować się w większym samochodzie, w którym nie do końca czuje się pewnie, może się ona zestresować i jeszcze bardziej skomplikować sprawę. Dlatego tak ważny jest przemyślany wybór pierwszego samochodu. Kierowca powinien czuć się w nim pewnie i w stu procentach komfortowo.
Większość młodych kierowców podczas wyboru pierwszego auta, decyduje się na małe modele. Ale czy przygoda z samochodem zawsze musi rozpoczynać się od takiego wyboru? Czy młode, niedoświadczone osoby nie mogą jeździć SUVem lub innym wielkogabarytowym pojazdem?
Oczywiście nie ma na to reguły. Najważniejsze jest to, aby kierowca czuł się pewnie w samochodzie, na który się zdecydował. Jeżeli osoba wykazuje się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, a także bardzo dużą rozwagą, to nie ma przeciwwskazań, aby poruszała się nieco większym samochodem. Każdy uczestnik ruchu drogowego jest odpowiedzialny zarówno za swój pojazd, jak i za swoje zachowanie. Bez względu na to czy poruszamy się Seicento, czy też Outlanderem, musimy być w pełni świadomi możliwości swojego pojazdu.
Nie jest powiedziane, że młodzi kierowcy muszą wybierać małe modele pierwszych samochodów, jednakże wybór auta o niewielkich rozmiarach na pewno okaże się korzystny. Dzięki mniejszym rozmiarom wykonywanie różnych manewrów będzie o wiele łatwiejsze, zwłaszcza jeśli dana osoba nie ma jeszcze wystarczającej wprawy. Małe auta generują także o wiele mniejsze wydatki. Jest to bardzo kluczowa kwestia dla każdego kierowcy, więc tym bardziej młode osoby powinny wziąć to pod uwagę. Będzie im trudniej utrzymać taki samochód, co oczywiście może skutecznie zniechęcić.
Niedoświadczony kierowca musi się również liczyć z tym, że często będzie zmuszony odwiedzić serwis samochodowy. Nawet najmniejsze pomyłki mogą doprowadzić do tego, że konieczna będzie wymiana poobijanych elementów karoserii, uszkodzonych oponach na krawężnikach, bądź inne mniejsze lub większe naprawy. Serwis małych samochodów z reguły jest zdecydowanie tańszy, niż w przypadku tych o dużych gabarytach. Rynek oferuje wiele niewielkich modeli w niezwykle przystępnych cenach. Będą one strzałem w dziesiątkę dla każdego motoryzacyjnego świeżaka.
Szukając idealnego pierwszego samochodu, zetkniemy się z licznymi ciekawymi modelami. Oferta jest szeroka, więc z pewnością każdy będzie miał szansę znaleźć coś dla siebie.
Wśród aut, które są godne uwagi, wymienić należy przede wszystkim Fiata Pandę II generacji. Będzie to świetny wybór, który doskonale się sprawdzi jako pierwszy samochód. Model ten jest przede wszystkim mały i tani w utrzymaniu, a więc spełnia dwa najważniejsze wymagania stawiane przez młodych kierowców. Fiat Panda wyróżnia się też stosunkowo prostą konstrukcją, dzięki czemu drobne naprawy będziemy w stanie wykonać samodzielnie.
Inną ciekawą propozycją jest także Opel Astra II. Jest to samochód dedykowany osobom, które cenią sobie wygodę i przestronność. Pojemny bagażnik także zasługuje na uwagę. Co prawda jest to model, który nie należy do najmniejszych, jednakże nie jest on na tyle duży, aby sprawiał początkowym kierowcom jakiekolwiek problemy podczas wykonywania manewrów. Opel Astra II charakteryzuje się niezawodnością, a części zamienne do tego modelu są wyjątkowe tanie. Z pewnością zachęci to wielu kierowców.
Toyota Aygo wydaje się idealną propozycją dla świeżo upieczonego kierowcy. Pierwsza generacja zaprezentowana została w 2005 podczas targów w Genewie, a w 2008 roku przeszła swój pierwszy facelifting. W 2012 roku model Aygo przeszedł kolejną modernizację, podczas której zmieniono nieco przód i tył pojazdu oraz dodano światła do jazdy dziennej LED. Autko za sprawą małych gabarytów doskonale sprawdzi się jako pierwszy pojazd zaraz po zdaniu prawa jazdy.
Młody kierowca szukający czegoś oldschoolowego powinien zainteresować się Fiatem Seicento. Egzemplarze z pierwszych lat produkcji mogą być rejestrowane jako klasyki, a jednocześnie gwarantują nam wysoki komfort podróżowania. Często Fiaty Seicento były wyposażane w klimatyzację czy elektrycznie sterowane szyby. Co więcej, to auto jest wręcz filigranowe na dzisiejsze standardy, co dodatkowo ułatwi poruszanie się nim. Ważnym aspektem będą również niskie koszty eksploatacji; części od Seicento znajdziemy praktycznie na każdym złomowisku.
(fot. pixabay.com)