Zdobycie prawa jazdy w Polsce nie jest proste. Trzeba w tym celu zdać dość trudny egzamin teoretyczny oraz praktyczny, którego zdawalność w większości ośrodków nie przekracza 50%. Czy warto więc udać się poza Unię Europejską, by zdać prawo jazdy?
Pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, dotyczy oczywiście tego, czy jazda z zagranicznym dokumentem jest legalna. Jak najbardziej jest możliwa. Trzeba jednak pamiętać, że nie można wiecznie z niego korzystać. Zagraniczne prawo jazdy traci bowiem ważność w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia stałego pobytu w naszym kraju. Za taki uznaje się pobyt w Polsce przez przynajmniej 185 dni w roku.
Nie oznacza to jednak, że jeśli jesteśmy na stałe zameldowani oraz przebywamy w Polsce, nie można zdać prawa jazdy za granicą. Jeśli uda nam się zdobyć uprawnienia w innym kraju i wrócimy do Polski, a następnie rozpoczniemy stały pobyt, mamy prawo do wymiany prawa jazdy na polski dokument bez dodatkowego egzaminu. Dotyczy to uprawnień uzyskanych w państwach wchodzących w skład Unii Europejskiej, a także EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, w skład którego wchodzi Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Legalne jest także wymienienie prawa jazdy z państwa, które podpisało porozumienie w tej kwestii z naszym rządem.
Jak już wiadomo, można korzystać w Polsce z prawa jazdy, które zostało wydane w innym kraju Unii Europejskiej czy też państwach członkowskich EFTA. W wypadku krajów, które nie wchodzą w skład żadnej z tych organizacji, wiele zależy od podpisanych umów międzynarodowych. Problemów jest jednak więcej. Do tej pory ulubionym kierunkiem Polaków, jeśli mowa o zdawaniu prawka poza UE, była Ukraina. Obecnie niestety nie jest to tak proste z racji na inwazję wojsk rosyjskich, do której doszło w lutym 2022 roku.
Zdobycie prawa jazdy w Ukrainie, gdy było jeszcze możliwe, stanowiło łakomy kąsek, gdyż wiele ofert nie oznaczało nawet konieczności zdania egzaminu, tylko dwukrotnego przekroczenia granicy. W ten sposób często sprzedawano jednak fałszywe dokumenty, które nie widniały w ukraińskim systemie, który jest sprawdzany przy wymianie prawa jazdy na polskie.
Podobny problem może wystąpić tak naprawdę przy zdaniu prawa jazdy w każdym innym kraju spoza Unii Europejskiej. Może się po prostu okazać, że proces zdobycia tam uprawnień i zdanie egzaminu będzie znacznie bardziej kosztowne niż w Polsce i bardziej będzie nam się opłacać zdobycie uprawnień w pełni legalny sposób w naszym kraju.
Zdj. główne: devexcelsure/pixabay.com