Ubezpieczenie NNW jest rozsądną opcją dla młodego kierowcy, lecz dość mocno podwyższa ono cenę polisy. Jak więc dobrze je wybrać?
Młodzi kierowcy w kwestii prawa mają niestety trochę pod górkę. Bardziej rygorystyczne limity pod względem przekraczania przepisów ruchu drogowego to akurat dość rozsądny ruch, lecz dla wielu osób wysokość ubezpieczenia to naprawdę ogromne koszty. Nawet jeżeli nowy kierowca przejechał już rok czy dwa bez żadnych wpadek, cena polisy ubezpieczeniowej może być naprawdę wysoka.
Oczywiście koszty wzrosną jeszcze bardziej, jeżeli zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czym ono dokładnie jest, dlaczego może być ono ważne i jak wybrać je tak, by jego koszty nas nie przytłoczyły, szczególnie jeżeli posiadamy niewielki staż za kółkiem?
NNW, jak sama nazwa wskazuje, to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie ubezpiecza ono samochodu, ale osoby poruszające się nim – zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Co ważne, działa niezależnie od tego, czy kierowca posiadający tę polisę był sprawcą, czy ofiarą kolizji lub wypadku.
W razie wypadku polisa OC będzie nas chronić jedynie przed – po raz kolejny wskazuje na to nazwa – odpowiedzialnością cywilną. Jeżeli jednak jego konsekwencją będą urazy Twoje lub Twoich pasażerów, polisa NNW sprawi, że będziecie mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. NNW pokryje pobyt w szpitalu, rehabilitację, zapomogę w przypadku niezdolności do pracy, a w tych najgorszych przypadkach – pokrycie kosztów organizacji pogrzebu i świadczenia dla rodziny w przypadku śmierci poszkodowanego.
Opłata związana z wykupieniem NNW może wahać się w zależności od naprawdę wielu czynników. Są to między innymi czas obowiązywania polisy, suma ubezpieczenia, rodzaj auta i liczba miejsc dla pasażerów, a także – niestety – wiek kierowcy.
Nie ma co ukrywać – ma to bardzo duże znaczenie dla ubezpieczycieli. Młody kierowca jest w ich oczach znakiem zapytania i nawet pomimo bezszkodowej jazdy niska składka dla osoby z niewielkim doświadczeniem za kierownicą jest dla ubezpieczalni ogromnym ryzykiem finansowym.
Nic więc dziwnego, że tak wielu młodych kierowców korzysta z możliwości wpisania do dowodu rejestracyjnego auta rodzica jako współwłaściciela lub całkowitego właściciela auta. Czy da się jednak w inny sposób ograniczyć koszty NNW?
Niektóre firmy ubezpieczeniowe są w stanie w pewien sposób pójść na rękę młodym kierowcom, oferując im ciekawe oferty obniżające w dłuższej perspektywie cenę polisy ubezpieczeniowej.
Są to często promocje, które oferują kilkuprocentowy zwrot składki po roku bezszkodowej jazdy po wykupieniu polisy, oraz bonusy za samodzielną rejestrację bez współwłaściciela – bardziej doświadczonej osoby. Sposobem może być również, choć z pewnością pewna grupa osób może być z tego niezadowolona, wybór samochodu z mniejszym silnikiem. To jeden z głównych faktorów, na jaki patrzą ubezpieczalnie podczas szacowania składki. Można również pokusić się o kupno nowszego auta, lecz nie wszyscy będą w stanie to zrobić. Tak czy owak, istnieje wiele sposobów, by obniżyć koszty ubezpieczenia NNW i polisy ogółem.
Zdjęcie główne: Vlad Deep/unsplash.com