Zdawalność prawa jazdy w Europie – jak wypadamy na tle innych?

Zdawalność prawa jazdy w Europie – jak wypadamy na tle innych?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy znamy przynajmniej kilka osób, które miały spore lub jeszcze większe problemy ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy. Nie zawsze jednak wiąże się to z brakiem umiejętności czy uważności na drodze. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, które miejsce pod względem zdawalności zajmują Polki i Polacy?

Wielka Brytania

Każdego roku, na wyspy udają się setki tysięcy imigrantów ubiegających się o tamtejsze prawo jazdy. Choć z powodu Brexitu proceder ten będzie z czasem tracił na sile, to bez wątpienia nadal istnieje i ma się dobrze.

Co ciekawe, jeszcze w 2013 roku imigranci mogli zdawać prawo jazdy w aż 21 językach – i, co najważniejsze z naszego punktu widzenia, także po Polsku. Niestety, z czasem wprowadzono regulacje mówiące o ujednoliceniu języka, w którym przeprowadzane są egzaminy – bez zaskoczenia, został nim angielski. 

Co ciekawe, imigrant przebywający na terenie Wielkiej Brytani musi przebywać na terenie wspólnoty aż 185 dni w ciągu roku. Aby rozpocząć cały proces i przystąpić do egzaminu wystarczy wypełnić formularz i wysłać go pocztą. Co ciekawe, kierowca otrzymuje tymczasowe prawo jazdy, które upoważnia adepta do prowadzenia samochodu w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy przynajmniej od trzech lat. To właśnie tam można najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy w Europie.

Niemcy

W Niemczech prawo jazdy można uzyskać już w wieku 17 lat. Co ciekawe, mając 16 lat można zapisać się na kurs, jednak podobnie jak w Polsce, do egzaminu można przystąpić dopiero miesiąc po 17. urodzinach. Test teoretyczny składa się z 30 pytań wielokrotnego wyboru.

Egzamin praktyczny trwa zazwyczaj od 30 do 45 minut. Przyszły kierowca musi wykazać zdolność do sprawnego, płynnego i, co najważniejsze, bezpiecznego kierowania pojazdem. Warto zaznaczyć, że w Niemczech łatwiej jest zdać prawo jazdy. Nie zdaje jedna na trzy osoby – w Polsce jedna na dwie osoby.

Czechy

W porównaniu z Polską, prawo jazdy w Czechach jest o wiele tańsze – w roku 2021, średnia wysokość opłat za prawo jazdy wynosi ponad dwa tysiące złotych. Swego czasu, Czechy były znane z tak zwanej “turystyki na prawo jazdy”, jednak od paru lat systematycznie wprowadzane są regulacje mające na celu ukrócić ten proceder. Niemniej jednak, w Czechach o wiele łatwiej można uzyskać prawo jazdy. Po otrzymaniu dokumentu, obcokrajowiec zmuszony jest przetłumaczyć go na język polski i nosić razem z oryginałem. 

Skandynawia

Kraje północy Europy uchodzą za najbezpieczniejsze na świecie. Podobnie jak w niektórych innych krajach Unii Europejskiej, również w krajach skandynawskich istnieje możliwość prowadzenia samochodu od 16 roku życia pod okiem osoby dorosłej posiadającej prawo jazdy od co najmniej kilku lat.

Co ciekawe, istnieje możliwość nauki i zdawania egzaminu samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. W tym przypadku prawo jazdy podkreśla uprawnienia do prowadzenia samochodów z tego typu skrzynią. Choć cena prawa jazdy jest porównywalna do tych spotykanych w Polsce, to na uwagę zasługuje przede wszystkim dobrze rozwinięta infrastruktura i dobrze skonstruowane prawo o ruchu drogowym. 

Szwajcaria

To kolejne państwo praktycznie podchodzące do uprawnień umożliwiających prowadzenie pojazdów. Ogólnie rzecz ujmując, w Szwajcarii prawo jazdy zdaje o wiele więcej osób niż w Polsce. Kursant musi obligatoryjnie przejść dwa kursy teoretyczne i następujący po nich egzamin teoretyczny. Uzyskawszy pozytywny wynik, można już wsiadać do samochodu – co ważne, każdy może uczyć adepta poruszać się czterema kółkami pod warunkiem, że może pochwalić się odpowiednim stażem za kółkiem. 

Z pewnością na wysoką zdawalność w Szwajcarii przekłada się ludzkie podejście do egzaminu praktycznego – podchodzący do egzaminu sprawdzany jest z praktycznych umiejętności prowadzenia samochodu.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ministerstwo Infrastruktury rozważa podwyżkę za przegląd?
Ministerstwo Infrastruktury rozważa podwyżkę za przegląd?
Nieoficjalnie, cena za usługę przeglądu technicznego mogłaby wzrosnąć nawet do 130 złotych netto. Czy uważacie, że to słuszna propozycja?
Prawo jazdy kategorii A – na co uważać na egzaminie?
Prawo jazdy kategorii A – na co uważać na egzaminie?
Dokument prawa jazdy kat. A otwiera wiele drzwi związanych z jednośladami. Dziś omówimy najważniejsze zagadnienia egzaminacyjne i na co w szczególności zwrócić uwagę.
Jechałeś szybkiej niż 61km/h? Niedługo możesz stracić za to prawo jazdy
Jechałeś szybkiej niż 61km/h? Niedługo możesz stracić za to prawo jazdy
Być może już niedługo, przez działania Ministerstwa Sprawiedliwości, najbardziej rykoszetem mogą dostać kierowcy, którzy przekroczą prędkość na terenie zabudowanym. Władze chciały ukrócić wykroczenia na autostradach, jednak zmiany mogą najbardziej dotknąć kierowców poruszających po miastach.
Ostatnie wpisy