Kursanci często szukają drogi na skróty, jeżeli chodzi o zdawanie prawa jazdy. Niektóre z nich są skuteczne, a niektóre nie. Czy można znaleźć coś takiego, jak baza pytań na egzamin?
Wchodząc na stronę Ministerstwa Infrastruktury, można zapoznać się z licznymi pytaniami egzaminacyjnymi, które są podzielone na trzy segmenty. To efekt tego, że ministerstwo podjęło decyzję o przejęciu pełnej odpowiedzialności, jeżeli chodzi o merytorykę i zasadność zadawanych pytań.
Jawna baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy jest na pewno dużym ułatwieniem, jednak nie aż tak wielkim, jakby mogło się wydawać. Cały zestaw pytań obejmuje aż 3 tysiące pozycji, co na pewno nie jest niemożliwe, ale wydaje się niesamowicie trudnedo zapamiętania. Warto także mieć na uwadze, że nie wszystkie dotyczą akurat naszej kategorii. To zbiór pytań dotyczący wszystkich odmian prawa jazdy.f
Skoro już wiadomo, że baza pytań na egzamin jest jawna, to warto się zastanowić, jakie inne kroki należy przedsięwziąć, aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów, niezależnie od kategorii. Na początku należy określić, kto może się w ogóle ubiegać o takie uprawnienia.f
O uprawnienia może się ubiegać każdy obywatel Polski, który po raz pierwszy chciałby uzyskać prawo jazdy. Oczywiście, jeżeli jest w wieku wymaganym do danej kategorii. Najmniejsza bariera to 14 lat. To właśnie osoby w tym wieku mogą zostać posiadaczami prawa jazdy kategorii AM i prowadzić motorowery dwukołowe, trójkołowe czy quady. O prawo jazdy może się także ubiegać dyplomata na placówce w Polsce.
Każdy z przyszłych kierowców jest zobligowany do tego, żeby przedłożyć w urzędzie stosowne dokumenty.
Tym samym każdy, kto chce usiąść za kółkiem danego pojazdu, powinien najpierw przygotować:
Następnie przystępuje się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Żeby lepiej się do niego przygotować, można skorzystać z bazy pytań. Linki znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/infrastruktura/prawo-jazdy w akapicie „pytania egzaminacyjne na prawo jazdy”. Przeczytanie ich będzie na pewno dużym ułatwieniem podczas ubiegania się o uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów w danej kategorii.
Z kolei egzamin praktyczny, jest etapem, który jest dostępny wyłącznie w chwili, w której wiadome jest, że zdający otrzymał pozytywne noty za część teoretyczną. Sprawdzenie wiedzy przyszłego kierowcy obejmuje: sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, prawidłowe wykonanie manewrów na placu manewrowym i zweryfikowanie umiejętności na drogach miejskich.
Do każdego z tych etapów warto się dobrze przygotować i poświęcić odpowiednio dużo czasu na trening. Pomoże w tym na pewno jawna baza pytań i odpowiednio duża liczba godzin spędzonych na jeździe po mieście w szkole jazdy.
Zdjęcie główne: Kindel Media/pexels.com