Od jutra poważne zmiany w kodeksie drogowym! Co musisz wiedzieć?

Od jutra poważne zmiany w kodeksie drogowym! Co musisz wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Już od wtorku, 1 czerwca, wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu Drogowego. Zmiany mają między innymi poprawić bezpieczeństwo pieszych na pasach, wprowadzając kontrowersyjne przepisy…

1 czerwca w życie wejdą przepisy uchwalone blisko cztery miesiące temu. Już sam fakt tak długiego oczekiwania powinien dać wszystkim kierowcom do myślenia. Nowelizacja wpłynie w istotny sposób na zasady ruchu drogowego.

Przejście dla pieszych

Nowe przepisy prawa o ruchu drogowym zakładają, że kierujący zbliżający się do pasów zachowają szczególną ostrożność i odpowiednio zredukują prędkość, by nie narażać na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się nie tylko NA PRZEJŚCIU, ale również PRZED. Tym samym, w takich sytuacjach będziemy zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pieszym uczestnikom ruchu.

Jednolita prędkość

Kolejną zmianą jest ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym – zarówno w dzień jak i w nocy. O każdej porze dnia kierowcy będą zobowiązani do ograniczenia utrzymywanej prędkości do 50 km/h. Oczywiście, wyjątek będą stanowić strefy, w których dopuszczalna prędkość wynosi poniżej 50 km/h.

Jazda na zderzaku

Od jutra, niezachowanie należytego dystansu będzie się wiązało z karą grzywny i mandatem przewidzianym przez taryfikator. Co ciekawe, przepisy uzależniają odstęp od utrzymywanej prędkości. Dla przykładu – poruszając się z prędkościa 100 km/h na drodze szybkiego ruchu (ekspresówce bądź autostradzie) będziemy zobowiązani utrzymać odległość 50 metrów od poprzedzającego pojazdu.

Obowiązek pieszych

Poza kierowcami, nowelizacja wzięła pod lupę zachowania pieszych. Wedle nowych przepisów, piesi uczestnicy ruchu nie będa mogli korzystać z urządzeń elektronicznych podczas pokonywania przejścia dla pieszych, jeśli będzie to wpływało na bezpieczeństwo swoje lub innych uczestników ruchu.

(Fot. Pixabay)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kielecki WORD nie zrezygnował z misji edukacyjnej w dobie koronawirusa
Kielecki WORD nie zrezygnował z misji edukacyjnej w dobie koronawirusa
Przeprowadzane akcje mają uświadamiać pieszych uczestników ruchu drogowego o obowiązku bycia widocznym dla kierowców.
WORD w województwie mazowieckim – gdzie zdawać poza Warszawą?
WORD w województwie mazowieckim – gdzie zdawać poza Warszawą?
Sprawdziliśmy, które mazowieckie WORD-y powinny okazać się wyjątkowo atrakcyjne dla adeptów kierownicy. Pamiętaj, że egzamin możesz zdać w dowolnym ośrodku w kraju!
Ile czasu powinieneś uczyć się na egzamin teoretyczny?
Ile czasu powinieneś uczyć się na egzamin teoretyczny?
Czy wiesz, jak długo powinieneś uczyć się pytań i znaków na teoretyczny egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B?
Ostatnie wpisy