Prawo jazdy z Ukrainy – co powinien wiedzieć uchodźca?

Prawo jazdy z Ukrainy – co powinien wiedzieć uchodźca?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Uchodźcy z Ukrainy według najnowszej specustawy mogą podróżować po naszym kraju nawet w przypadku, gdy ich prawo jazdy utraci ważność. Będzie tak jednak tylko do 31 grudnia 2022. Oczywiście aktualna sytuacja nie pozwoliłaby na przedłużenie ważności dokumentu.

Kogo obejmuje specustawa w sprawie prawa jazdy

Wszystkie osoby, które posiadają ukraińskie prawo jazdy, nie będą musiały go wymieniać w swoich urzędach. Związane jest to oczywiście z agresją Rosji. Dlatego też polski rząd wprowadził specustawę, w której zapisano informacje na temat tego, że przy kontroli drogowej osoba z Ukrainy mająca nieważny dokument nie zostanie ukarana mandatem. Co istotne, ustawa nie obejmuje tylko i wyłącznie Ukraińców, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego. Zadbano również o to, aby wszyscy ci, którzy nie trafili do Polski bezpośrednio, również mogli skorzystać z takiego przywileju. Oznacza to, że Ukraińcy, którzy najpierw uciekli na przykład na Słowację, a dopiero później do Polski, nie muszą obawiać się tego, że ich ta ustawa nie dotyczy.

Nieważny dokument będzie akceptowany tylko do końca roku

W specustawie zaznaczono, że przepisy, które wskazują na brak konieczności wymiany dokumentu na nowy lub na polskie prawo jazdy, będą obowiązywały do 31 grudnia 2022 roku. Należy tutaj dodać, że w ustawie zniesiono obowiązek wymiany prawa jazdy na polskie po 6 miesiącach od uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu. Dzięki temu osoby, które takie prawo otrzymały, nie muszą decydować się na zmiany. Wciąż będą mogły podróżować po naszym kraju na ukraińskim i do tego nieważnym dokumencie. 

To jednak nie koniec, przepisy określają, że kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą, chodzi tutaj oczywiście o Ukrainę, nie ma obowiązku posiadania dokumentu potwierdzającego prawo do jego używania, jeśli nie wynika to z dowodu rejestracyjnego. To bez dwóch zdań bardzo duży przywilej i ukłon w stronę Ukraińców uciekających przed wojną. W takiej sytuacji myślenie o formalnościach i wymianie dokumentów nie wchodzi w grę, a w końcu nie wiadomo, kiedy działania wojenne prowadzone przez stronę rosyjską się zakończą. 

Działania wojenne w Ukrainie a 2023 rok – co z prawem jazdy?

Specustawa zawiesza do 31 grudnia 2022 roku obowiązek wymiany prawa jazdy z ukraińskiego na polskie. Nieważnym dokumentem Ukraińcy również będą mogli się posługiwać tylko do końca roku. Jak sytuacja będzie wyglądać w 2023? Najprawdopodobniej są dwa scenariusze. Pierwszy zależy od tego, jak dalej potoczą się losy Ukrainy. Jeśli działania wojenne się zakończą, specustawa na pewno nie zostanie przedłużona o kolejny rok. Jeśli jednak taka sytuacja nie nastąpi, a konflikt będzie eskalował, prawdopodobnie rząd wprowadzi drobne poprawki, które wydłużą okres o kolejne trzy miesiące, pół roku, a nawet o rok. Miejmy jednak nadzieję, że do końca roku sytuacja w Ukrainie uspokoi się do tego stopnia, że wiele rodzin z dziećmi, które będą chciały wrócić do swojego kraju, będą mogły to zrobić i poczują się tam bezpiecznie.

Zdj. główne: Oleg Ivanov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Marketing internetowy w motoryzacji. Kiedy jest potrzebny?
Marketing internetowy w motoryzacji. Kiedy jest potrzebny?
W dzisiejszych czasach marketing internetowy stał się nieodzownym narzędziem dla firm motoryzacyjnych, które chcą dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i zbudować trwałe relacje z klientami.
Jak prawidłowo wybrać i korzystać z piły diamentowej do cięcia granitu na mokro?
Jak prawidłowo wybrać i korzystać z piły diamentowej do cięcia granitu na mokro?
Zdobądź wiedzę o wyborze i używaniu diamentowej piły do cięcia granitu na mokro. Poradnik wskazuje na cechy sprzętu, techniki pracy i zasady bezpieczeństwa, które pomogą uzyskać najlepsze rezultaty.
Koniec z rekwirowaniem prawa jazdy na trzy miesiące?
Koniec z rekwirowaniem prawa jazdy na trzy miesiące?
To cenna inicjatywa, która wpłynie na poprawę sytuacji kierowców w konfrontacji ze służbami porządkowymi.
Ostatnie wpisy