W życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, które mogą skutkować spotkaniem ze stróżami prawa.
Choć nie podejrzewamy, że jesteś jedną z nieodpowiedzialnych osób wsiadających za kółko pod wpływem, to lepiej jest wiedzieć, jakich konsekwencji w takiej sytuacji możesz oczekiwać. Kto wie, być może dzięki temu sprawisz, że ktoś z Twojego otoczenia zrezygnuje z szalonego pomysłu prowadzenia po „małym piwie”.
Jak wynika z ostatniego podsumowania wydziału Opiniodawczo-Analitycznego Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku odnotowano aż 98 941 przypadków kierujących pod wpływem. Choć statystyka ta wypada optymistycznie z uwagi na fakt, że wynik ten był aż o 12 tysięcy mniejszy, niż w okresie analogicznym roku 2020, to warto zaznaczyć, że z powodu sytuacji pandemicznej przeprowadzono aż o 10 milionów mniej kontroli stanu trzeźwości wśród zmotoryzowanych!
Co ważniejsze, dane nadal są zatrważające – spożycie alkoholu przyczyniło się do 2 540 wypadków, w których zginęła zatrważająca liczba 327 osób, a 2 723 doznało uszczerbku na zdrowiu. Jak wynika z podsumowania Głównej Komendy Policji, do wypadków z udziałem alkoholu dochodzi najczęściej w dni wolne i weekendy.
Jeśli chodzi o grupę odpowiedzialną za najwięcej przypadków jazdy pod wpływem, sytuacja jest bez zmian – na „podwójnym gazie” najczęściej prowadzą osoby w przedziale wiekowym od 25 do 39 lat. Eksperci sporządzający raport wskazują, że do wypadków drogowych dochodziło z powodu nieustąpienie pierwszeństwa, a następnie: niedostosowania prędkości pojazdów do warunków panujących na jezdni i nieprawidłowe manewry (skręcania, wyprzedzania, cofania zawracania, itp.)
Nie każde spożycie jest równie karalne! Według zasad ustanowionych w prawie polskim, rozróżniamy stan po spożyciu alkoholu (lekki) i stan nietrzeźwości (ciężki), oceniane na podstawie ilości promili. W zależności od tego, w jakim stanie znajduje się kierowca, wymierzana jest inna kara.
Kierowca we krwi nie może mieć więcej niż 0,2 promila alkoholu. Jest to mniej więcej ilość, która naturalnie powstaje w organizmie człowieka, niezależnie od spożycia napojów wyskokowych. Wyższy stopień stężenia, niż 0,2, ale nie wyższy niż 0,5 promila, kwalifikowany jest jako stan po spożyciu alkoholu. Prowadzenie w tym stanie to wykroczenie.
Stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu kwalifikuje kierowcę jako popełniającego przestępstwo, jakim jest prowadzenie w stanie nietrzeźwości. To mała, choć kluczowa różnica.
Art. 87 Kodeksu wykroczeń mówi, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:
Z kolei prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości – po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym (m.in. art. 178). Grozi za nie:
(fot. pixabay.com)