Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?

Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Najczęstsze pułapki, w które wpadają leasingobiorcy, ubezpieczając samochód związane są z brakiem znajomości zasad ubezpieczeń i umów leasingowych. Ten artykuł oferuje wskazówki, które pomogą uniknąć najczęstszych pułapek.

Jakie ubezpieczenie przy leasingu

Odpowiedź na to pytanie jest częściowo zdeterminowana wymaganiami leasingodawcy, czyli firmy, która jest właścicielem samochodu. Firmy leasingowe poza obowiązkowym OC, bardzo często wymagają również AC i to najczęściej na określonych warunkach. Niejednokrotnie składka na ubezpieczenie AC znacząco podnosi miesięczne opłaty. Warto sprawdzić jakie są warunki firmy leasingowej przed podpisaniem umowy. Czy wymagają oni zakupu ubezpieczenia poprzez ich pośrednictwo? Czy umowa AC musi być podpisana bez udziału własnego, czy jest on dopuszczony? Jaka jest wysokość franszyzy integralnej? Jest to ważne, bo szkody poniżej ustalonej kwoty będzie pokrywać leasingobiorca. Czy wszelkie naprawy auta muszą się odbywać w autoryzowanych serwisach? Czy suma składek jest stała, czy będzie się ona zmieniać? Niektóre firmy oferują atrakcyjną składkę na początek, by po roku ją potroić. Ubezpieczenie Autocasco w wielu przypadkach jest wymagane w wysokim zakresie ubezpieczenia, co oczywiście podnosi jego składkę. Nie jest to złe samo w sobie, samochody w leasingu są najczęściej nowe lub kilkuletnie, ich wartość materialna jest duża, a więc dodatkowa ochrona, tak naprawdę zabezpiecza nasz majątek. Niemniej im więcej warunków stawia nam firma leasingowa, tym drożej nas to będzie kosztować. 

Dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe NNW  i GAP

Komunikacyjne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest najczęściej dobrowolne. Jest to ubezpieczenie osobowe, które zabezpiecza nas na wypadek własnej śmierci, bądź utraty zdrowia w wypadku spowodowanym z naszej winy. Decyzja o tym czy jest nam potrzebne jest bardzo indywidualna.

Z kolei ubezpieczenie GAP zabezpiecza nas przed utratą wartości finansowej samochodu. Mówiąc prostym językiem, jeżeli nasz samochód na skutek wypadku straci całą swoją wartość, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie, które będzie można przeznaczyć na spłatę zaległego leasingu. 

Gdzie ubezpieczyć auto

Jest to ważny punkt przy wyborze najlepszej firmy leasingowej. Zyskasz większą przewagę i konkurencyjność, jeśli będziesz mógł zadbać o swoje ubezpieczenie OC i AC na własną rękę. Firmy zazwyczaj korzystają z jednego lub dwóch ubezpieczycieli. W sytuacji, gdy twoja umowa zakłada korzystanie z tych firm, możesz spróbować negocjować. Masz większe szanse powodzenia, jeśli przygotujesz konkretną ofertę ubezpieczenia, podpisaną przez agenta ubezpieczeniowego. Sama kalkulacja internetowa nie będzie wystarczająca.Jest wiele firm oferujących konkurencyjne warunki np.: https://voleto.pl/ 

Co ze zniżkami? 

Tutaj należy pamiętać, że auto w leasingu należy do firmy. To czy przysługują jej zniżki na ubezpieczenie OC, zależy od tej firmy, nie od twojego prywatnego stylu jazdy. Jeżeli auto firmowe będzie do twojego prywatnego użytku, możesz liczyć na preferencyjne traktowanie w przyszłym roku, ale co do zasady, nie będziesz pracował na obniżenie swoich prywatnych składek OC.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?
Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?
Kursy kategorii C+E są aktualnie dość popularne, lecz nie da się ukryć, iż kosztują całkiem sporo. Jak jednak dokładnie kształtują się ich ceny?
Egzaminator nie włączył kamery – czy możesz go upomnieć?
Egzaminator nie włączył kamery – czy możesz go upomnieć?
Jedną z rzeczy, których obecność na egzaminie na prawo jazdy jest obowiązkowa, są kamery rejestrujące jego przebieg. Czy możemy zwrócić uwagę egzaminatorowi, jeśli ten ich nie uruchomi?
Ruszanie na śliskiej nawierzchni – tych błędów unikaj!
Ruszanie na śliskiej nawierzchni – tych błędów unikaj!
Każdemu się wydaje, że umie ruszyć samochodem. Czy na pewno? Jest kilka zasad, które pomogą wyjechać z prawie każdej opresji.
Ostatnie wpisy