Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?

Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Znalezienie taniej polisy OC nie jest łatwe – szczególnie będąc młodym kierowcą. Firmy ubezpieczeniowe, nie bez wyraźnego powodu, oferują często mocno zawyżone stawki adeptom czterech kółek. Dlatego też bardzo często decyzja o kupnie pierwszego samochodu wiąże się z wysokimi opłatami. Dziś sprawdzamy, gdzie znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy!  

Według oficjalnych statystyk, 1520 złotych to średnia cena, którą trzeba wyłożyć za polisę ubezpieczeniową OC dla młodego kierowcy w wieku od 18 do 25 lat. Pełny obraz różnic pomiędzy cenami polis dla większości kierowców i młodych kierowców uzyskamy dopiero wtedy, gdy przytoczymy kwotę, którą muszą zapłacić starsi stażem kierowcy – 833 złote! To ogromna różnica, chyba wszyscy się z tym zgodzimy, prawda? Skąd tak naprawdę wynika i czego jest następstwem?

Jedną z opcji dostępnych dla młodych kierowców jest ubezpieczenie pojazdu razem z  współwłaścicielem (najczęściej starszym członkiem rodziny), wtedy stawka ubezpieczeniowa może zmaleć nawet o 400 złotych! Niemniej jednak, w tym wypadku, współwłaściciel niejako nadstawia głowę za młodego kierowcę. W przypadku kolizji, osoba ta utraci wszelkie zniżki, które jej przysługiwały.

Kim dokładnie jest „młody kierowca”? 

Według policyjnych danych, statystyczny sprawca wypadków drogowych to dwudziestokilkuletni mężczyzna, który otrzymał prawo jazdy całkiem niedawno. Burza hormonów oraz wysokie stężenie testosteronu sprawia, że taka osoba czuje się nieśmiertelna – pomimo skromnego doświadczenia za kółkiem. Trudno znaleźć groźniejsze połączenie. 

W samym 2020 roku, aż 3774 wypadki, w których zginęło 341 osób i 4714 zostało rannych, spowodowali kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Każdy wypadek oznacza ogromne kwoty wypłacane na rzecz poszkodowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, trudno nie przyznać racji ubezpieczycielom odnośnie ryzyka związanego z ubezpieczaniem samochodów młodych osób. 

Co ciekawe, pomimo tego, że oficjalnie młody kierowca to osoba w wieku od 18 do 25 lat, to tak naprawdę taka łatka może zostać przyczepiona nawet do wieku 29 lat. Wszystko zależy od tego, kiedy dana osoba otrzymała prawo jazdy. Według ubezpieczyceli, młody kierowca jest osobą o zwiększony ryzyku ubezpieczeniowym. Oznacza to, czysto teoretycznie, że młody kierowca może odnosić się także do osoby w wieku 40 lat! Co ważne, okres przyznania statusu “młodego kierowcy” wynosi zaledwie 36 miesięcy. 

Gdzie znajdziesz tanie ubezpieczenia?

Spośród firm ubezpieczeniowych oferujących swoje usługi na rynku wybraliśmy cztery, które najlepiej wpisują się w kryteria tanich ubezpieczeń dla młodych kierowców. Te towarzystwa ubezpieczeniowe to: You Can Drive, PZU, Aviva, Warta. Większość z nich oferuje pakiety dedykowane świeżo upieczonych adeptom czterech kółek. 

Jak obniżyć cenę OC?

Wbrew pozorom, nie oznacza to, że młodzi kierowcy nie mają szansy na obniżenie opłat za ubezpieczenie OC. Kluczową kwestią jest to, czy zdajesz sobie sprawę, jakie parametry wpływają na wysokość stawki. Na oceny ubezpieczeń OC dla młodych kierowców mają wpływ następujące informacje o pojeździe:

  • wiek samochodu – młody właściciel nowego samochodu otrzyma bardziej przychylne propozycje stawek ubezpieczeń;
  • dotychczasowy i planowany przebieg – pierwszy czynnik określa stopień zużycia samochodu, z kolei drugi wpływa na częstotliwość korzystania z danego pojazdu. Tutaj istnieje zasada: im więcej jeździsz, tym więcej zapłacisz;
  • marka i model – najwięcej za polisy OC płacą właściciele maszyn spod znaku Lamborghini, Rolls-Royce czy Bentleya. Co ważne, wysokie stawki dotyczą także popularnych wśród młodych osób BMW;
  • pojemność silnika – im mniejsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że przekroczysz prędkość 150 km/h w terenie zabudowanym;
  • rodzaj paliwa –  najtańsze ubezpieczenia OC przysługują właścicielom samochodów elektrycznych – bez względu na wiek. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hulajnogi elektryczne – straż miejska może karać kierowców!
Hulajnogi elektryczne – straż miejska może karać kierowców!
Korzystasz często z hulajnogi elektrycznej? Zwróć uwagę na jej odpowiednie użytkowanie, bo mandat może wręczyć Ci nawet straż miejska!
Jak wybrać odpowiednią izolację do ścian i fundamentów domu?
Jak wybrać odpowiednią izolację do ścian i fundamentów domu?
Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać najodpowiedniejszą izolację ścian i fundamentów w domu, aby zwiększyć efektywność energetyczną i zapewnić trwałość konstrukcji.
Zmiany w systemie edukacji kierowców? Rodzice nauczą jeździć samochodem?
Zmiany w systemie edukacji kierowców? Rodzice nauczą jeździć samochodem?
Według uzasadnienia, celem przyświecającym nowelizacji prawa jest poprawa umiejętności przyszłych kierowców. Czy to odpowiedni krok?
Ostatnie wpisy