Ile kosztują badania lekarskie na kategorię C? Wyjaśniamy

EGZAMINYPRAKTYKA
Ile kosztują badania lekarskie na kategorię C? Wyjaśniamy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyrobienie prawa jazdy w odpowiedniej kategorii wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. Jednym z nich są pozytywne wyniki badań lekarskich, dopuszczających do podejścia do egzaminu.

Ile trzeba zapłacić za badania lekarskie na kategorię C?

Pozytywne przejście badań lekarskich to niezbędne kryterium, aby można było przejść do dalszych etapów wyrabiania licencji na prowadzenie aut z kategorii C. Z jakimi wydatkami powinien się liczyć badany?

Jeżeli chodzi o koszty badania lekarskiego dla innych kategorii prawa jazdy, to stawki oscylują wokół kilkuset złotych. W przypadku kategorii, takich jak AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T jest to zazwyczaj kwota 200 złotych. Jest to zmiana względem wcześniejszych lat, tzn. okresu sprzed 17.07.2014 r. (zmieniło to Rozporządzenie Ministra Zdrowia), kiedy to do wystawiania rachunku za przeprowadzone badania byli zobligowani lekarze orzecznicy, co często skutkowało dość dużymi różnicami w stawkach.l

Czy badania lekarskie na kategorię C rzeczywiście kosztują 200 złotych?

W przypadku kategorii C sprawa nie jest jednak tak oczywista. Według kolejnego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 08.04.2019 roku stawka w przypadku kategorii C i D może się wahać. Ma to przede wszystkim związek z wielopoziomowymi badaniami, które są związane, na przykład z wizytą nie tylko u jednego lekarza orzecznika, ale różnych specjalistów – okulisty, laryngologa, czy neurologa.

W związku z tym cena za badanie lekarskie na kategorię C może być inna niż w przypadku pozostałych, czyli 200 złotych. Według opinii badanych, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na różnych forach, stawki wynoszą nawet około 500 złotych, na przykład gdy ktoś przechodzi również psychotesty. 

Kwoty z dolnego przedziału, ale i tak przekraczające standardowy (200 złotych) pułap, to na przykład 265 złotych. Sumując te wszystkie informacje, można stwierdzić, że za badanie lekarskie na kategorię C trzeba będzie zapłacić więcej niż 200 złotych w większości przypadków, a ostateczna stawka będzie zależeć od indywidualnej wyceny lekarza orzecznika w danej specjalizacji.

Dla kogo badania lekarskie na kategorię C?

Badania lekarskie na kategorię C będą w szczególności potrzebne osobom, które mają zamiar przystąpić do wykonywania zawodu kierowcy samochodu ciężarowego. Kategoria C oraz C+E, która jest również często wybierana przez badanych, upoważnia do prowadzenia pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony – do tej grupy nie należą jednak autobusy.

Tak duża popularność tej kategorii jest związana z niezłymi zarobkami, na które mogą liczyć kierowcy. Pomimo tego, że występują pewne niejasności, jeżeli chodzi o opłaty związane z badaniami lekarskimi, to nawet te większe kwoty wydają się nie być aż tak zniechęcające, jeżeli zestawi się je z przyszłymi zarobkami, na jakie może liczyć kierowca zawodowy TIR-a czy innego pojazdu wpisującego się w wytyczne kategorii C lub C+E.f

Jaka jest różnica pomiędzy kategoriami C oraz C+E?

Jak wspomniano wcześniej, kierowcy często decydują się nie tylko na prawo jazdy kategorii C, ale także na prawo jazdy kategorii C+E. W pierwszym przypadku taki dokument uprawnia do prowadzenia zestawu: samochód o masie nieprzekraczającej 3,5 tony + przyczepa lekka o wadze max. 750 kg, a w drugim jest to zestaw: samochód o masie nieprzekraczającej 3,5 tony + przyczepa lub naczepa powyżej 750 kg. Prawo jazdy C+E uprawnia zatem do prowadzenia tak zwanych „tirów”, które znamy z naszych dróg. 

Zdjęcie główne: Ingo Joseph/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią motopompę do swoich potrzeb?
Jak wybrać odpowiednią motopompę do swoich potrzeb?
Poradnik wyboru motopompy dostosowanej do Twoich indywidualnych potrzeb. Dowiedz się, które funkcje i parametry są kluczowe przy tym wyborze.
Ile razy można podchodzić do egzaminu teoretycznego?
Ile razy można podchodzić do egzaminu teoretycznego?
Wielu kandydatów na kierowców boi się egzaminu teoretycznego. Dużo pytań i stres związany z obecnością na sali egzaminacyjnej potrafią mocno wpłynąć na wyniki. Ile razy można podejść do tego egzaminu?
Przed udaniem się na wakacje sprawdź, jak nie stracić prawa jazdy!
Przed udaniem się na wakacje sprawdź, jak nie stracić prawa jazdy!
Tylko w ciągu ostatniego weekendu, łęczyccy policjanci zatrzymali osiem dokumentów prawa jazdy. Wśród kierowców znalazła się 24-letnia rekordzistka jadąca 135 km/h w terenie zabudowanym!
Ostatnie wpisy