Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w Polsce?

KATEGORIA B
Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w Polsce?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele młodych osób marzy o tym, by zostać kierowcą. Jednak dopiero po ukończeniu 18 roku życia możliwe jest zdanie egzaminu na najbardziej popularną kategorię B. Jakie koszty mogą się z tym wiązać?

Od czego należy zacząć?

Pierwszą czynnością, jakiej musimy dokonać, aby móc otrzymać prawo jazdy kategorii B, jest udanie się do lekarza celem wykonania odpowiednich badań lekarskich. Ich koszt waha się w przedziale od 100 do 200 złotych. Wyniki badań lekarskich są niezbędne do wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), w skrócie nazywanego Profilem Kierowcy. Jest to bezpłatna usługa realizowana w Wydziale Komunikacji, podległym pod dane Starostwo Powiatowe. 

Aby jednak otrzymać Profil Kandydata na Kierowcę, musimy złożyć wniosek, a wraz z nim kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, na której widoczna jest nasza twarz. Ponadto zdjęcie powinno być wyraźne, w naturalnych barwach, natomiast tło jasne i jednolite. Jeśli nie posiadamy takiej fotografii, koszt wykonania jej u fotografa to około 20 lub 30 złotych (otrzymujemy wtedy nie jedno zdjęcie, a od 4 do 6). 

Wybór Ośrodka Szkolenia Kierowców

Jeśli otrzymamy już numer Profilu Kandydata na Kierowcę, stoi przed nami zadanie wyboru odpowiedniego OSK, czyli Ośrodka Szkolenia Kierowców. Zwykle kierujemy się tutaj opinią znajomych, zdawalnością egzaminów, a także ceną.

Według danych  przeanalizowanych przez stronę superprawojazdy.pl, najdroższe szkoły jazdy znajdują się w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski za kurs zapłacimy od 1699 do 2290 złotych! Nieco taniej jest w Olsztynie (1600–1700 złotych) oraz Warszawie (1600–1800 złotych). 

Najtańszymi miastami wojewódzkimi, jeśli chodzi o kurs na prawo jazdy kategorii B, są Kielce, Wrocław, Opole, Rzeszów oraz Białystok, gdzie za kurs możemy zapłacić tylko 1150 lub 1200 złotych. Średnia cena kursu w polskich miastach wojewódzkich wynosi około 1500 złotych. 

Co zawiera opłata za kurs?

Cena kursu prawa jazdy w Ośrodku Szkolenia Kierowców obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Zajęcia teoretyczne, zwyczajowo nazywane wykładami, obejmują zagadnienia związane z pierwszą pomocą, obsługą samochodu oraz przepisami zawartymi w Kodeksie Drogowym. Liczba godzin teoretycznych jest równa 30 godzinom lekcyjnym (30 razy po 45 minut).

Zajęcia praktyczne, czyli tak zwane jazdy, to również 30 godzin, lecz nie lekcyjnych, a zegarowych. Podczas zajęć praktycznych nauczysz się wykonywać zadania egzaminacyjne, czyli manewr na łuku oraz zaznajomisz się z podstawową obsługą pojazdu. Ponadto nauczysz się jeździć samochodem po mieście, w którym będziesz zdawał egzamin praktyczny na prawo jazdy.

Szkoła jazdy zwykle zapewnia kursantom materiały umożliwiające efektywną naukę do egzaminu teoretycznego. Najczęściej jest to książka oraz materiały do rozwiązywania testów na komputerze lub online. 

Koszt egzaminu na prawo jazdy kategorii B

Warunkiem zapisania się na egzamin kategorii B jest uiszczenie opłaty egzaminacyjnej. Wynosi ona: za część teoretyczną 30 złotych, natomiast za egzamin praktyczny 140 złotych. Warto zaznaczyć, że w przypadku niezdania pieniądze nie są zwracane i trzeba przygotować sobie ponownie tę samą sumę.

Po egzaminie zakończonym wynikiem pozytywnym ostatnią opłatą, jakiej należy dokonać, jest ta składana wraz z wnioskiem o wydanie prawa jazdy. Razem z opłatą ewidencyjną wynosi ona 100 złotych i 50 groszy.

Łączne koszty 

Podsumowując, suma, jaką musimy przygotować, aby otrzymać prawo jazdy kategorii B, wynosi około 2000 złotych, zawarte w niej są:

  • opłata za zaświadczenie lekarskie – 200 złotych,
  • fotografia – 20 złotych,
  • kurs prawa jazdy – 1500 złotych (uśredniony koszt),
  • łączny koszt egzaminu teoretycznego i praktycznego – 170 złotych,
  • wydanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem (Prawo Jazdy) – 100,50 złotych,

Dodatkowo nasze wydatki na prawo jazdy mogą zwiększyć się, jeśli planujemy wykupić dodatkowe godziny jazdy. Ich cena zwykle wynosi od 40 do 60 złotych za godzinę. Najlepszą opcją jest odbycie ich dzień przed lub nawet w sam dzień egzaminu, co zwiększy nasze szanse na wynik pozytywny. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kategoria C – jakimi pojazdami możesz uczyć się jeździć?
Kategoria C – jakimi pojazdami możesz uczyć się jeździć?
Rozpoczynasz kurs na prawo jazdy kategorii C? Sprawdź, jakimi pojazdami będziesz uczyć się jeździć!
Jakie są kluczowe umiejętności i zdolności potrzebne dla operatorów maszyn budowlanych?
Jakie są kluczowe umiejętności i zdolności potrzebne dla operatorów maszyn budowlanych?
Poznaj umiejętności i zdolności niezbędne dla operatorów maszyn budowlanych, które mogą przyczynić się do ich skuteczności i bezpieczeństwa na placu budowy.
Nowe przepisy dla pieszych 2021 – tłumaczymy co wolno, a czego nie wolno na pasach!
Nowe przepisy dla pieszych 2021 – tłumaczymy co wolno, a czego nie wolno na pasach!
Nowe przepisy dla pieszych 2021 - tłumaczymy co wolno, a czego nie wolno na pasach! Jakie zmiany czekają przechodniów i kierowców?
Ostatnie wpisy