Kary za „jazdę na podwójnym gazie” – musisz być tego świadomy!

Kary za „jazdę na podwójnym gazie” – musisz być tego świadomy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, które mogą skutkować spotkaniem ze stróżami prawa. 

Choć nie podejrzewamy, że jesteś jedną z nieodpowiedzialnych osób wsiadających za kółko pod wpływem, to lepiej jest wiedzieć, jakich konsekwencji w takiej sytuacji możesz oczekiwać. Kto wie, być może dzięki temu sprawisz, że ktoś z Twojego otoczenia zrezygnuje z szalonego pomysłu prowadzenia po „małym piwie”.

Słów kilka o danych

Jak wynika z ostatniego podsumowania wydziału Opiniodawczo-Analitycznego Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku odnotowano aż 98 941 przypadków kierujących pod wpływem. Choć statystyka ta wypada optymistycznie z uwagi na fakt, że wynik ten był aż o 12 tysięcy mniejszy, niż w okresie analogicznym roku 2020, to warto zaznaczyć, że z powodu sytuacji pandemicznej przeprowadzono aż o 10 milionów mniej kontroli stanu trzeźwości wśród zmotoryzowanych!

Co ważniejsze, dane nadal są zatrważające – spożycie alkoholu przyczyniło się do 2 540 wypadków, w których zginęła zatrważająca liczba 327 osób, a 2 723 doznało uszczerbku na zdrowiu. Jak wynika z podsumowania Głównej Komendy Policji, do wypadków z udziałem alkoholu dochodzi najczęściej w dni wolne i weekendy. 

Jeśli chodzi o grupę odpowiedzialną za najwięcej przypadków jazdy pod wpływem, sytuacja jest bez zmian – na „podwójnym gazie” najczęściej prowadzą osoby w przedziale wiekowym od 25 do 39 lat. Eksperci sporządzający raport wskazują, że do wypadków drogowych dochodziło z powodu nieustąpienie pierwszeństwa, a następnie: niedostosowania prędkości pojazdów do warunków panujących na jezdni i nieprawidłowe manewry (skręcania, wyprzedzania, cofania zawracania, itp.)

Nietrzeźwość a stan po spożyciu

Nie każde spożycie jest równie karalne! Według zasad ustanowionych w prawie polskim, rozróżniamy stan po spożyciu alkoholu (lekki) i stan nietrzeźwości (ciężki), oceniane na podstawie ilości promili. W zależności od tego, w jakim stanie znajduje się kierowca, wymierzana jest inna kara.

Stan po spożyciu alkoholu

Kierowca we krwi nie może mieć więcej niż 0,2 promila alkoholu. Jest to mniej więcej ilość, która naturalnie powstaje w organizmie człowieka, niezależnie od spożycia napojów wyskokowych. Wyższy stopień stężenia, niż 0,2, ale nie wyższy niż 0,5 promila, kwalifikowany jest jako stan po spożyciu alkoholu. Prowadzenie w tym stanie to wykroczenie.

Stan nietrzeźwości

Stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu kwalifikuje kierowcę jako popełniającego przestępstwo, jakim jest prowadzenie w stanie nietrzeźwości. To mała, choć kluczowa różnica.

Wymiar kary

Art. 87 Kodeksu wykroczeń mówi, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi: 

  1. Grzywna od 20 do 5000 złotych lub areszt do 30 dni;
  2. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat;
  3. 10 punktów karnych.

Z kolei prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości – po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym (m.in. art. 178). Grozi za nie:

  1. grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia (do 2 lat);
  2. zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;
  3. kara pieniężna od 5000 do 60 000 złotych;
  4. 10 punktów karnych.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie ubezpieczyć swój pierwszy samochód
Jak skutecznie ubezpieczyć swój pierwszy samochód
Odkryj kluczowe informacje na temat ubezpieczenia pierwszego samochodu. Usuń niepewność i zabezpiecz swój pojazd poprzez zrozumienie wszystkich aspektów procesu.
Czy nowy samochód dla początkującego kierowcy to dobre rozwiązanie?
Czy nowy samochód dla początkującego kierowcy to dobre rozwiązanie?
Przyjęło się, iż młodzi kierowcy nie powinni wsiadać za kółka nowych, drogich aut. Ile jednak jest w tym prawdy?
Teoretyczny egzamin na kierowcę zawodowego – co musisz wiedzieć?
Teoretyczny egzamin na kierowcę zawodowego – co musisz wiedzieć?
Egzamin na kierowcę zawodowego to ważny etap w życiu. Sprawdź, jak się do niego przygotować, by nie zmarnować czasu i pieniędzy!
Ostatnie wpisy