Teoretyczny egzamin na kierowcę autobusu – czego się spodziewać?

TEORIA
Teoretyczny egzamin na kierowcę autobusu – czego się spodziewać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Marzysz o tym, by zostać kierowcą autobusu i zastanawiasz się, jakie należy spełnić wymagania? Jednym z warunków, jaki trzeba spełnić, to zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii D. Dowiedz się, ile może Cię to kosztować, a także, jak wygląda egzamin i na co trzeba się przygotować.

Egzamin na kierowcę autobusu

Warto wiedzieć, że do prawa jazdy kategorii D nie może przystąpić każdy. Jeśli chcesz rozpocząć kurs i zdać egzamin, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Jednym z nich jest wiek. Musisz mieć ukończone 24 lata. Jeśli jednak jest to szkolenie w ramach pracy zawodowej, to kwalifikacje możesz zdobyć, mając 21 lat. Do egzaminu mogą przystąpić jedynie te osoby, które mają prawo jazdy kategorii B, czyli uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego. Przed przystąpieniem do egzaminu należy okazać pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, w których wyraźnie zaznaczone jest, że nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Oczywiście należy również ukończyć szkolenie oraz pozytywnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Ile kosztuje egzamin prawa jazdy kategorii D?

Warto przygotować się na wysokie koszty związane z przejściem przez kurs i zdaniem egzaminu. Zanim przystąpisz do kursu na prawo jazdy kategorii D, należy upewnić się, czy wybrana szkoła ma do dyspozycji autobus, na którym można się szkolić. Warto zaznaczyć, że ceny kursów uzależnione są od miejsca, w którym odbywa się kurs. Im większe miasta, tym wyższa cena. Jednak kwota za szkolenie na kierowcę autobusu zazwyczaj oscyluje między 4000 a 5000 złotych.

Kwalifikacja wstępna dla kierowców autobusowych – czyli egzamin teoretyczny

Dzięki przejściu przez klasyfikację wstępną możliwe jest zdobycie uprawnień na transport osób i towarów. Tradycyjna kwalifikacja trwa ok. 260 godzin zajęć teoretycznych oraz 16 godzin indywidualnej jazdy ruchu drogowego. Dodatkowo konieczne jest przejście przez zajęcia na płycie poślizgowej. Do kursu można przystąpić od razu po opłaceniu pełnej wymaganej kwoty. Jednak nawet po zdaniu egzaminu do 23 roku życia możliwe będzie poruszanie się po liniach, które mają jedynie pięćdziesiąt kilometrów.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na kierowcę autobusu?

Zastanawiasz się, jak wygląda egzamin teoretyczny dla kierowców zdających prawo jazdy kategorii D? Jeśli zdawałeś już egzamin na prawo jazdy innej kategorii, to mniej więcej wiesz, czego się spodziewać. Na początku zadania będą wykonywane na placu. Egzaminator poprosi o pokazanie świateł i ich włączenie oraz wyłączenie. Następnie sprawdzi umiejętności jazdy. Konieczne będzie ruszenie, jazda po łuku oraz wykonywanie wybranych manewrów. Dopiero po tej części możliwe będzie wyjechanie na ulicę. W tym czasie egzaminator najpewniej będzie wymagał przejechania przez skrzyżowanie, przez pasy i na sygnalizacji świetlnej. Konieczne będzie pokonanie wzniesienia i spadku. Warto zaznaczyć, że długość i ilość wykonywanych manewrów na egzaminie praktycznym uzależniona jest od egzaminatora.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowe przepisy dla pieszych 2021 – tłumaczymy co wolno, a czego nie wolno na pasach!
Nowe przepisy dla pieszych 2021 – tłumaczymy co wolno, a czego nie wolno na pasach!
Nowe przepisy dla pieszych 2021 - tłumaczymy co wolno, a czego nie wolno na pasach! Jakie zmiany czekają przechodniów i kierowców?
Egzamin na prawo jazdy 2022 – jak będzie wyglądał?
Egzamin na prawo jazdy 2022 – jak będzie wyglądał?
Choć zmiany w przyszłorocznych egzaminach na prawo jazdy nie są największe, będą one miały pewien wpływ na ich przebieg.
Przeprowadzki krajowe – porady ekspertów na bezstresowy transport twojego dobytku
Przeprowadzki krajowe – porady ekspertów na bezstresowy transport twojego dobytku
Zaplanuj krajową przeprowadzkę bez stresu, korzystając z rad ekspertów. Dowiedz się, jak bezpiecznie transportować swoje rzeczy i czego unikać, aby całość przebiegła gładko.
Ostatnie wpisy