Czym grozi brak OC?

Czym grozi brak OC?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdego roku coraz więcej kierowców nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Z biegiem lat wzrastają również kary, jakie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na osoby bez polisy. Dodatkowo rośnie także skuteczność UFG w poszukiwaniu takich kierowców. Co więc należy robić, by uniknąć kary?

Kiedy zostanie nałożona kara?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może zwrócić się do Ciebie o okazanie dokumentów, które muszą potwierdzić zawarcie umowy ubezpieczenia w przypadku, kiedy np. podczas kontroli przez Policję pojawiły się wątpliwości co do polisy. Zdarza się również tak, że brak OC może wyjść na jaw podczas sprawdzania informacji, jakie przekazywane są do UFG przez firmy ubezpieczeniowe. 

Jeśli zostałeś wezwany przez UFG do udzielenia informacji, masz 30 dni na wykazanie, że umowa ubezpieczenia OC została zawarta zgodnie zobowiązującymi przepisami, czyli, że Twoja polisa OC obejmowała cały rok kalendarzowy, w którym dokonano kontroli lub wniesienie opłaty. która została wskazana w piśmie.

W momencie niedotrzymania zakreślonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny terminu przewidzianego na udzielenie odpowiedzi, sprawa zostanie automatycznie skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego w administracji. W praktyce oznacza to, że opłat karna będzie egzekwowana przez urząd skarbowy właściwy miejscu pobytu osoby, która nie dopełniła obowiązku wykupu polisy OC.

Jeżeli pojazd jest nieużywany, zepsuty lub jest wrakiem powypadkowym, polisa OC musi być ważna do momentu, kiedy auto nie zostanie wyrejestrowane. Istnieje również możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu, jednak dotyczy to tylko samochodów ciężarowych, przyczep (o masie 3,5 tony), pojazdów specjalnych, autobusów, ciągników samochodowych.

Postępowanie

Kiedy udowodnisz poprzez wskazanie, że w danym okresie zawarte przez Ciebie ubezpieczenie OC było ważne lub nie podlegałeś takiemu obowiązkowi, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odstąpi od dochodzenia opłaty. W przeciwnym wypadku opłata będzie egzekwowana w trybie egzekucyjnym w urzędzie skarbowym. 

Jeśli sprzeciwiasz się dochodzenia opłaty w trybie egzekucyjnym, masz prawo wnieść zarzuty do Zarządu Funduszu za pośrednictwem prowadzącego postępowanie egzekucyjne naczelnika urzędu skarbowego. Natomiast na postanowienie wydane przez Zarząd Funduszu możesz złożyć zażalenie do Rady Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, której postanowienie będzie ostateczne.

Wysokość kary

Kwota jaką należy uiścić do UFG tytułem kary za niedopilnowanie aktualności polisy OC jest zależna od płacy minimalnej w danym roku oraz długości trwania okresu bez posiadania ubezpieczenia. W 2021 kara za brak OC w przypadku samochodu osobowego wynosi 1120 zł (do 3 dni), 2800 zł (od 4 do 14 dni), 5600 zł (powyżej 14 dni). Więcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych, tj. 1680 zł (do 3 dni), 4200 zł (od 4 do 14 dni), 8400 (powyżej 14 dni). Najmniejszą karą zostaną obarczeni posiadacze innych pojazdów, np. motorower lub motocykl: 190 zł (do 3 dni), 470 zł (od 4 do 14 dni), 930 zł (powyżej 14 dni).

Jak uniknąć kary

Przede wszystkim sprawdź, czy Twoja polisa OC jest ważna. Warto przy tym mieć poukładane wszystkie dokumenty, by w razie potrzeby bez nerwów znaleźć to, czego potrzebujemy. Jeśli potrzebujesz nowego ubezpieczenia, skorzystaj z programów takie, jak porównywarka oc oraz kalkulator oc, by sprawdzić koszt polisy i wybrać dla siebie odpowiednią ofertę.

Jeśli martwisz się o ewentualne zaniżone odszkodowanie Kraków będzie miastem, w którym możesz znaleźć specjalistów, zajmujących się pomocą w walce z nieuczciwymi ubezpieczycielami o należne wypłacenie świadczenia.

W przypadku, kiedy umowa z ubezpieczycielem wygasła, nie będzie możliwe uniknięcie kary. Istnieje jednak możliwość rozłożenia płatności na raty, odroczenia terminu płatności lub możesz też złożyć wniosek o umorzenie kary w części lub w całości, jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przychyli się do takiego pisma tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy wykażesz np. niezwykle trudną sytuację życiową/materialną.

Może też dojść do sytuacji, w której nie byłeś posiadaczem pojazdu w dniu kolizji lub kontroli. Wtedy należy przedstawić dowód zbycia pojazdu, tj. umowa darowizny, umowa sprzedaży oraz dowód zawarcia umowy ubezpieczenia OC, obowiązującej od dnia sprzedaży pojazdu. Nadto w trakcie roku kontroli mogłeś nabyć pojazd, którego kontrola dotyczy lub zarejestrować go po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W takim wypadku powinieneś przedstawić UFG odpowiednie dokumenty, tj. umowę kupna lub dokument, potwierdzający datę rejestracji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zwracać się do egzaminatora? To problem dla zdających
Jak zwracać się do egzaminatora? To problem dla zdających
Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy to dopiero początek. Wynik jest zależny od wielu kwestii – nawet takich jak kultura osobista.
Jak wybrać odpowiednie części do klimatyzacji samochodowej?
Jak wybrać odpowiednie części do klimatyzacji samochodowej?
Twój przewodnik po wyborze odpowiednich części do klimatyzacji samochodowej. Zrozumieć, na co zwracać uwagę, aby osiągnąć optymalną wydajność i komfort jazdy.
1 czerwca wejdą w życie nowe przepisy drogowe. Kiedy piesi będą mieli pierwszeństwo?
1 czerwca wejdą w życie nowe przepisy drogowe. Kiedy piesi będą mieli pierwszeństwo?
Czy jest się czego obawiać? Już wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego!
Ostatnie wpisy