AC dla młodego kierowcy – jak wybrać najlepszą ofertę?

AC dla młodego kierowcy – jak wybrać najlepszą ofertę?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy, poza ogromną radością i ulgą, otwiera możliwość posiadania własnych czterech kółek. Jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Poszukiwania odpowiedniego auta mogą trwać miesiącami i nie jest to koniec problemów. Wtedy przychodzi czas na wszelkiego rodzaju biurokrację; rejestrację samochodu czy załatwianie polisy ubezpieczeniowej. Świeży kierowca powinien również pomyśleć nad Autocasco – ubezpieczeniem od zdarzeń losowych. 

Młodzi kierowcy i wypadkowość

Według oficjalnych statystyk policyjnych najczęstszym sprawcą wypadków drogowych jest kilkudziesięcioletni mężczyzna posiadający prawo jazdy od niedawna. Brak doświadczenia nie przeszkadza jednak w przecenieniu swoich umiejętności za kierownicą. Nie pomagają też buzujące hormony, które wpływają na zachowanie młodych dorosłych. W roku 2019 niemal pięć tysięcy wypadków (w tym 462 ofiar śmiertelnych i 6409 rannych) zostało spowodowanych przez kierowców w grupie wiekowej od 18 do 24 lat. 

Zdarzenia drogowe wiążą się z wypłatami ubezpieczeń – nic więc dziwnego, że agencje ubezpieczeniowe bardzo rygorystycznie podchodzą do młodych kierowców. Młodzi stażem często zmuszeni są wyłożyć gigantyczne sumy pieniędzy za najbardziej podstawowe pakiety ubezpieczeń. 

Górna granica grupy „młodych kierowców” może czasami wynosić nawet 29 lat. Wynika to z tego, że głównym czynnikiem nie jest wyłącznie wiek, ale również data wydania uprawnień. Agencje ubezpieczeniowe jawnie określają młodych kierowców, jako ludzi, którzy powodują więcej zdarzeń drogowych niż przeciętny kierowca. Zasadą jest, że ubezpieczalnie ustalają granicę wieku od 24. do 26. lat. 

Autocasco

Młodzi kierowcy nie mają łatwo również w przypadku ubezpieczenia od zdarzeń losowych – tzw. AC. Z racji faktu, że jest to usługa dobrowolna, agencje ubezpieczeniowe oferują wiele pakietów autocasco – ma to jednak wpływ na wysokość rocznej lub miesięcznej stawki. Ubezpieczenie od wydarzeń losowych jest szczególnie atrakcyjne dla młodych kierowców, którzy dopiero łapią pierwsze doświadczenia za kółkiem. AC poza ochroną od spowodowanej kolizji oferuje również szereg innych benefitów:

  • odszkodowanie w przypadku kradzieży auta,
  • pokrycie szkód w przypadku losowych zdarzeń wynikających z natury – mogą to być na przykład uszkodzenia powstałe w wyniku gradu, powodzi czy spadających gałęzi,
  • odszkodowanie w przypadku bycia ofiarą wandalizmu oraz innych przestępstw dokonanych przez nierozpoznanych sprawców.

Autocasco jest poduszką bezpieczeństwa, która sprawia, że nie będziesz musiał przejmować się sferą finansową w przypadku kolizji lub wydarzeń losowych (proporcjonalnie do wykupionego pakietu). 

Znalezienie najlepszej oferty

Z racji zwiększonego ryzyka, ubezpieczalniom nie opłaca się oferować atrakcyjnych ofert młodym kierowcom. Bezpośrednio wiąże się to z ogromnymi kosztami pokrywanymi przez ubezpieczalnie. 

Choć znalezienie najlepszej oferty może być trudne, zdecydowanie nie jest niemożliwe. Po pierwsze, musicie uzbroić się w cierpliwość; poszukiwania mogą potrwać nawet tygodniami. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę szczegóły, które najbardziej przydadzą się w Twojej sytuacji. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na następujące elementy.

  • Sposób naprawy pojazdu – w przypadku samochodów nowych i o dużej wartości wybierz bezgotówkową likwidację szkody w ASO (koszty zostaną rozliczone przez serwis bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym).
  • Amortyzacja części – wypłacone odszkodowanie zostanie pomniejszone proporcjonalnie do naturalnego zużycia komponentów pojazdu. Regułą jest, że im starszy samochód, tym potrącenie będzie większe.
  • Udział własny – mniejsza stawka Autocasco związana jest z udziałem własnym przewidzianym w umowie. Odszkodowanie zostanie pomniejszone o określony w umowie procent.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać standy z tworzyw sztucznych do efektywnej promocji twojego produktu?
Jak wykorzystać standy z tworzyw sztucznych do efektywnej promocji twojego produktu?
Odkryj skuteczność reklamy z użyciem standów z tworzyw sztucznych. Dowiedz się, jak na bazie nich możesz zaprojektować udaną promocję swojego produktu.
Baza pytań na egzamin – czy znajdziemy coś takiego?
Baza pytań na egzamin – czy znajdziemy coś takiego?
Baza pytań na egzamin – czy znajdziemy coś takiego? Czy można lepiej przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?
Czy warto udać się do znajomego instruktora? Zalety i wady takiego rozwiązania
Czy warto udać się do znajomego instruktora? Zalety i wady takiego rozwiązania
Chcesz zapisać się na kurs prawa jazdy i zastanawiasz się, czy warto zdecydować na usługi znajomego? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.
Ostatnie wpisy