Kategoria B+E – jakie będziesz miał uprawnienia?

Kategoria B+E – jakie będziesz miał uprawnienia?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do jazdy samochodem wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B. Dlaczego w takim razie kierowcy decydują się na podejście do egzaminu kategorii B+E? Powód może być dość prosty. Chcą oni uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów z naczepą o łącznej masie przekraczającej 4250 kilogramów lub podłączyć do posiadanego auta naczepę o masie większej niż 750 kilogramów. 

Prawo jazdy kategorii B+E – do czego uprawnia?

Kategoria B+E daje kierowcy możliwość prowadzenia zespołu pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony z wyjątkiem autobusu i motocykla, a także kierowania pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką. Może to być również motorower lub czterokołowiec lekki – wymienione uprawnienia wiążą się z niższą kategorią AM.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc korzystać z uprawnień kategorii B+E?

Podobnie jak w przypadku większości kategorii, aby ją otrzymać, trzeba podejść do egzaminu państwowego. Jednak, aby było to możliwe, najpierw należy ukończyć kurs i mieć prawo jazdy kategorii B. Trzeba oczywiście być pełnoletnim. 

Kurs na prawo jazdy kategorii B+E – na co należy się przygotować?

Kurs na prawo jazdy należy do jednych z najbardziej stresujących momentów w życiu człowieka. Niestety jest to związane często z konkretnymi wydatkami, sięgającymi nawet 1000 lub 2000 złotych. Do tego dochodzi także zwykła ludzka niecierpliwość – każdy chciałby jak najszybciej móc korzystać z uprawnień, jakie są związane z posiadaniem prawa jazdy B+E.

Przechodząc do rzeczy, w przypadku kategorii B+E nie jest konieczne zaliczenie części teoretycznej. To duże ułatwienie, które ma związek z tym, że podstawą do uzyskania uprawnień jest pozwolenie na prowadzenie samochodów – kategoria E jest dodatkiem. Dlatego głównym elementem uzyskania prawa jazdy B+E jest test praktyczny.

Egzamin na prawo jazdy kategorii B+E – ważne informacje

Skoro już wiadomo, że do uzyskania uprawnień kategorii B+E nie jest potrzebny egzamin teoretyczny, warto przejść do paru szczegółów dotyczących części praktycznej. Aby do niej podejść, należy przejść szkolenie, które trwa zwykle do 15 godzin. Warto przypomnieć, że szkolenie to jest zakończone egzaminem wewnętrznym – to test, który pozwala przygotować się psychicznie do głównego egzaminu. 

Sam egzamin praktyczny odbywa się w ośrodku WORD – Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Potrzebne są do tego numer PKK, dowód tożsamości, a także potwierdzenie uiszczenia opłaty za egzamin. Rachunek zamyka się w kwocie 200 złotych. Na samym placu przechodzi się przez etapy znane ze zdawania testu na prawo jazdy kategorii B. Do poszczególnych etapów można zaliczyć:

  • sprawdzenie poziomu oleju w silniku;
  • sprawdzenie sygnału dźwiękowego;
  • sprawdzenie stanu wybranych świateł;
  • przygotowanie do jazdy: ustawienie fotela, lusterka i pasów bezpieczeństwa;
  • sprzęganie samochodu z naczepą;
  • wykonanie zadań na placu manewrowym, a także w mieście.

Odbiór prawa jazdy kategorii B+E

Po pozytywnym zdaniu egzaminu kategorii B+E można będzie przejść do najprzyjemniejszego momentu, czyli odebrania prawa jazdy. Niestety sama opłata za kurs, a także za podejście do egzaminu, to nie koniec kosztów. Trzeba jeszcze przeznaczyć 100,50 zł na wydanie dokumentów. Prawo jazdy kategorii B+E poszerza zakres uprawnień kierowcy, dlatego warto zastanowić się nad jego uzyskaniem. 

Zdjęcie główne: Bas Peperzak/unsplash.com



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niepełnosprawni na eLce – jak znaleźć szkołę jazdy?
Niepełnosprawni na eLce – jak znaleźć szkołę jazdy?
Czy jest dużo ofert kursów na prawo jazdy dla niepełnosprawnych? Jak je znaleźć?
Gdzie zdasz na prawo jazdy za pierwszym razem? Sprawdzamy!
Gdzie zdasz na prawo jazdy za pierwszym razem? Sprawdzamy!
WORD-y nie zostały stworzone równe – większa zdawalność w niektórych rejonach Polski to niezaprzeczalny fakt. Sprawdź, gdzie najlepiej zdawać egzamin na prawo jazdy!
Najnowsze pytania na prawo jazdy kat. C! Na co uważać?
Najnowsze pytania na prawo jazdy kat. C! Na co uważać?
Prawo jazdy kategorii C jest bardzo popularne wśród osób szukających zatrudnienia jako kierowca zawodowy. Jakich nowych pytań można się spodziewać na egzaminie teoretycznym?
Ostatnie wpisy