Wielu kierowców zapomina o tym, że w naszym kraju istnieje taka kategoria prawa jazdy, jak kategoria T. Nie jest ona tak często zdawana, jak w przeszłości. Do czego uprawnia kategoria T i czy warto ją jeszcze zdawać?
W mowie potocznej prawo jazdy kategorii T nazywane jest prawem jazdy na traktor. W ten sposób nie mijamy się z prawdą, lecz trzeba pamiętać, że legalnie każdy ciągnik można prowadzić, nawet posiadając najczęściej zdawaną kategorię B. W zakresie pojazdów wykorzystywanych w gospodarstwach rolniczych, prawo jazdy na kategorię T zapewnia jednak znacznie więcej możliwości.
Prawo mówi o tym, że posiadacz prawa jazdy kategorii T jest uprawniony do kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami), a także do kierowania wszystkimi pojazdami, na które zezwolenie otrzymujemy, zdobywając kategorię AM.
Największa różnica między prawem jazdy kategorii T a prawem jazdy kategorii B to minimalny wiek potrzebny do zdobycia uprawnień. W wypadku kategorii T wystarczy mieć bowiem ukończone 16 lat. Kurs można oczywiście rozpocząć z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W szkołach rolniczych możliwe jest również wzięcie udziału w kursie przygotowawczym, który rozpoczyna się rok przed ukończeniem 16 lat.
Sam proces zdawania prawa jazdy kategorii T jest dość prosty i podobny do pozostałych kategorii prawa jazdy. Najpierw trzeba wyrobić PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Następnie pora na kurs na prawo jazdy, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Po kursie zdajemy egzamin teoretyczny podzielony na dwie części. Pierwsza składa się z 20 pytań z wiedzy ogólnej, a druga to 12 pytań specjalistycznych przeznaczonych dla kategorii T. Następnie wystarczy zdać egzamin praktyczny składający się z jazdy po placu oraz w ruchu drogowym zespołem pojazdów składającym się z ciągnika i przyczepy.
Wydawać by się mogło, że w związku z tym, iż kategoria B wystarczy do jazdy ciągnikiem, zdanie kategorii T nie ma większego sensu. Takie myślenie jest jednak błędne, gdyż kategoria T pozwala na znacznie więcej. Dzięki niej możemy prowadzić ciągnik z inną przyczepą niż lekka. To prawo jazdy można zdobyć też 2 lata szybciej, co jest przydatne dla osób, które mają szansę na pracę w gospodarstwie rolniczym z racji na to, że na przykład ich rodzina takie prowadzi.
Zdj. główne: wurliburli/pixabay.com