Pierwsze ubezpieczenie AC – w jaki sposób je wybrać?

Pierwsze ubezpieczenie AC – w jaki sposób je wybrać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych oprócz obowiązkowej polisy OC możemy też zdecydować się na ubezpieczenie autocasco, czyli AC. Pozwala ono na finansowe zabezpieczenie się na przykład przed kradzieżą czy też zniszczeniem swojego samochodu. Jak jednak wybrać ubezpieczenie AC?

Czym dokładnie jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie autocasco to jedno z nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. To drugie najczęściej wspominane ubezpieczenie z uwagi na to, jaką ochronę zapewnia. Jest ono bowiem zabezpieczeniem kierowcy przed sytuacjami, które mogłyby doprowadzić do sporych strat, takich jak na przykład zniszczenie auta przez siły przyrody, kradzież, ale też wspiera kierowcę w razie niewielkich awarii uniemożliwiających jazdę – takich jak na przykład koniec paliwa, wyładowany akumulator czy też zamrożone zamki w drzwiach. 

To, przed czym chroni AC, nie jest jednak sztywno określone tak jak w wypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Każdy ubezpieczyciel ma swoje warunki, a do tego nierzadko różnią się one w zależności od tego, czego oczekuje dany kierowca decydujący się na wykup polisy AC.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pierwszego AC?

Z racji tego, że zakres ubezpieczenia autocasco nie jest sztywno określony, wiele osób nie do końca wie, na co patrzeć podczas wyboru swojej pierwszej polisy AC. Bardzo ważne jest sprawdzenie tego, jak wygląda sytuacja ze zniżkami. Zazwyczaj te na polisę AC są liczone oddzielnie i możemy mieć nawet bardzo duże zniżki na ubezpieczenie OC, a na autocasco nie dostaniemy żadnej. Niektórzy ubezpieczyciele oferują jednak przeniesienie zniżek z OC na AC w przypadku doświadczonych kierowców, którym udało się zebrać lata bezszkodowej jazdy. 

Niezwykle ważna kwestia przy wyborze AC to odpowiednie ocenienie wartości swojego samochodu. Najważniejsze, by jej nie zaniżyć, gdyż w ten sposób w razie na przykład kradzieży po prostu stracimy pieniądze, gdyż otrzymamy ich mniej, niż auto było warte i to, że opłacaliśmy niższą składkę, nie pozwoli na ich odzyskanie. Podanie z kolei zbyt wysokiej wartości skończy się tak, że będziemy opłacać zawyżoną składkę, a w razie szkody otrzymamy i tak wartość auta, więc stracimy pieniądze przez to, że będziemy płacić zbyt wysokie składki każdego roku. 

Bardzo istotne jest również ustalenie tego, jak przeprowadzane będą naprawy. Do wyboru mamy wariant kosztorysowy oraz serwisowy. W tym pierwszym kierowca otrzymuje gotówkę potrzebną do naprawy wedle kosztorysu przygotowanego przez rzeczoznawcę, ale naprawę wykonuje już we własnym zakresie. W wariancie serwisowym wystarczy, by auto trafiło do serwisu, który został wybrany wraz z ubezpieczycielem i serwis za naprawę rozliczy się bezpośrednio z ubezpieczycielem. 

Na koniec warto dokładnie sprawdzać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia w poszukiwaniu wszelkich wyłączeń odpowiedzialności, które sprawią, że nie będziemy mieć prawa do otrzymania odszkodowania. Niektóre ubezpieczenia autocasco działają na przykład tylko na terenie Polski.

Zdj. główne: 652234/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co daje regularny serwis auta?
Co daje regularny serwis auta?
Zastanawiasz się, czy regularny serwis samochodu jest potrzebny? Odpowiedź brzmi - oczywiście, że tak! Dowiedz się, które elementy warto przede wszystkim sprawdzić.
Teoretyczny egzamin na kierowcę autobusu – czego się spodziewać?
Teoretyczny egzamin na kierowcę autobusu – czego się spodziewać?
Chcesz zostać kierowcą autobusu i zastanawiasz się, co należy zrobić? W takim razie koniecznie zapoznaj się z zasadami egzaminu teoretycznego i praktycznego kategorii D.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i sprzęt dla twojego gospodarstwa rolnego?
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i sprzęt dla twojego gospodarstwa rolnego?
Wybór odpowiednich narzędzi i sprzętu jest kluczowy dla efektywnego zarządzania gospodarstwem rolnym. Dowiedz się, jak dokonywać najlepszych wyborów, które przyniosą Ci wymierne korzyści.
Ostatnie wpisy