Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy wiesz, że auto używane możesz kupić nie tylko za gotówkę czy korzystając z kredytu gotówkowego? Nabycie pojazdu sfinansujesz także za pomocą kredytu samochodowego, który może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem. Aby tak było sprawdź, jak wybrać korzystne finansowanie dla siebie.

Polacy chętnie korzystają z finansowania oferowanego przez banki, co potwierdza rosnąca liczba zapytań np. w serwisie finanse.rankomat.pl. Dużą popularnością cieszą się m.in. kredyty gotówkowe przeznaczane na zakup aut używanych, ale coraz więcej osób docenia możliwość skorzystania z celowych kredytów. 

Kredyt samochodowy na auto używane – dla kogo?

Aby uzyskać kredyt samochodów na auto używane, zwykle trzeba spełnić podstawowe warunki stawiane przez banki – tak samo jak w przypadku każdego innego finansowania.

Znaczenie mają m.in.:

  • odpowiedni wiek kredytobiorcy
  • stałe źródło dochodu
  • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa
  • wiarygodność kredytowa.

W przypadku pojazdów używanych znaczenie może mieć także wiek auta. Banki mogą odmówić udzielenia kredytu, gdy przedmiotem finansowania jest kilkunastoletni pojazd. Z reguły wiek auta nie może przekraczać kilku lat. 

Szczegółowe informacje na temat warunków stawianych kredytobiorcom można znaleźć np. w artykule dostępnym pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-zakup-uzywanego-samochodu/

Kredyt samochodowy – jak go wybrać?

Wybór korzystnego kredytu samochodowego wymaga poświęcenia odrobiny czasu na przeanalizowanie kilku parametrów. Znaczenie ma nie tylko oprocentowanie – trzeba uwzględnić znacznie wiele kwestii.

Wysokość miesięcznej raty

To, jak wysoka będzie miesięczna rata, wpłynie na obciążenie domowych finansów. Nawet jeśli zdolność kredytowa pozwala na spłatę dość wysokiej kwoty miesięcznej, można dążyć do jej obniżenia. W jaki sposób? Jedną z opcji jest wydłużenie okresu spłaty (po ile pozwala na to rocznik pojazdu). 

Całkowity koszt finansowania

Jeśli podsumujesz całkowity koszt finansowania, może okazać się, że samochód finalnie będzie kosztować cię sporo pieniędzy. Aby tego uniknąć, należy porównać wszystkie koszty do zapłaty. W ich oszacowaniu pomoże RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. 

Maksymalna kwota finansowania

Kredyt samochodowy działa nieco inaczej niż kredyt gotówkowy, dlatego trudno tutaj mówić o maksymalnej kwocie do zaciągnięcia. Wiele zależy od upatrzonego modelu pojazdu oraz jego wartości rynkowej, zdolności kredytowej, wiarygodności kredytobiorcy, a nawet od wybranej formy zabezpieczenia. 

Rodzaj finansowania

Pamiętaj, że banki oferują różne rodzaje finansowania – nie tylko kredyt standardowy (z ratami równymi), ale również kredyt balonowy oraz kredyt 50/50. Musisz więc dokładnie przemyśleć, która opcja będzie najlepsza dla ciebie – z uwzględnieniem sytuacji materialnej oraz oczekiwań. 

Wcale nie musisz samodzielnie zbierać informacji o kredytach na auto używane. Wystarczy skorzystać z kalkulatora finansowego, za pomocą którego szybko i bez wychodzenia z domu dotrzesz do korzystnego kredytu samochodowego. To niezwykle ważne, bo – jak pokazuje kalkulator finansowy – RRSO może różnić się nawet o 20%! 

Zdjęcie główne: Jordan Hyde/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jazda dużym samochodem – czego nie robić na początku?
Jazda dużym samochodem – czego nie robić na początku?
Rozmiar w tym wypadku ma znaczenie – na kierowcę jeżdżącego większym autem często czyhają inne wyzwania. Jak się na nie odpowiednio przygotować?
Wakacje 2021 – ilu kierowców straciło prawo jazdy?
Wakacje 2021 – ilu kierowców straciło prawo jazdy?
Wakacje już za nami – a ile osób pożegnało się z prawem jazdy w ich trakcie? Jak wyglądają statystyki policyjne?
Debata na temat wkrótce obowiązującego asystenta prędkości ISA trwa
Debata na temat wkrótce obowiązującego asystenta prędkości ISA trwa
Choć zostało jeszcze trochę czasu, nie zanosi się, aby samochody były wyposażone w jednolity system.
Ostatnie wpisy