Prawo jazdy z Ukrainy – co powinien wiedzieć uchodźca?

Prawo jazdy z Ukrainy – co powinien wiedzieć uchodźca?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Uchodźcy z Ukrainy według najnowszej specustawy mogą podróżować po naszym kraju nawet w przypadku, gdy ich prawo jazdy utraci ważność. Będzie tak jednak tylko do 31 grudnia 2022. Oczywiście aktualna sytuacja nie pozwoliłaby na przedłużenie ważności dokumentu.

Kogo obejmuje specustawa w sprawie prawa jazdy

Wszystkie osoby, które posiadają ukraińskie prawo jazdy, nie będą musiały go wymieniać w swoich urzędach. Związane jest to oczywiście z agresją Rosji. Dlatego też polski rząd wprowadził specustawę, w której zapisano informacje na temat tego, że przy kontroli drogowej osoba z Ukrainy mająca nieważny dokument nie zostanie ukarana mandatem. Co istotne, ustawa nie obejmuje tylko i wyłącznie Ukraińców, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego. Zadbano również o to, aby wszyscy ci, którzy nie trafili do Polski bezpośrednio, również mogli skorzystać z takiego przywileju. Oznacza to, że Ukraińcy, którzy najpierw uciekli na przykład na Słowację, a dopiero później do Polski, nie muszą obawiać się tego, że ich ta ustawa nie dotyczy.

Nieważny dokument będzie akceptowany tylko do końca roku

W specustawie zaznaczono, że przepisy, które wskazują na brak konieczności wymiany dokumentu na nowy lub na polskie prawo jazdy, będą obowiązywały do 31 grudnia 2022 roku. Należy tutaj dodać, że w ustawie zniesiono obowiązek wymiany prawa jazdy na polskie po 6 miesiącach od uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu. Dzięki temu osoby, które takie prawo otrzymały, nie muszą decydować się na zmiany. Wciąż będą mogły podróżować po naszym kraju na ukraińskim i do tego nieważnym dokumencie. 

To jednak nie koniec, przepisy określają, że kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą, chodzi tutaj oczywiście o Ukrainę, nie ma obowiązku posiadania dokumentu potwierdzającego prawo do jego używania, jeśli nie wynika to z dowodu rejestracyjnego. To bez dwóch zdań bardzo duży przywilej i ukłon w stronę Ukraińców uciekających przed wojną. W takiej sytuacji myślenie o formalnościach i wymianie dokumentów nie wchodzi w grę, a w końcu nie wiadomo, kiedy działania wojenne prowadzone przez stronę rosyjską się zakończą. 

Działania wojenne w Ukrainie a 2023 rok – co z prawem jazdy?

Specustawa zawiesza do 31 grudnia 2022 roku obowiązek wymiany prawa jazdy z ukraińskiego na polskie. Nieważnym dokumentem Ukraińcy również będą mogli się posługiwać tylko do końca roku. Jak sytuacja będzie wyglądać w 2023? Najprawdopodobniej są dwa scenariusze. Pierwszy zależy od tego, jak dalej potoczą się losy Ukrainy. Jeśli działania wojenne się zakończą, specustawa na pewno nie zostanie przedłużona o kolejny rok. Jeśli jednak taka sytuacja nie nastąpi, a konflikt będzie eskalował, prawdopodobnie rząd wprowadzi drobne poprawki, które wydłużą okres o kolejne trzy miesiące, pół roku, a nawet o rok. Miejmy jednak nadzieję, że do końca roku sytuacja w Ukrainie uspokoi się do tego stopnia, że wiele rodzin z dziećmi, które będą chciały wrócić do swojego kraju, będą mogły to zrobić i poczują się tam bezpiecznie.

Zdj. główne: Oleg Ivanov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kategoria B+E – jakie będziesz miał uprawnienia?
Kategoria B+E – jakie będziesz miał uprawnienia?
Nie wiesz, czym jest kategoria prawa jazdy B+E? Sprawdź i przekonaj się, co musisz o niej wiedzieć oraz z jakimi uprawnieniami się wiąże.
Jak zdać praktyczny egzamin w kategorii A? Czego oczekują egzaminatorzy?
Jak zdać praktyczny egzamin w kategorii A? Czego oczekują egzaminatorzy?
Chcesz wiedzieć, jak przygotować się na egzamin praktyczny z prawa jazdy kategorii A? Zapoznaj się z wymaganiami egzaminatorów i zadaniami, które mogą Cię czekać na egzaminie.
Koniec z używaniem telefonu na przejściu. Rząd przyjął ustawę
Koniec z używaniem telefonu na przejściu. Rząd przyjął ustawę
Zapisy dotyczące zakazu korzystania z urządzeń elektronicznych mają na celu poprawić bezpieczeństwo pieszych podczas pokonywania pasów poprzez usunięcie rozpraszacza.
Ostatnie wpisy