Praktyczny egzamin państwowy nawet w perfekcyjnych warunkach może przysporzyć sporo stresu. Jak jednak zachowywać się, gdy na drodze spotkamy mgłę?
Wiele osób uważa, iż w porze jesienno-zimowej o wiele lepiej jest zdawać egzamin na prawo jazdy. O ile rzeczywiście jest w tym sporo racji, w chłodniejsze miesiące na drogach pojawia się wiele przeszkód, które są w stanie utrudnić jazdę nawet wprawionym już kierowcom. Jedną z nich bez wątpienia jest mgła.
Ograniczona widoczność, specjalne zasady jazdy, a w przypadku świeżych kierowców bądź kandydatów – sporo wątpliwości, jak zachowywać się na drodze. Obawiasz się, że podczas egzaminu możesz trafić na mgłę? Oto kilka rad, które sprawią, że nie będzie w stanie Cię zaskoczyć!
Wybór odpowiednich świateł do jazdy we mgle może być dla początkujących kierowców podchwytliwym wyzwaniem. Nie ma w tym jednak większej filozofii i wystarczy zapamiętać zaledwie dwie reguły.
Pierwsza z nich jest absolutnie kluczowa, by już na starcie nie oblać egzaminu. W przypadku wystąpienia mgły należy, tak samo zresztą jak w przypadku każdych innych warunków ograniczających widoczność, włączyć światła mijania. Za ich brak możemy bardzo szybko przekreślić cały dalszy egzamin.
Co zaś ze światłami przeciwmgłowymi? Ich uruchomienie jest opcjonalne i to wyłącznie w przypadku, gdy mgła ogranicza naszą widoczność do 50 metrów. Jazda bez nich nie jest błędem, lecz jazda z nimi – i owszem. W stresie podczas egzaminu możemy po prostu zapomnieć o ich wyłączeniu, co niestety również zostanie potraktowane jako błąd. Najlepiej więc w ogóle ich nie uruchamiać.
Wątpliwe jest, abyś podczas egzaminu praktycznego musiał wyprzedzać kogoś w obszarze niezabudowanym. Jeżeli jednak dojdzie już do takiej sytuacji, w świetle przepisów powinieneś podjąć pewne kroki, by przeprowadzić ten manewr bezpiecznie.
Podczas wyprzedzania jakiegoś pojazdu w obszarze niezabudowanym podczas mgły jesteś zobowiązany do wykonania kilku krótkich sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Możesz więc użyć w tym celu klaksonu lub „pomrugać” parę razy światłami drogowymi. Należy jednak podkreślić, iż mówimy tu tylko i wyłącznie o obszarze niezabudowanym.
W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych kierowca zawsze ma obowiązek zachować szczególną ostrożność nie tylko w wymienionych w Kodeksie Drogowym sytuacjach, ale również cały czas podczas jazdy. Oczywiście mgła nie jest od tego żadnym wyjątkiem.
Podczas egzaminu w przypadku wystąpienia mgły nie bój się więc jechać trochę wolniej niż zwykle – choć czasem może się zdarzyć, iż egzaminator będzie Cię poganiać, wątpliwe jest, iż będzie to robić w trakcie mgły. Przede wszystkim jednak musimy pilnować ograniczeń prędkości i zwracać większą uwagę na znaki i światła – w gęstej mgle łatwo je przeoczyć.
Choć mgła może rzeczywiście utrudnić nieco nasz egzamin praktyczny, nie musimy od razu załamywać rąk. Nawet jeżeli to właśnie tam po raz pierwszy spotkamy się z takimi warunkami, możemy sobie z nimi dość łatwo poradzić, jeżeli oczywiście będziemy stosowali się do odpowiednich reguł oraz zasad.
zdj. główne: Caspar Rae/unsplash.com