Jakim przeróbkom poddać pierwsze auto?

SAMOCHODY
Jakim przeróbkom poddać pierwsze auto?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kto z nas nie chciałby samochodu w pełni dostosowanego do jego potrzeb? Doradzamy, jakim przeróbkom poddać pierwsze auto, żeby móc cieszyć się szybkim, udoskonalonym pojazdem. Dodatkowo zwracamy uwagę na to, jakie ulepszenia są zgodne z prawem, a jakie narażają właściciela samochodu na utratę dowodu rejestracyjnego.

Tuning optyczny

Na pewno przygotowując się do poddania swojego auta pierwszym przeróbkom, wielokrotnie słyszałeś o tuningu mechanicznym. To on przecież sprawia, że Twój samochód będzie jedyny w swoim rodzaju, prawda? Warto jednak wiedzieć, że nie tylko tuning mechaniczny jest istotny, kiedy chcesz sprawić, by Twoje auto było absolutnie niepowtarzalne. Równie ważny i – przede wszystkim – ciekawy jest tuning optyczny. To dzięki niemu Twój samochód zwróci na siebie uwagę każdego, obok kogo przejedziesz. Najważniejszą jego zasadą jest to, że każda zmiana nie może wpływać na właściwości pojazdu. To, że jest to tuning teoretycznie łatwiejszy, nie oznacza, że w ramach optycznych przeróbek auta, możesz z nim zrobić absolutnie wszystko. Nie! Co jednak faktycznie możesz zrobić?

Świetnym pomysłem na pierwszy tuning jest na przykład przemalowanie poszczególnych elementów Twojego samochodu, nawet opon! Dodatkowo w sklepach oferujących produkty do tuningu znajdziesz różnego rodzaju naklejki, dzięki którym Twoje auto stanie się oryginalne. Dzięki nim możesz sprawić, by Twoje auto przypominało te rajdowe. Kojarzysz specyficzne paski na karoserii, które królowały na wyścigówkach sprzed kilkudziesięciu lat? Bez problemu możesz sprawić, by Twój samochód wyglądał w ten sposób.

Do tuningu optycznego zalicza się również wymienienie felg na sportowe czy dodanie spoilera. Pamiętaj jednak, że tego typu zmiany mogą wpłynąć na wspomniane wcześniej właściwości auta – dlatego tak ważne jest, by zajmował się tym ktoś, kto orientuje się w temacie. Szczególnie że mowa o Twoim pierwszym tuningu!

Sprężyny obniżające

Wymiana sprężyn w zawieszeniu potrafi zauważalnie zmodyfikować funkcjonowanie pojazdu. Decydując się na sportowe sprężyny, możesz obniżyć zawieszenie i znacząco je usztywnić, czego rezultatem jest lepsza harmonia sylwetki auta. Efekt takiego ulepszenia zauważalny jest gołym okiem, ale nie na estetyce kończą się zalety takiego rozwiązania. Taki samochód prowadzi się stabilniej i pewniej, a zakręty będą o wiele łatwiejsze do pokonania. Wszystko przez położony niżej środek ciężkości i lepszą trakcję. Jeśli chcesz zdecydować się na to ulepszenie, zwróć uwagę na dostosowanie części do modelu samochodu. Niezależnie, czy potrzebne Ci są sprężyny obniżające do Lexus is 200, sprężyny obniżające do Seat Exo, czy może sprężyny obniżające do Golf 4, wybór jest tak szeroki, że bez problemu znajdziesz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Czego się wystrzegać?

Pamiętaj o tym, że tuning to skomplikowana dziedzina i nie można w niej robić wszystkiego, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Oto czego powinieneś się wystrzegać: 

  • ograniczenia widoczności kierowcy przez przyciemnienie szyb;
  • ograniczenia widoczności kierowcy przez wymianę lusterek bocznych na niewłaściwe;
  • wymiany opon i felg na wystające za obrys auta;
  • zamontowania elementów, które mogłyby oślepić innych kierowców;
  • zamontowania świateł ksenonowych w zwykłych lampach;
  • zbyt mocnego przyciemniania lamp;
  • wymiany kierownicy na taką bez homologacji lub z niesprawnym sygnalizatorem dźwiękowym;
  • niewłaściwej modyfikacji układu wydechowego;
  • zamontowania złych pasów bezpieczeństwa;
  • zdemontowania tłumika;
  • zdemontowania katalizatora.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy ubezpieczać pojazd, by zyskać zniżki? Odpowiadamy!
Kiedy ubezpieczać pojazd, by zyskać zniżki? Odpowiadamy!
OC to obowiązkowe ubezpieczenie, o którym powinien pomyśleć każdy kierowca. Podpowiadamy, jaką firmę wybrać oraz jakie czynniki mają wpływ na wysokość zniżek.
Linia ciągła, a konieczność wymijania – co zrobić w takim przypadku na egzaminie?
Linia ciągła, a konieczność wymijania – co zrobić w takim przypadku na egzaminie?
Kursanci stoją przed wieloma dylematami, przygotowując się i przystępując do wyczekiwanego egzaminu na prawo jazdy. Odpowiadamy na jedno z najczęściej zadawanych pytań.
Statystyki zdawalności w pierwszej połowie 2021 roku – zobacz sam
Statystyki zdawalności w pierwszej połowie 2021 roku – zobacz sam
Polska należy do krajów, w których występuje wyjątkowo niski odsetek zdanych egzaminów na prawo jazdy. Nadal nie brak województw, w których zdawalność nie przekracza progu 30%.
Ostatnie wpisy