Nieprawidłowe parkowanie w strefie zamieszkania – ile mandatu możesz dostać?

TARYFIKATOR
Nieprawidłowe parkowanie w strefie zamieszkania – ile mandatu możesz dostać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Strefa zamieszkania to zazwyczaj miejsce, w którym kierowcy pozwalają sobie na wyjątkowo dużo. Dotyczy to szczególnie parkowania, jednak łatwo można za nie otrzymać mandat. 

Jakie są zasady dotyczące parkowania w strefie zamieszkania?

Strefa zamieszkania to dość specyficzne miejsce pod względem obowiązujących przepisów. Przede wszystkim w niej absolutnie zawsze pierwszeństwo mają piesi, którzy do tego mają też prawo do poruszania się po całej szerokości jezdni.

Najważniejsza zasada (jeśli chodzi o te, które najłatwiej złamać), która obowiązuje w każdej strefie zamieszkania, dotyczy jednak parkowania. Mówi ona o tym, że jakikolwiek postój jest dozwolony tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Oznacza to więc, że w strefach zamieszkania jedynym miejscem, w którym możemy legalnie zaparkować, jest wyznaczone miejsce parkingowe.

Zasada ta jest oczywiście bardzo często łamana. Aby to zaobserwować, wystarczy się przejść na jakiekolwiek osiedle, gdzie wyznaczono strefę zamieszkania. Kierowcy parkują tam wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Z tego powodu samochody spotkamy na trawnikach, chodnikach i tak właściwie na każdym wolnym skrawku przestrzeni.

Jak karane jest nieprawidłowe parkowanie w strefie zamieszkania?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że lepiej nigdy nie wychodzić z założenia, iż skoro wszyscy parkują w pewien sposób, to my też tak możemy. Owszem, w wielu miejscach w strefie zamieszkania policja bądź straż miejska nie zwraca większej uwagi na nieprawidłowo zaparkowane samochody. Nie jest to jednak reguła i myślenie o tym to prosty sposób na postawienie się w sytuacji, w której niezwykle łatwo będzie dostać mandat. 

„Zwyczajne” zaparkowanie w niepoprawny sposób karane jest mandatem w wysokości 100 złotych. Dodatkowo musimy być gotowi na to, że w ten sposób zyskamy jeden punkt karny. Warto o tym pamiętać, gdyż obecnie uzyskanie punktów karnych jest znacznie prostsze niż w przeszłości i nawet ten punkt może zaważyć o tym, czy utrzymamy swoje uprawnienia. 

Znacznie większe kłopoty będziemy mieć, gdy nie tylko zaparkujemy w sposób niedozwolony, czyli po prostu poza miejscem parkingowym, ale też jednocześnie zastawimy drogę pożarową. Te są dość powszechne w strefach zamieszkania i umożliwiają wygodne przejechanie służbom mundurowym, a w szczególności strażakom. W takiej sytuacji może czekać nas nie tylko mandat, ale też odholowanie auta, co zwiększy koszty naszego parkowania. 

Zdjęcie główne: Vitor Paladini/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy amerykańskie prawo jazdy będzie uznawane w Polsce? Sprawdzamy
Czy amerykańskie prawo jazdy będzie uznawane w Polsce? Sprawdzamy
Amerykańskie prawo jazdy w teorii powinno pozwalać nam na jazdę po Polsce. Praktyka jednak często wygląda całkowicie inaczej.
20-latek jechał z prędkością 247 km/h. Stracił prawo jazdy   i trafił przed sąd
20-latek jechał z prędkością 247 km/h. Stracił prawo jazdy i trafił przed sąd
Podczas patrolu, grupa SPEED natknęła się na szarżującego młodego mężczyznę, który stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym.
Egzamin praktyczny w 2021 roku – jak będzie wyglądał?
Egzamin praktyczny w 2021 roku – jak będzie wyglądał?
Końcowy egzamin to najtrudniejszy etap ubiegania się o prawo jazdy. Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące praktycznej części egzaminu.
Ostatnie wpisy