Szkoda całkowita z OC sprawcy – czy jest korzystna dla poszkodowanego?

Szkoda całkowita z OC sprawcy – czy jest korzystna dla poszkodowanego?

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Poznanie różnic między tymi szkodą całkowitą a częściową może mieć znaczący wpływ na proces dochodzenia roszczeń i odszkodowań. W tym artykule przyjrzymy się bliżej szkodzie całkowitej z OC sprawcy, wyjaśniając jej definicję, procedurę postępowania oraz jak różni się ona od szkody częściowej.

Co to jest szkoda całkowita?

Mówimy o szkodzie całkowitej, kiedy koszt naprawy pojazdu przekracza jego wartość rynkową sprzed zdarzenia lub jest równy tej wartości. W praktyce oznacza to, że pojazd jest ekonomicznie nieopłacalny do naprawy. Szkoda całkowita z OC jest orzekana także, jeśli naprawa nie jest możliwa ze względów technologicznych.

W takich przypadkach ubezpieczyciel, z polisy OC sprawcy wypadku, powinien wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie równe wartości rynkowej pojazdu bezpośrednio przed zdarzeniem, pomniejszonej o wartość wraku, jeśli ten zostaje zatrzymany przez poszkodowanego.

Szkoda całkowita a szkoda częściowa

Główną różnicą między szkodą całkowitą a częściową jest stopień uszkodzenia pojazdu oraz ekonomiczny aspekt naprawy. W przypadku szkody częściowej, koszty naprawy są niższe niż wartość rynkowa pojazdu przed wypadkiem, co sprawia, że naprawa jest ekonomicznie uzasadniona. Ubezpieczyciel, w ramach polisy OC sprawcy, pokrywa wtedy koszty naprawy do wysokości rzeczywistej wartości pojazdu.

Warto pamiętać, że w przypadku szkody całkowitej, decyzja o wypłacie odszkodowania i wysokość tej wypłaty może zależeć od wielu czynników, takich jak aktualna wartość rynkowa pojazdu, polityka ubezpieczyciela czy wycena tzw. wraku.

Co zrobić, gdy odszkodowanie za szkodę całkowitą jest zaniżone?

Nierzadko stosowaną praktyką przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest zaniżenie wartości pojazdu przed szkodą, a zawyżenie wartości wraku. W efekcie czego poszkodowany otrzymuje zaniżone odszkodowanie.

W sytuacji, gdy otrzymane odszkodowanie z OC sprawcy wydaje się być zaniżone, poszkodowani mają do dyspozycji kilka ścieżek działania. Oprócz możliwości odwołania się od decyzji ubezpieczyciela, istnieją również alternatywne metody, takie jak dopłata do odszkodowania oferowana w ramach cesji wierzytelności przez firmy odszkodowawcze.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Pierwszym krokiem, który większość osób zna, jest złożenie oficjalnego odwołania od decyzji ubezpieczyciela. W odwołaniu należy przedstawić argumenty i dowody na poparcie swojego stanowiska, takie jak dodatkowe kosztorysy naprawy, opinie niezależnych rzeczoznawców czy dokumentację fotograficzną szkody.

Dopłata do odszkodowania

Alternatywą dla tradycyjnego procesu odwoławczego może być współpraca z firmą odszkodowawczą, oferującą dopłatę do odszkodowania w ramach cesji wierzytelności.

Ten model współpracy zakłada, że poszkodowany przekazuje firmie odszkodowawczej swoje prawo do roszczeń z tytułu odszkodowania w zamian za natychmiastową wypłatę.

Podsumowanie

Rozróżnienie między szkodą całkowitą a szkodą częściową ma kluczowe znaczenie przy dochodzeniu odszkodowań z OC sprawcy. Zrozumienie procedur i prawnych aspektów związanych z odszkodowaniami pozwala lepiej przygotować się do procesu oraz potencjalnie zwiększyć szansę na uzyskanie sprawiedliwej rekompensaty.W sytuacji zaniżonego odszkodowania z OC, poszkodowani mają kilka ścieżek działania, w tym możliwość skorzystania z oferty firm odszkodowawczych oferujących dopłaty w ramach cesji wierzytelności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zabezpieczyć paczkę za pomocą folii stretch 3 kg?
Jak skutecznie zabezpieczyć paczkę za pomocą folii stretch 3 kg?
Poznaj korzyści zabezpieczania paczek folią stretch i dowiedz się, jak prawidłowo jej używać. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces pakowania przesyłek 3 kg folią stretch.
Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
W gąszczu ogłoszeń firm ubezpieczeniowych znajdziesz cały wachlarz ofert – przeważnie jednak pozostawiają one wiele do życzenia pod względem opłat. Czy nieprzepłacanie za OC jest możliwe?
Po pierwszej fali pandemii wraca bum na egzaminy! Zwiększa się też zdawalność
Po pierwszej fali pandemii wraca bum na egzaminy! Zwiększa się też zdawalność
W okolicach marca wiele Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zawiesiło egzaminowanie kierowców. Po lockdownie WORDy notują najazd chętnych na egzamin, a […]
Ostatnie wpisy