Prawo jazdy z Ukrainy – co powinien wiedzieć uchodźca?

Prawo jazdy z Ukrainy – co powinien wiedzieć uchodźca?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Uchodźcy z Ukrainy według najnowszej specustawy mogą podróżować po naszym kraju nawet w przypadku, gdy ich prawo jazdy utraci ważność. Będzie tak jednak tylko do 31 grudnia 2022. Oczywiście aktualna sytuacja nie pozwoliłaby na przedłużenie ważności dokumentu.

Kogo obejmuje specustawa w sprawie prawa jazdy

Wszystkie osoby, które posiadają ukraińskie prawo jazdy, nie będą musiały go wymieniać w swoich urzędach. Związane jest to oczywiście z agresją Rosji. Dlatego też polski rząd wprowadził specustawę, w której zapisano informacje na temat tego, że przy kontroli drogowej osoba z Ukrainy mająca nieważny dokument nie zostanie ukarana mandatem. Co istotne, ustawa nie obejmuje tylko i wyłącznie Ukraińców, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego. Zadbano również o to, aby wszyscy ci, którzy nie trafili do Polski bezpośrednio, również mogli skorzystać z takiego przywileju. Oznacza to, że Ukraińcy, którzy najpierw uciekli na przykład na Słowację, a dopiero później do Polski, nie muszą obawiać się tego, że ich ta ustawa nie dotyczy.

Nieważny dokument będzie akceptowany tylko do końca roku

W specustawie zaznaczono, że przepisy, które wskazują na brak konieczności wymiany dokumentu na nowy lub na polskie prawo jazdy, będą obowiązywały do 31 grudnia 2022 roku. Należy tutaj dodać, że w ustawie zniesiono obowiązek wymiany prawa jazdy na polskie po 6 miesiącach od uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu. Dzięki temu osoby, które takie prawo otrzymały, nie muszą decydować się na zmiany. Wciąż będą mogły podróżować po naszym kraju na ukraińskim i do tego nieważnym dokumencie. 

To jednak nie koniec, przepisy określają, że kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą, chodzi tutaj oczywiście o Ukrainę, nie ma obowiązku posiadania dokumentu potwierdzającego prawo do jego używania, jeśli nie wynika to z dowodu rejestracyjnego. To bez dwóch zdań bardzo duży przywilej i ukłon w stronę Ukraińców uciekających przed wojną. W takiej sytuacji myślenie o formalnościach i wymianie dokumentów nie wchodzi w grę, a w końcu nie wiadomo, kiedy działania wojenne prowadzone przez stronę rosyjską się zakończą. 

Działania wojenne w Ukrainie a 2023 rok – co z prawem jazdy?

Specustawa zawiesza do 31 grudnia 2022 roku obowiązek wymiany prawa jazdy z ukraińskiego na polskie. Nieważnym dokumentem Ukraińcy również będą mogli się posługiwać tylko do końca roku. Jak sytuacja będzie wyglądać w 2023? Najprawdopodobniej są dwa scenariusze. Pierwszy zależy od tego, jak dalej potoczą się losy Ukrainy. Jeśli działania wojenne się zakończą, specustawa na pewno nie zostanie przedłużona o kolejny rok. Jeśli jednak taka sytuacja nie nastąpi, a konflikt będzie eskalował, prawdopodobnie rząd wprowadzi drobne poprawki, które wydłużą okres o kolejne trzy miesiące, pół roku, a nawet o rok. Miejmy jednak nadzieję, że do końca roku sytuacja w Ukrainie uspokoi się do tego stopnia, że wiele rodzin z dziećmi, które będą chciały wrócić do swojego kraju, będą mogły to zrobić i poczują się tam bezpiecznie.

Zdj. główne: Oleg Ivanov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie szukać pracy w transporcie na Wyspach Brytyjskich?
Jak efektywnie szukać pracy w transporcie na Wyspach Brytyjskich?
Odkryj skuteczne metody na znalezienie pracy w sektorze transportowym na Wyspach Brytyjskich. Jak przygotować się do procesu rekrutacyjnego, gdzie szukać ofert i na co zwracać uwagę.
Młodzi kierowcy muszą uważać! Mogą szybciej stracić prawo jazdy!
Młodzi kierowcy muszą uważać! Mogą szybciej stracić prawo jazdy!
Młodzi kierowcy muszą się od początku 2022 roku szczególnie pilnować. Zaostrzenie przepisów oznacza, że znacznie szybciej mogą stracić swoje wywalczone prawo jazdy.
Mundurowi bezsilni w walce z 18-letnim piratem drogowym! Jechał ponad 200 km/h!
Mundurowi bezsilni w walce z 18-letnim piratem drogowym! Jechał ponad 200 km/h!
Choć nie udało się zatrzymać kierowcy na gorącym uczynku, to, dzięki tablicom rejestracyjnym, został namierzony i zatrzymany.
Ostatnie wpisy