Statystyki zdawalności w innych krajach Unii Europejskiej – jak wypada Polska?

Statystyki zdawalności w innych krajach Unii Europejskiej – jak wypada Polska?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jaka jest zdawalność prawa jazdy w Polsce, a także innych krajach Unii Europejskiej? Może się wydawać, że w innych krajak europejskich wygląda to zdecydowanie łatwiej. Przekonaj się, jaka jest prawda i jak wygląda egzamin w innych miejscach na świecie.

Polska

W Polsce przyszli kierowcy nie bez powodu obawiają się egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy. Nasze prawo jest dość rygorystyczne, egzaminatorzy często srogo patrzą na kursantów. Przez to Polska plasuje się na szarym końcu, jeśli chodzi o statystyki zdawalności. Za pierwszym razem prawo jazdy w Polsce zdaje około 50-60 procent osób – to wyniki egzaminu teoretycznego. Praktyczny egzamin okazuje się trudniejszy, przez co zdawalność określana jest na poziomie ok. 40 procent. Nie są to zadowalające wyniki, które mogą cieszyć jedynie egzaminatorów, ponieważ egzaminy na prawo jazdy nie należą do najtańszych.

Niemcy

Niemal takie same wyniki można zauważyć u naszych sąsiadów. W Niemczech prawo jazdy nie zdaje jedna trzecia kursantów. Warto jednak wiedzieć, że jest tam jedno miejsce, gdzie zdawalność jest naprawdę wysoka. Jeśli chcesz zdać prawo jazdy z łatwością na terenie Niemiec, wystarczy wybrać się do Hesji. Wyniki pokazują, że ponad 69 procent kursantów kończy egzamin teoretyczny sukcesem już za pierwszym razem. Natomiast egzamin teoretyczny idzie jeszcze lepiej. Ponad 77 procent kursantów może pochwalić się pozytywnym wynikiem i zyskuje uprawienia do prowadzenia pojazdu.

Czechy

Szukasz miejsca, gdzie zdanie prawa jazdy to bułka z masłem? W takim razie koniecznie udaj się do Czech. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić. Jednym z wymogów jest dowód zameldowania na terenie Czech minimum przez pół roku. W tym kraju europejskim zdanie egzaminu na prawo jazdy jest kilkukrotnie łatwiejsze niż w Polsce. Za pierwszym razem zdaje go około 96 procent kursantów. To wynik, który wprawia w osłupienie, jeśli weźmiemy pod uwagę Polskę i Niemcy. Za kurs należy zapłacić około 1200 złotych. Dodatkowo oferowane są ułatwienia dla obcokrajowców, którzy zdecydowali się na zdanie prawa jazdy właśnie w tym kraju. Oferowany jest dla nich tłumacz, przez co egzamin można zdać bez żadnych trudności.

Szwajcaria

Zdanie egzaminu w tym kraju nie należy do najłatwiejszych. Jest tam jeszcze trudniej niż w Niemczech. Statystyki pokazują, że prawo jazdy zdaje tam za pierwszym razem jedynie 50 procent kursantów. Ten wynik sprawia, że Szwajcaria plasuje się blisko Polski.

Holandia

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Holandii w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Warto jednak wiedzieć, że dla osób mieszkających w Holandii standardem jest dojeżdżanie do miejsca pracy ponad 70 km w jedną stronę. Przeprowadzając się tam, warto pomyśleć o zrobieniu prawa jazdy. Zanim jednak zdecydujesz się na zdawanie egzaminu w Holandii, konieczne przekonaj się, czy egzamin jest tam łatwiejszy niż w Polce? Zdawalność prawa jazdy w Holandii porównywalna jest do wyników, jakie osiągają polscy kierowcy. Warto jednak zaznaczyć, że egzamin w Holandii jest zaliczany do jednych z najdroższych w Unii Europejskiej. Cena, jaką należy zapłacić za jeden kurs z egzaminem to ok. 3000 złotych.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że prawo jazdy zdobyte chociażby w Niemczech, można łatwo stracić. Warto również wspomnieć, że mandaty za przekroczenie prędkości, przejechanie na czerwonym świetle, wymuszenie pierwszeństwa lub jazdę po alkoholu są o kilkaset złotych wyższe w innych krajach Unii Europejskiej niż w Polsce.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy egzamin teoretyczny na kierowcę ciężarowego różni się od egzaminu na prawo jazdy osobowego?
Czy egzamin teoretyczny na kierowcę ciężarowego różni się od egzaminu na prawo jazdy osobowego?
Rozważania na temat różnic i podobieństw egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kategorii B i C.
Na czym przechowywać rzeczy w magazynie?
Na czym przechowywać rzeczy w magazynie?
Jeśli posiadasz swój magazyn, na pewno zdajesz sobie sprawę, że porządek jest podstawą organizacji. Sprawdź, jak ułatwić sobie kontrolowanie przestrzeni do przechowywania dzięki praktycznym rozwiązaniom i funkcjonalnym meblom!
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Najczęstsze pułapki, w które wpadają leasingobiorcy, ubezpieczając samochód związane są z brakiem znajomości zasad ubezpieczeń i umów leasingowych.
Ostatnie wpisy