Kategoria B1 – dla kogo, po co i dlaczego warto ją mieć?

Kategoria B1 – dla kogo, po co i dlaczego warto ją mieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prawo jazdy kategorii B1 jest dość często pomijane i wręcz zapomniane. Dla niektórych osób może się jednak okazać bardzo przydatne. Do czego uprawnia i kiedy warto je wyrobić?

Posiadanie prawa jazdy to marzenie wielu młodych osób, które czekają wejścia w okres ostatnich 3 miesięcy przed ukończeniem 18 lat, by jak najszybciej rozpocząć kurs. Wiele osób zapomina jednak, że prawo jazdy można zdobyć już dwa lata wcześniej. Pozwala na to kategoria B1. 

Czym jest i na co pozwala prawo jazdy kategorii B1

Prawo jazdy kategorii B1 to nic innego jak okrojone prawo jazdy kategorii B. Pozwala na prowadzenie czterokołowców ciężkich. Są to pojazdy mechaniczne, które nieco przypominają klasyczne osobówki i dość często nazywa się je mikrosamochodami. Te pojazdy mogą mieć masę wynoszącą do 550 kilogramów, a moc maksymalna liczona w koniach mechanicznych nie może przekroczyć 20,4 KM. Dodatkowo prawo jazdy kategorii B1 pozwala na prowadzenie wszystkich pojazdów zaliczających się do kategorii AM, czyli na przykład motorowerów.

Kto może zdobyć prawo jazdy kategorii B1?

Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii B1, należy mieć ukończone 16 lat, czyli o dwa mniej niż w przypadku klasycznej kategorii B. Na sam kurs można się zapisać jednak już 3 miesiące wcześniej, czyli gdy ma się skończone 15 lat oraz 9 miesięcy. Aby móc przystąpić do kursu należy wyrobić PKK, czyli profil kandydata na kierowcę, do którego wymaga się między innymi ważnych badań lekarskich. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B1?

To, jak dużo będzie kosztować wyrobienie prawa jazdy kategorii B1, zależy od wielu czynników. Pierwszy z nich to cena za sam kurs. Zazwyczaj wynosi od 1500 zł do nawet 2500 zł. Dodatkowo, by przystąpić do jego praktycznej części, należy posiadać PKK, które wymaga wykonania badań lekarskich za 200 zł oraz zdjęcia, za które płaci się kilkadziesiąt złotych. Kolejna spora zmienna to kwota za egzaminy. O ile sama teoria kosztuje 30 zł, tak za egzamin praktyczny zapłacimy znacznie więcej. Kosztuje on bowiem 140 zł. Nie można również zapomnieć o opłacie za wyrobienie prawa jazdy w wysokości 100,50 zł. 

Jak wygląda proces zdobywania prawa jazdy kategorii B1?

Sam proces zdobycia prawa jazdy kategorii B1 jest bardzo zbliżony do tego przy kategorii B. Całość rozpoczyna się od części teoretycznej. Po wyrobieniu PKK można samodzielnie przygotować się i podejść do egzaminu teoretycznego. Inna opcja to wykupienie kursu teoretycznego, który składa się z 30-godzin zajęć. Są to jednak godziny lekcyjne, a więc trwają one po 45 minut. Druga część to 30 godzin kursu praktycznego. Po ukończeniu praktycznej części kursu przechodzi się do egzaminów wewnętrznych. Po nich szkoła jazdy dopuszcza kursantów do przystąpienia do egzaminów państwowych. Gdy zostaną one zakończone z wynikiem pozytywnym, nie pozostaje nic innego jak wpłata 100,50 zł na konto Wydziału Komunikacji, a następnie odebranie prawa jazdy.

Zdj. główne: andibreit/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować auto do długiej podróży?
Jak przygotować auto do długiej podróży?
Wybierasz się w długą podróż? Sprawdź, jak się do niej odpowiednio przygotować.
Przejażdzka na przyczepie ciągnika zakończona zatrzymaniem prawa jazdy
Przejażdzka na przyczepie ciągnika zakończona zatrzymaniem prawa jazdy
Do niecodziennego doszło na terenie gminy Wałcz, gdzie mężczyzna kierujący ciągnikiem przewoził pasażerów na przyczepie.
Nowy sposób płacenia za autostrady. Będzie bezkontaktowy, a bramki znikną
Nowy sposób płacenia za autostrady. Będzie bezkontaktowy, a bramki znikną
Już niedługo wejdzie w życie zupełnie nowy sposób płacenia za przejazd przez autostradę. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że kończy właśnie prace nad likwidacją bramek przy państwowych odcinkach. Przejazd Konin-Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie-Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania będzie możliwy już w IV kwartale 2021 roku.
Ostatnie wpisy